Hipertenzija, odnosno povišeni krvni tlak se naziva 'tihim ubojicom' jer mnogi žive s time godinama, a da nisu toga svjesni.

Ako se ne liječi, visok krvni tlak može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih stanja jer srce mora raditi više nego obično da bi pumpalo krv po tijelu, a to dodatno opterećuje određene organe. Hipertenzija može dovesti do brojnih stanja opasnih po život, kao što su moždani udar i srčana oboljenja.

Hipertenzija je tihi ubojica
Shutterstock 

Čest krivac za hipertenziju je prehrana, a posebno prekomjerna upotreba soli jer natrij uzrokuje da tijelo zadržava vodu, što povećava pritisak na stijenke krvnih žila.

Liječnici tvrde da kombinacija dva sastojka koja je idealna kao dodatak obrocima može sniziti krvni tlak.

Istraživanje, objavljeno u 'Clinical Nutrition Research' 2015. godine otkriva da svakodnevna konzumacija špinata utječe na snižavanje krvnog tlaka. Istraživački tim iz bolnice St Michael's u Torontu zaključio je da prednosti dolaze od visokog sadržaja nitrata u špinatu. Ovo povrće je jedan od glavnih izvora nitrata u prehrani, pokraj zelene salate.

Nitrati su u stanju proširitii i opustiti arterije i vene. Ovo smanjuje stres na srcu poboljšavajući dotok krvi u srčani mišić. U istraživanju je sudjelovalo 27 ljudi s 'normalnim' krvnim tlakom. Davali su im ili juhu s visokim sadržajem nitrata ili juhu s niskim sadržajem nitrata.

Špinat je bogat nitratima
Shutterstock 

'Nakon samo sedam dana konzumacije špinata smanjile su se vrijednosti i gornjeg i donjeg krvnog tlaka. Ovi nalazi sugeriraju da dijetetski nitrati iz špinata mogu doprinijeti korisnim hemodinamskim učincima prehrane bogate povrćem i naglašavaju potencijal razvoja ciljanog pristupa prehrani u upravljanju povišenim krvnim tlakom', tvrde znanstvenici.

Povišeni krvni tlak (poznat i pod stručnim nazivom: hipertenzija) postoji kada su vrijednosti sistolnog ('gornjeg') arterijskog tlaka više ili jednake 140 mmHg i/ili kada su vrijednosti dijastolnog ('donjeg' ili 'srčanog') arterijskog krvnog tlaka više ili jednake 90 mmHg.

Istraživanja su također pokazala da balzamični ocat pomaže snižavanju krvnog tlaka. Jedna istraživanje objavljeno u časopisu 'Bioscience, Biotechnologi and Biochemistri' 2001. godine zaključilo je da određena komponenta octa može pomoći u borbi protiv hipertenzije.

Balzamični ocat
Shutterstock 

'Primijećeno je da sama octena kiselina, glavna komponenta octa, značajno smanjuje i krvni tlak i aktivnost renina (enzim koji se proizvodi u bubrezima prilikom pada krvnog tlaka) u usporedbi s kontrolama bez octene kiseline', otkrili su znanstvenici.

Zato liječnici savjetuju da svakoga dana jedete salatu od špinata i balzamičnog octa.