Teško ga je natjerati da radi besprijekorno, a kako bi funkcionirao treba mu ravnoteža i sklad! Nerijetko ga uzimamo zdravo za gotovo, iako o njemu ovisi puno toga, prije svega naša sposobnost da se obranimo od mnogih vanjskih utjecaja i ostanemo zdravi. Riječ je imunitetu o kojem je, s jedne strane, toliko toga napisano da nam se čini da o njemu sve znamo, ali je s druge strane toliko kompleksan da ni znanstvenici nemaju odgovore na brojna pitanja. Iako nitko sa sigurnošću ne može reći u kojoj mjeri naš način života utječe na imunitet, činjenica je da su prehrana, tjelovježba, životna dob, san i mentalna snaga ključni za dobar imunosni odgovor. A uz male pomake u dnevnoj rutini možemo puno učiniti da u svim tim 'segmentima' funkcioniramo besprijekorno.

Dobre bakterije i ključni nutrijenti

Zdrav imunosni sustav treba kvalitetnu i redovitu prehranu. Postoje dokazi da nedostaci u pojedinim mikronutrijima, posebice nedostatak cinka, selena, željeza, bakra, folne kiseline, vitamina B6, C i E, mijenja imunosne reakcije.
Rješenje: b.Aktiva LGG, osim ovog najvažnijeg probiotičkog soja, sadrži vitamine B6 i E i tako pomaže normalnoj funkciji imuniteta. Za još više dobrih bakterija, b.Aktiv dolazi u novom, kartonskom elopaku od - 1 kg. 

San

imunitet.jpg
pexeles 

Tijekom spavanja luči se hormon rasta neophodan za obnovu stanica, kao i hormon odgovoran za obrambene funkcije organizma. Živčane stanice u kori mozga odmaraju se jedino dok spavamo; san utječe na osjećaj zadovoljstva, pamćenje, koncentraciju… Postoje razni razlozi zbog kojih se javlja nesanica, no najčešće ih, ipak, treba tražiti u nekim lošim navikama koje prakticiramo prije spavanja, poput pijenja alkohola, kasne tjelovježbe ili konzumacije 'teške' hrane.
Rješenje: čaša b.Aktiva izvor je bjelančevina i vitamina B6 i E te sadrži više od milijardu dobrih bakterija. Osim toga, izvrstan je 'booster' serotonina, hormona koji, između ostalog, pomaže regulirati spavanje. Vitamini skupine B, koji se također nalaze u b.Aktivu, imamu važnu ulogu u opuštanju mišića i psihe.

Uzmi pauzu!

imunitet cover (3).jpg
pexeles 

Poremećaji mentalnog zdravlja rastući su problem društva i to ne samo zbog učestalosti, već i zbog stigme koja prati oboljele te činjenice da sve više mladih obolijeva. Preopterećenost obvezama i ambicijama, kao i težnja da sve bude besprijekorno, dovodi ljude do 'burn outa'. U ovo doba godine, kad svi intenzivno razmišljamo što pokloniti za blagdane, najbolji dar zasigurno je onaj nematerijalni – blagost za sebe i druge. Mentalni trening na internetskoj stranici www.baktiv.hr navodi tri ključna načina kako postati blaži i obzirniji prema drugima i, ne manje važno, prema sebi. Ponekad će blagost podrazumijevati uzeti pauzu od obveza, a ponekad samo propustiti stariju osobu ispred sebe u redu.

'Osvještavanje trenutačnog stanja prvi je korak koji biste trebali napraviti ako jednu naviku želite zamijeniti drugom. Sljedeće je definirati što za vas znači biti blag. Ne postoji pogrešan način izražavanja blagosti. Treći korak je lak! Podsjetite se da želite biti blagi prema drugima i definirajte kako to želite postići, riječima ili na neki drugi način. Ponekad će vas u tome spriječiti nelagoda, koja je prirodna i javlja se u situacijama kad trebamo izaći iz zone komfora i napraviti nešto što inače ne radimo, ali ustrajte', savjetuje psihologinja Ana Černešek.
Rješenje: malim koracima izgradite bolju verziju sebe, a više savjeta na putu do zdravijih navika čitajte ovdje, kao i na društvenoj mreži Dnevna doza bAktiva.

Tjelovježba

imunitet cover (2).jpg
pexeles 

Nikada nije prerano, ni prekasno početi se kretati. Kretanje je prirodno svakom čovjeku pa, čak i ako ste uzeli predugu pauzu od vježbanja, brzo se možete vratiti u formu. Redovita tjelovježba poboljšava zdravlje kardiovaskularnog sustava, smanjuje krvni tlak, pomaže u kontroli tjelesne težine i potiče cirkulaciju, što omogućava stanicama imunosnog sustava učinkovito obavljanje svoje funkcije. Brojni znanstvenici proučavali su utjecaj tjelovježbe na osjetljivost osobe na infekcije. Posebno ih je zanimalo može li intenzivno vježbanje smanjiti imunološku funkciju. Provjeravali su krv i urin prije i poslije vježbe kako bi otkrili promjene u imunosnom sustavu. Na kraju su došli do zaključka kako je i ovdje zlatno pravilo – umjerenost. Dakle, umjerena tjelesna aktivnost (a to za prosječnog čovjeka znači vježbati dva do tri puta tjedno po sat vremena) ojačat će, ne samo mišiće, nego i sposobnost ljudskog tijela da ostane zdravo.
Rješenje: uživaj u svojoj dnevnoj dozi funkcionalnog jogurta b'Aktiv koji, za još više dobrih bakterija, dolazi i u pakiranju od 1 kg. Dobre bakterije iz jogurta pomažu probavnom sustavu izbaciti više toksina iz tijela, a prema studiji Sveučilišta u Tennesee-u osobe koje su jele 500 g jogurta dnevno izgubile su 22% više težine i čak 80% više masnoća oko struka od osoba koje nisu prakticirale tu naviku. Istovremeno su i zadržale trećinu više mišićne mase.

*Sadržaj nastao u suradnji s b.Aktiv-om.