Promicanje i slavlje žena i njihov nemjerljiv doprinos društvu u središtu je zabavne, poučne i odlične društvene igre 'Strašne žene' čija je idejna začetnica Gabrijela Ivanov koja rodnu ravnopravnost godinama promiče na portalu Vox Feminae i udruzi K-Zona koji je osnovala. Kada se priča o rodnoj ravnopravnosti u Hrvatskoj, na temelju zakona koje imamo sve bi trebalo biti u redu, no da to tako nije u praksi objašnjava dugogodišnja aktivistica koja navodi koji su gorući problemi, ali i jesmo li na dobrom putu da ih ispravimo

Story: UNFPA je izdala upozorenje da pandemije samo dodatno ističu rodnu neravnopravnost i da je kod žena veći rizik od zaraze COVID-om 19 (zbog poslova u zdravstvu, njegovanju starijih, nemoćnih, rad u trgovinama s velikim brojem kupaca…) Pokazuje li to i situacija u Hrvatskoj?

Pa da, iako COVID 19 je virus na kojeg su žene nešto otpornije, i u Hrvatskoj je 45:55 omjer zaraženih žena naspram muškaraca, činjenica je da sve te branše koje ste nabrojali su manje plaćene i u njima rade pretežno žene. I one sad na svojim leđima najviše osjećaju ovu situaciju.

Story: Kakvo je općenito stanje rodne ravnopravnosti u Hrvatskoj?

Na osnovu zakona koje imamo trebalo bi biti sve koliko toliko ok, no u praksi stvari su dosta loše. Pogotovo ako kao žena u bilo čemu iskačete iz očekivanog stereotipa: dakle ako niste u braku, ili niste hetereseksualna, ili imate bilo koji oblik invaliditeta, ili ste samohrana majka, ili niste hrvatske nacionalnosti, a pogotovo ako progovarate o tome zašto je vama ili drugim ženama loše i još gore, zagovarate svoje potrebe, a time i društvene promjene.

Story: Koji su gorući problemi?

Nasilje još uvijek je najveći problem, nevjerojatno je da Ženska soba kao jedina specijalizirana organizacija za žrtve seksualnog nasilja nema veću potporu države i da općenito nema jače političke volje da se uvede nulta stopa tolerancije na razne vrste nasilja u društvu, od ekonomskog, preko psihološkog do fizičkog i seksualnog. Ponovit ću ovdje apel Maje Mamule, voditeljice Ženske sobe: Kad bi svaki građanin i građanka RH dao po jednu kunu mi bismo imali četiri centra u Hrvatskoj koji bi osigurali svu nužnu pomoć i podršku osobama koje su preživjele seksualno nasilje, što bi se uklopilo u preporuke Vijeća Europe zemljama članica. Naime, na 200 000 stanovnika/ca treba postojati jedan centar, a Ženska soba je jedna i sama na više od 4 milijuna stanovnika.

Cijeli intervju s Gabrijelom Ivanov u sklopu društveno odgovorne akcije Same Chances by Story pročitajte u novom broju magazina Story, koji možete kupiti od srijede, 8. travnja 2020. godine.