Hrvatska je izrazito specifična zbog nevidljivih prepreka kao što su odbijanje pružanja usluga prekida trudnoća u ovlaštenim ustanovama, visoka cijena, nemogućnost dolaska do informacija... Zakon iz 1978. godine koji regulira pitanje prava trudnoće jeste liberalan, ali ono što se događa na terenu daleko je od idealnog”, govori aktivistkinja Marinella Matejčić s kojom smo razgovarali o tome koliko su opasne poruke koje šalju pojedini politički kandidati, koliko je ženama dostupan pobačaj u Hrvatskoj te što pokazuju posljednja istraživanja. Riječanka se godinama bori za reproduktivna prava i zdravlje žena putem Platforme, Udruge za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter te portala Znaj znanje, na kojem se mogu doznati sve informacije o ovoj temi.
Story: Agencija Ipsos provela je u veljači istraživanje u kojem 81% građanki i građana podržava pravo na izbor, 63% smatra da pobačaj treba biti besplatan, a 62% da se vjerske zajednice ne trebaju miješati u zdravstvenu politiku vezanu uz pobačaj. Zašto unatoč tomu i dalje neki politički kandidati instrumentaliziraju žensko tijelo i trguju životom žena?
Zapravo je vrlo jednostavno - godinama se vrti politički spin o instrumentalizaciji ženskog tijela jer to pitanje dijeli građanstvo. Uz to se koriste neznanstvene tvrdnje, odnosno laži i manipulacija podacima. Puno je teže razgovarati o stvarnim potrebama građana i građanki, kao što su valjane socijalne politike, funkcionalni zdravstveni sustav, usklađeno tržište rada s obrazovnim politikama, samom obrazovnom sustavu koji je zastario, poreznim politikama koje nisu u ovolikoj mjeri opterećujuće te, naravno, o korupciji i nepotizmu koji su rak-rana ovoga društva.
Story: Na posljednje izjave reagirale su brojne žene, mnoge i poznate, ali kako osim na fotografijama pokazati srednji prst mizoginim i seksističkim izjavama?
Nekako je ispalo da je ženski srednji prst velik udar na osjetljivi muški ego. Fantastično je što su žene reagirale i nadam se da ćemo sve zajedno početi više promišljati o tome tko smo i što zaslužujemo te u kakvom društvu želimo živjeti. Osobno, neprihvatljivo mi je da moja kći odrasta u zemlji u kojoj je normalno da se izjavljuje kako silovana žena, nakon što je već narušena njezina tjelesna autonomija barbarskim činom, nema pravo na odluku o tome što će se dogoditi s potencijalnim plodom. Moramo razmišljati o generacijama koje dolaze i što ostavljamo iza nas. Moramo ostaviti svijet boljim. Ako je prvi korak dizanje srednjeg prsta u znak pobune, neka to bude tako. Važno je da to bude samo prvi korak do veće promjene za prava žena u Hrvatskoj. Zakoni se ne mijenjaju fotografijama srednjeg prsta na društvenim mrežama, ali to je apsolutno dobar način dizanja svijesti o nebulozama na koje smo se već toliko naviknule da rijetko i reagiramo.
Cijeli intervju s Marinellom Matejčić u sklopu društveno odgovorne akcije Same Chances by Story pročitajte u novom broju magazina Story koji možete kupiti od srijede, 1. srpnja 2020. godine