Kako se osjećate kada ujutro trebate ustati? Probudite li se puni nove i svježe energije, željni akcije ili vam se glavom mota samo jedna misao, a to je da biste najradije ostali u krevetu? Budite li se odmoreni, bez pomoći alarma ili ste ipak skloniji "snoozanjem" odgađati napuštanje toplog kreveta?

Čitav sustav ide na ruku jutarnjim tipovima ljudi. Većina tvrtki započinje s radnim danom u osam ili devet sati ujutro, bez kompromisa za spavalice. Već se ranim jutrom odrađuju važni sastanci, telefonski razgovori i ključni zadaci, a oni koji ne funkcioniraju najbolje u jutarnjim satima prvih su par radnih sati dekoncentrirani i maštaju o svom krevetu i šalici kave sve do podneva. Srećom, postoji nekoliko rituala koji bi vam mogli pomoći da ipak zavolite jutra. OK, možda ne baš da ih zavolite, ali da barem postanu podnošljivija.

Osnovno pravilo je svakako da ustabilite svoju rutinu spavanja (1.). Većina ljudi spava između pet i sedam sati dnevno, a idealno bi bilo svoje tijelu (i umu, jasno) priuštiti osam kvalitetnih sati sna. Nastojte svaki dan otići na spavanje u isto vrijeme, pokušajte ne čitati vijesti i pregledavati društvene mreže kako ne biste stimulirali mozak prije počinka, a umjesto uobičajenog dopisivanja preko Messagera odaberite čitanje knjige ili umirujuću kupku. Vjerojatno već znate da snooze tipka nije vaš prijatelj. Svaki put kada zaspete između dva alarma upadnete u stanje koje se naziva micro-spavanje, a fragmentirani san na kraju učini da se čitavo jutro osjećate pomalo izmoždeno, kao da se niste nimalo naspavali. Umjesto beskonačnog snoozeanja, ustanite na znak prvog alarma (2.) i pustite danju svjetlost da uđe u prostoriju (3.). Umjesto da jurite na posao, brzinski perete zube jednom rukom, dok se drugom češljate i ispijate vruću kavu u automobilu na putu do ureda, osigurajte si nešto više vremena za pripremu (4.). Dvadesetak minuta neće vas lišiti prijeko potrebnog sna, no zato će učiniti čuda za vaš početak dana, manjak žurbe i smirenost u periodu dana koji vam je inače mrzak možda promijeni vaše mišljenje koje imate o jutrima. Ispijanje kave na miru prije akcije učinit će za vaše stanje uma mnogo više od dvadeset minuta bespotrebnog snoozeanja. Nije tajna da jutarnje raspoloženje nosimo sa sobom čitav dan. Bila bi šteta da si ga uništimo sami.

Osim izbjegavanja ekrana prije spavanja, nastojte ih izbjeći i u prvih pola sata kada ustanete (5.). Mailovi, Instagram i Twitter, baš kao i vijesti, mogu pričekati razbuđivanje i doručak. Umjesto scrollanja i upijanja statusa koji vam ništa ne znače i koje ćete zaboraviti iste minute nakon što ih pročitate, polako se dogegajte do kuhinje i popijte čašu vode s limunom (6.), osim što će vas rehidrirati nakon čitave noći, potaknut će i vašu probavu zbog čega ćete se odmah osjećati razbuđenije. Ako zbilja želite promijeniti svoju jutarnju rutinu, pokušajte u nju ubaciti barem 5 minuta laganog razgibavanja (7.), prošetajte psa po parku ili hodajte 15-ak minuta do posla. I da, umjesto da popijete nekoliko šalica kave, pokušajte se zadržati samo na jednoj, a umjesto galona kave popijte hranjiv osvježavajući voćni smoothie (8.).