Dok većina građana pogođenih izolacijom suživot u domu s najmilijima krati raznim filmovima, društvenim igrama i tjelovježbom, osobe koje žive s nasilnicima ovih dana zasigurno proživljavaju pravi pakao. Ne samo da žrtve ne mogu napustiti obiteljsku kuću, nego im je otežano pozivanje u pomoć zbog čega su vlasti nekolicine europskih država dogovorile tajne znakove komunikacije kojima žrtve nasilja mogu dojaviti da su zlostavljane. 

Kako dozvati pomoć ako u izolaciji živite sa zlostavljačem?
Profimedia 

Španjolska

U Španjolskoj je kretanje izvan kuće ograničeno na odlazak po esencijalne namirnice ili lijekove pa su se u ovoj kraljevini dosjetili lozinke. Naime, kada žena uđe u ljekarnu i naruči 'masku 19' to je jasna poruka farmaceutu da odmah pozove policiju jer pred njim stoji žrtva nasilja. 

Velika Britanija

Tamošnja vlada je osmilila svojevrsni 'tihi poziv'. Nakon zvanja broja za hitne slučajeve 999, žrtva mora utipkati znamenke 55 čime policiji daje do znanja o čemu se radi bez verbalne komunikacije. 

Njemačka

Vlasti su uputile poziv svima koji čuju zapomaganje iz susjednog stana da se ne suzdržavaju od zvanja policije jer bi okretanje glave u drugu stranu moglo nekoga koštati života. Vođa parlamentarne stranke Zelenih, Katrin Goering-Eckardt, je zatražila od vlade povišenje novčanih sredstava za pomoć žrtvama. 

Sjedinjene Američke Države

Američki mediji ističu kako je u posljednjih mjesec dana došlo do značajnog porasta broja poziva zbog obiteljskog nasilja u odnosu na isto vrijeme prošle godine. Nasilnici, navodno, svoje žrtve namjerno izbacuju iz doma kako bi se zarazile, a ne priježu ni od uskračivanja dezinfekcijskih sredstava. 

Hrvatska

Zasad još uvijek ne postoje tajni znakovi kojima bi se olakšao poziv u pomoć, pa se obiteljsko nasilje i dalje prijavljuje na broj 192, dok se zlostavljanje djeteta može prijaviti na internetu putem aplikacije Red button

Kako dozvati pomoć ako u izolaciji živite sa zlostavljačem?
Profimedia 

Kako se o novonastalim problemima ne bi šutjelo, za Story.hr je nedavno progovorila Neva Tölle, aktivistica i volonterka neprofitne udruge 'Autonomna ženska kuća Zagreb', čija je misija sigurni smještaj za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja, na tajnoj lokaciji. Kako i sama govori, ovo je uistinu teška situacija, kojoj ne smijemo dopustiti da prođe nezamijećeno. 

'Savim je logično da ova krizna situacija u kojoj živi cijela Hrvatska dovodi do novog presinga, novih stresnih situacija, a u obiteljima gdje je vladalo nasilje i prije korone, to sasvim sigurno može isprovocirati novi val nasilja, učestalu frekvenciju nasilja i intenzivnije nasilje', započela je Neva, koja će točne informacije i podatke o mogućem porastu broja nasilja u ovo vrijeme saznati tek kada sve ovo prođe. Ističe kako visokostresne situacije, kao što je i ova pandemija, često izazivaju veći intenzitet nasilja.