Margarin je bolji od maslaca
Nije posve točno! Za razliku od maslaca, margarin zapravo sadrži puno nezasićenih masnih kiselina koje su dobre za zdravlje. Međutim, većinom su samo kvalitetne i skuplje vrste margarina bez dodatka umjetnih transmasti, koje su inače vrlo štetne jer utječu uvelike na pojavu masnih naslaga na vašem tijelu. I još nešto: nova istraživanja pokazuju da kolesterol u maslacu nije štetan za srce. Štoviše, maslac je izvrstan izvor energije s mnogo zasićenih masti. Presudno je, dakle, samo to prija li nam više maslac ili margarin!
Mršavimo od hrane siromašne mastima
Nije istina. Odnos između tjelesne težine i potrošnje masti još nije znanstveno dokazan. Odlučujući faktor je dnevni unos kalorija. Ako umjesto kobasice jedemo tjesteninu svejedno nećemo smršavjeti jer će visoko prerađeni ugljikohidrati ometati gubitak masnoće. I iako masti imaju veću gustoću energije od ugljikohidrata, one će nas prije zasititi. Idealno je zato uz namirnice siromašne mastima jesti puno povrća jer ono ima najnižu gustoću energije i tako ne unesemo toliko puno kalorija kao što bismo to u kombinaciji masne hrane i ugljikohidrata poput tjestenine, riže ili krumpira. Ova kombinacija čini pravu ravnotežu, s obzirom na omjer gustoće energije.
Životinjske masti štete srcu
Nije istina. Namirnice životinjskog podrijetla bogate mastima kao što su vrhnje i zreli, tvrdi sir navodno povećavaju 'loši' LDL kolesterol, koji je dugo bio sumnjičen da šteti srcu. No, približno polovica svih srčanih bolesnika zapravo ima posve normalnu razinu kolesterola. I LDL kolesterol je opasan samo onda kada njegove čestice postanu male i debele te napadaju već upaljene arterije. Ova vrsta kolesterola, pokazuju nove studije, uzrokovana je prevelikim unosom ugljikohidrata poput šećera i kruha. Dobra za srce je kombinacija zasićenih i nezasićenih masnih kiselina: jedite odrezak s, primjerice, salatom začinjenom uljem repice.
Što više omege 3, to bolje
Nije istina. Masna riba kao što je losos ili primjerice haringa sadrži obilje omega-3 masnih kiselina. Štite nas, između ostaloga, od srčanog udara te sprečavaju pojavu depresije. Ali, danas rijetko jedemo ribu u takvom 'čistom obliku'. Namirnice poput ribljih štapića, jaja i sira umjetno su obogaćene omega-3 masnim kiselinama, a kupujući ih mislimo kako unosimo zdrave masne kiseline. Od toga najviše koristi ima prehrambena industrija koja dobro zarađuje na umjetnim 'zdravim' dodacima. Neke europske agencije za hranu već traže da se uvedu ograničenja za omega-3 dodatke u hrani, jer prevelika količina može izazvati nuspojave kao što su sklonost krvarenju i slabiji imunitet.
Nema ničeg boljega od maslinova ulja
Nije u potpunosti točno. Od šezdesetih godina prošlog stoljeća maslinovo ulje se smatra čudom mediteranske kuhinje koje se brine da ljudi koji tamo žive rjeđe pate od bolesti srca nego svi ostali. I tako smo se i 'mi ostali' počeli utapati u maslinovom ulju obilato začinjavajući salate te na njemu peći jaja, meso i ribu. Ali, zaboravljamo da su Talijane i Grke učinilo zdravijim ne samo maslinovo ulje nego općenito način prehrane koji uključuje punio povrća, mahunarki, ribe i peradi. Zato nemojte pretjerivati s maslinovim uljem, isprobajte i druge zdrave vrste (tako ćete dobiti nove zdrave sastojke) te svakako ne pecite hranu na njemu.
Kokošja jaja
Bilo kuhana ili pržena – žumance iz jajeta je izvrstan izvor lecitina koji štiti jetru i sluznicu debelog crijeva te je važan materijal u obnavljanju stanica tijela. Također, poboljšava koncentraciju i učinkovitost. S kolesterolom, esencijalnim masnim kiselinama, vitaminima i mineralnim tvarima jaje daje našem tijelu sve što mu treba za rast. Jedno do dva jaja dnevno ne povećavaju razinu kolesterola u krvi te su stoga idealan doručak i hrana za mršavljenje jer vas proteini dugo čine sitim.
Kokosovo ulje
Masti ili ulja iz bijelog mesa kokosa sadrže masne kiseline srednjeg lanca koje se pretvaraju u tijelu u tvari koje štite naš mozak od demencije i Alzheimerove bolesti. Laurinska kiselina koje sadrži meso kokosa ima antibakterijski učinak u našem tijelu, naročito kod karijesa jer izvlači upalu. Zbog toga je dobro svako jutro oko 10-ak minuta ispirati usta s jednom žlicom kokosova ulja.
Autor: D. P
Fotografija: Profimedia
Istina o masnoćama! Stavili smo pod povećalo masne pogreške
Još iz kategorije