Prije nego što uopće krenemo s pisanjem životopisa, moramo paziti na predloške životopisa kako bi predstavili sebe, svoje vještine i znanje u najboljem mogućem svjetlu. Izgled i struktura životopisa su bitni jer je to ono što poslodavci prvo uoče kada čitaju životopis.

Kad je riječ o strukturi životopisa, ne misli se na redoslijed informacija u životopisu, nego na koji način ćete ih rasporediti, na koliko stupaca, hoćete li i gdje ćete staviti sliku, hoćete li istaknuti osobne podatke s nekom bojom u pozadini i slično. Razumljivo je da vaš životopis mora izgledati uredno i čitljivo, a ne prenatrpano podacima.

Je li poželjno imati sliku u životopisu

Nažalost, odgovor na ovo pitanje nije univerzalan. To sve ovisi od poslodavca i države u kojoj se posao nalazi. Trendovi stavljanja slike u životopis se mijenjaju kako se mijenjaju načini prijave za posao. Prije nije bilo moguće pisati životopis u elektronskom obliku, niti ga uređivati do savršenstva, ubaciti našu sliku i jednim klikom poslati na više adresa unutar države ili čak vani. Ovdje moramo naglasiti da državne institucije mogu zahtijevati da se jedino običnom poštom i pošalje prijava.

Zanimljiv je podatak da osobe u Ujedinjenom Kraljevstvu (UK) nisu dužne staviti svoju sliku u životopis kako ih ne bi diskriminirali na temelju izgleda, a to je sve regulirano Zakonom o zabrani diskriminacije. Ovakvim pristupom stavlja se više naglasak na vještine i znanje osobe koja se prijavljuje i da fotografija ne smije igrati ključnu ulogu u odabiru radnika. Svjesni smo da na temelju neke fotografije nekad možemo steći pogrešan dojam o osobi.

Moramo imati na umu da ukoliko poslodavac ili agencija za zapošljavanje zahtijeva sliku, da smo dužni staviti sliku u životopis. Razvoj tehnologije je doprinio porastu online agencija za zapošljavanje. Web Stranice poput LinkedIna, JobRacka, Indeeda i drugih zahtijevaju od vas da priložite sliku kao dokaz vaše reprezentativnosti. No, u životopis ne biste trebali stavljati bilo kakvu fotografiju. Morate voditi računa da vaša slika mora ostaviti dojam da ste ozbiljan kandidat za posao za koji se prijavljujte.

Kako odabrati fotografiju za životopis

Vaša fotografija u životopisu nikako ne smije biti selfie koji ste napravillu ubijajući dosadu, posebice s filterima. Također, slika u životopisu ne smije biti neka otkačena slika s nekog vašeg omiljenog putovanja. Slika u životopisu bi trebala biti slična, ako ne identična slici na identifikacijskom dokumentu. Sa slikom u životopisu se predstavljamo kao osoba koja profesionalno zna obavljati svoj posao.

Sliku za životopis možete napraviti i bez pomoći profesionalnog fotografa. Bijeli zid u vašem domu je odlična pozdaina za profesionalnu fotografiju. Zamolite za pomoć svoje ukućane i prijatelje da vas uslikaju tako da vam se vide ramena. Obucite neku odjeću koju smatrate prikladnom za taj posao i dotjerajte se onoliko koliko ta pozicija zahtijeva. Velika je razlika ako se prijavljujete za neki uredski posao od prijave za fotomodela i glumca. Zapamtite, fotošopiranje slike će samo odbiti vašeg poslodavca. Na kraju, sve što vam preostaje je nabaciti blagi osmijeh na lice koje ne prekriva kosa. Vaša slika za životopis je spremna.

Vidjeli smo da dosta toga utječe na kvalitetu životopisa, jer koliko god da ste kvalificirani za taj posao, važnan je način na koji se prezentirate poslodavcu. Ukoliko je fotografija poželjna, moramo voditi računa da nas ta fotografija predstavlja na najbolji način jer ipak slika govori tisuću riječi. Slika je tu da nas predstavi i govori umjesto nas dok poslodavac čita naš životopis, koji je ulaznica za nove poslovne pobjede.