Drugi put časopis Story 2013. godine je prvi listopadski broj posvetio borbi protiv karcinoma dojke.

Story Pink plemenit je doprinos borbi protiv opake bolesti s kojom se, nažalost, suočava velik broj pripadnica nježnijeg spola. Nakon što je godinu prije našu ružičastu naslovnicu krasila Nina Badrić, ovaj je put karizmatična voditeljica Daniela Trbović hrabro pozirala fotografu Šimi Eškinji i u intervjuu progovorila o suradnji s udrugom Europa Donna, svom odnosu prema tijelu i liječničkim pregledima. Daniela je otkrila koliko pazi na zdravu prehranu te progovorila o utjecaju suvremenog života na zdravlje, sinu Lovri i svojoj velikoj obljetnici - svom tada 50. rođendanu.

Story: Kao ambasadorica udruge Europa Donna ove ste godine pozirali za Story Pink. Što zapravo želite poručiti? 

Ovo nije moja prva suradnja s tom udrugom. Naime, prošle godine nosila sam reviju koju je organizirala Europa Donna, a 2008. bila sam njihova ambasadorica. Drago mi je da mogu iskoristiti svoju ‘vidljivost’ i tako napraviti nešto korisno i vrijedno; iznova podsjetiti žene da se okrenu sebi, svojem zdravlju, a samim time i sreći.

Story: I upoznati ih s činjenicom da sve više žena obolijeva od karcinoma dojke?

Medijska je slika danas znatno drukčija, govori se i o karcinomu dojke, ali dobro je uvijek iznova naglašavati važnost kontrole i pregleda. Pravodobna reakcija doista spašava život.

Story: Poznajete li neke osobe koje su se liječile od karcinoma dojke?

Poznajem žene koje su oboljele od karcinoma i koje su se izliječile. Njihova su svjedočanstva dragocjena i poticajna za sve nas.

Story: Što ste iz njihova iskustva zaključili, kako je najbolje pomoći i pristupiti oboljelima? 

Postoji liječnički protokol, no važno je naglasiti da postoji interdisciplinarni pristup za koji se zalažu i udruge pa žene ne liječe samo tijelo nego i dušu. Naravno, stvar je izbora, ali važna je i psihološka pomoć i oboljelima i njihovim obiteljima, kao i različiti praktični savjeti i korisne informacije koje žene mogu dobiti u udruzi.

Story: Kada ste počeli redovito odlaziti na preglede grudi? 

Još davno. Brinem se o svom zdravlju. Redovito kontroliram grudi. Ne-kad je bilo dovoljno jednom na godinu. Sad sam na kontroli svakih nekoliko mjeseci. Naime, svaka žena pravi plan pregleda u suradnji sa svojim liječnikom, ovisno o svom stanju.

Story: A kad ste prvi put obavili mamografski pregled?

Mislim da je to bilo potkraj mojih tridesetih. 



Story: Pregledavate li grudi i sami? Jeste li to naučili od liječnika?

Samopregled je vrlo važan i jednostavan. Postoje brojne brošure, internetski napuci, a vjerujem da će i svaki liječnik rado pomoći.

Story: Mislite li da današnji stresan način života u kojem se ženi nameće nekoliko uloga (uspješne poslovne žene, majke, supruge, domaćice) pridonosi rapidnom porastu bolesti?

Stres sigurno nije dobar za zdravlje, ali ne znam je li moguće živjeti bez njega. Meni ne uspijeva. Trudim se živjeti zdravo, ali da pritom nisam u stresu zbog samog inzistiranja na zdravom. Bez obzira na trud, danas je teško imati kontrolu nad onim što jedemo i udišemo, ali možemo usvojiti neke zdrave navike i ipak umanjiti štetu.

Story: Mislite li da se žene u našem društvu i dalje stavljaju na zadnje mjesto kad je o obitelji riječ pa se počnu brinuti o sebi tek kad je već postavljena dijagnoza?

Svi smo skloni zavaravati se misleći da se to događa nekom drugom. U ritmu u kojem živimo, često i lako zaboravimo na sebe i stalno mislimo sad ću - pa prođe nekoliko godina između pregleda. 

Story: Imate li i vi takav odnos prema sebi?

Daleko od toga da ne moram podsjećati samu sebe i da mi između pregleda ne prođe više vremena od planiranoga. Ipak, riječ je o kojem mjesecu, a ne godinama.

Story: Iako se posljednjih godina dosta govori i piše o problemu karcinoma dojke, čini li vam se da bi još više trebalo senzibilizirati društvo? Naime, mnogima je nelagodno pričati o teškim bolestima.

Svaka teška bolest intimna je drama i ljudi je nisu voljni dijeliti s drugima. Razumljivo. No velika je stvar kad jedna Angelina Jolie obznani svoju odluku. Dakle, nitko nije zaštićen ili izuzet, ali važno je stalno isticati da prevencijom doista držimo konce u svojim rukama.

Story: U svojim emisijama imali ste priliku ugostiti puno liječnika i vodili ste razgovore na tu temu. Što oni kažu, koliki je utjecaj prehrane na tijelo i bolesti? 

Jasno da usvajanjem zdravih životnih navika izravno utječemo na zdravlje, pa tako i na obolijevanje od raka dojke.

Story: Davno ste prestali pušiti. Što ste još tako veliko učinili za svoje zdravlje?

Prije trinaest godina prestala sam pušiti. Poku-ša-vam redovito vježbati, ne živcirati se, biti na zraku. Sve to mi ponekad i uspije. Antiperspirante nanosim samo kad snimam, inače koristim prirodni dezodorans koji ne začepljuje, ne blokira znojenje.

Story: Koliko važnosti pridajete prehrani? Kuhate li sami?

Sama kuham. Pokušavam jesti raznoliko. Po-kušavam, jer je jedinac težak kad je o tome riječ. Ne jedemo jako začinjeno i masno, što ne znači da si ne priuštim slaninu i čvarke. Volim maslinovo ulje, koristim integralnu rižu i ponekad mi mama nabavi prave, domaće namirnice. No ne vrti mi se život oko toga što jedem.

Story: Koji su vam omiljeni antistresni rituali?

Važni su mi trenuci mira i tišine. Razgovor i izlazak sa sestrom. Vrijeme s Lovrom bez obveza i svakodnevne strke.

Story: Jeste li inače paničarka kad vas nešto zaboli? Trčite li odmah liječniku?

Kao i mnogi, posavjetujem se s dr. Googleom. I teške dijagnoze su uobičajene, ali brzo se vratim u svoj optimistični obrazac. I naravno, odem svojoj liječnici.

Story: Držite li sinu Lovri predavanja o tome da se mora baviti sportom, prati zube nakon svakog obroka, jesti voće?

Tipična sam mama. Dosadna kvočka koja zna najbolje. Ali za njegovo dobro, naravno.

Story: Što je, prema vašem mišljenju, najvažnije da bi se dugo sačuvalo dobro zdravlje?

Nemam pojma. Da znam, imala bih ključ dugovječnosti. U svakom slučaju, mnogo toga utječe na naše zdravlje. Genetika, okoliš, životne navike... Ne mogu znatno pridonijeti miru u svijetu i smanjenju gladi, ali barem se mogu pokušati odgovorno baviti sobom, a među ostalim, tu su i redoviti, preventivni pregledi dojki. 

Story: Što mislite, pomažu li nam sretne misli kako bismo ostali zdravi i veseli?

Jasno da je stav važan, ali bezrazložni optimizam neće nas učiniti besmrtnim. Ptice umiru pjevajući.