Iako je od razvoda s Tomom prošlo puno godina, Nicole, čini se, ne može prihvatiti činjenicu da se njezin prijatelj zabavlja i druži s njezinim bivšim suprugom te da će dvojac zajedno prošetati i crvenim tepihom 22. svibnja u Sydneyu, na premijeri filma. I, uistinu, razvod para uvijek znači i svojevrsno biranje strane kad je riječ o zajedničkim prijateljima, jer nije lako ostati nepristran u situaciji kad snažne emocije dolaze sa svih strana.
"Svaka rastava u pravilu je dugotrajan i bolan proces, jer predstavlja kidanje brojnih veza između dvije osobe koje su si puno značile te početak izgradnje odvojenih života. U tom procesu svakako važnu ulogu imaju bliski prijatelji oba partnera, jer su oni u pravilu prve osobe kojima se oni obraćaju za pomoć. To traženje pomoći može biti vrlo različitog karaktera; od ramena za plakanje do aktivnog posredovanja prema partneru koji želi otići 'da se urazumi i ostane'. Stoga se s pravom može reći da je uloga prijatelja pri razvodu vrlo delikatna, pa im je potrebna velika mudrost kako bi pomogli svojem prijatelju uspješno prijeći preko tog uzburkanog mora", smatra mr. spec. Tanja Pureta, prof. psih. i direktorica Centra Ramiro.
Naime, premda je netko možda bio jednako dobar prijatelj oboma partnerima tijekom braka, u razvodu će, smatra prof. Pureta, jako teško moći zadržati tu neutralnu ulogu.
"
Svaka će ga strana željeti 'upregnuti' u svoje svrhe te će se osjećati izdano ako vidi da on ili ona nastoji zadržati dobar odnos i s drugom stranom. Stoga je najvjerojatniji ishod da će ga obje strane odbaciti, pa niti jednoj neće moći pomoći u tom zahtjevnom razdoblju. U velikoj većini slučajeva zajednički prijatelji paru postaju oni koji su bili i pojedinačni prijatelji svakom partneru prije braka, pa je logično da se to prijateljstvo nastavi i tijekom rastave. Ono što je utješno za prijatelje u takvim situacijama je činjenica da pravim pomaganjem jednoj strani zapravo jako pomažu i drugoj strani", smatra Tanja Pureta i navodi
pet pravila koja mogu spasiti sve aktere iz priče:
1. Najveća pomoć koju u prvoj fazi mogu dati je izražavanje suosjećanja i razumijevanja za emocije svog prijatelja koji se rastaje. To će najbolje raditi tako da ga aktivno sluša i prihvaća njegove emocije bez potrebe da ih relativizira ili mijenja. Cilj ove faze je da se prijatelj u rastavi što lakše suoči s činjenicom da brak više ne postoji te da to počne konstruktivno prihvaćati.
2. Svakako se savjetuje da izbjegava davati savjete, već da pokuša protupitanjima navesti svog prijatelja u rastavi da sam pronađe najbolje odgovore za sebe. Pritom ta pitanja trebaju biti postavljena vrlo blago te s velikim poštovanjem i razumijevanjem.
3. Također, svakako bi bilo dobro da ne preuzima ulogu posrednika, već da potiče svog prijatelja da sam počne rješavati eventualna otvorena pitanja s bivšim partnerom kada osjeti spremnost za to. On, naravno, može biti blizu, ako razgovora prijatelju treba trenutačna pomoć i podrška.
4. Velika je pomoć i u poticanju prijatelja na zajedničke aktivnosti za koje oboje dijele isti interes, kao npr. gledanje filmova, odlazak u prirodu, trčanje ili sl.
5. Važno je prisjetiti se da dobar humor jako pomaže, pa ga je dobro što više uključiti u zajedničke aktivnosti. Proces nije lak, ali su baš u takvim situacijama pravi prijatelji najdragocjeniji. Na kraju, kada sve prođe, pustite da vas obuzme i radost i ponos, jer ste napravili stvarno veliko dobro djelo.
Autor: Danijela Petrov
Fotografije: Profimedia