Mnogo sjedimo, krivo se saginjemo…svašta pogrešno radimo leđima, a trebaju nam, važna su…

Kako objašnjava certificirana instruktorica pilatesa i vlasnica studija za vježbanje PowerHouse, Sanja Kovačec, kada govorimo o poželjnom izgledu gornjeg dijela tijela podrazumijevamo uspravno držanje i posturu, široka i ravna, a ne zaokružena leđa i tonirane i oblikovane ruke.

„Žene često više fokus stavljaju na ravan trbuh i oblikovane noge i stražnjicu, zanemarujući leđa i ruke, no prvi dojam neke osobe zapravo oblikujemo prema njegovom držanju i pritom primarno osobu gledamo od prsa na gore i nesvjesno opažamo njen položaj tijela. Ako vidite nekog uspravnog držanja, otvorenih i širokih ramena, čvrstih ruku, vjerojatno ćete pomisliti da je to osoba puna samopouzdanja, sigurna i čvrsta. S druge strane osoba čija ramena su pala naprijed, a leđa zaokružena, može odavati dojam nesigurnosti, ili osoba napetih i podignutih ramena i napetog vrata može djelovati kao da je u stresu, nestrpljivo ili nervozno. Naše tijelo i postura često jesu i odraz našeg karaktera i psihičkog stanja, no i odraz položaja u kojima provodimo najviše vremena (npr. za stolom) ili aktivnosti kojima se bavimo“, priča Sanja Kovačec te nadalje objašnjava važnost mišića leđa i ruku ističući kako su leđni mišići i dio trupa koji uz trbušne i zdjelične čine naš core:

„Iz tog razloga je funkcija naših leđa izuzetno bitna, jer kvalitetan core znači i adekvatnu snagu i izdržljivost svih mišića koji ga sačinjavaju, pa tako i leđnih. U tom kontekstu možemo govoriti o potrebi za jakim leđima, ali imajte na umu da zapravo nema vježba za leđne mišiće koja, ako izvedena pravilno, istovremeno ne podrazumijeva aktivnost ostalih mišića corea. Sjedilački način života oslabljuje leđne mišiće i naša leđa zapravo postaju opuštenija i zaokruženija, a ramena, neaktivnošću leđnih mišića i lopatica, gube potporu i izgledaju kao da su pomaknuta i obješena prema naprijed. Ako ne rade leđa i lopatice, niti pokreti naših ruku neće biti kvalitetni. Takva postura leđa i oslabljeni mišići osim što nisu estetski poželjni i ugrožavaju naše zdravlje te vrlo brzo počnemo osjećati probleme kao što su napetost, bolovi, a može doći i do strukturnih oštećenja i ozljeda.“

By PowerHouse: Lijepe ruke i leđa stvar su estetike, ali i našeg zdravlja!
PowerHouse 

Leđa dijelimo na donja - lumbalni dio i gornja - torakalni dio.
Ono što je važno znati ja da navedene dijelove leđa uglavnom moramo drugačije trenirati.
Zašto?

„Donja leđa imaju tendenciju biti nestabilna i prepokretljiva (hipermobilna), a realno podnose najveći dio težine našeg tijela, pa su vježbe koje radimo za donja leđa u cilju postizanja njihove stabilnosti. S druge strane naš prsni dio leđa ima tendenciju postati veoma rigidan (zakočen) i nepokretljiv, često “pogrbljen”, pa se vježbe gornjeg dijela leđa usmjeravaju ka povećanju pokretljivosti. Ne smijemo zaboraviti ni lopatice, koje ako “strše” i ne leže ravno na leđima jasno pokazuju koliko su nestabilne. Jačanjem mišića oko lopatica utječemo na njihovu stabilnost te tako unaprjeđujemo funkciju ruku jer će transfer sila iz trupa biti adekvatniji“, objasnila nam je Sanja koja je za vas i ovoga tjedna pripremila video s vježbama koji možete odraditi u svome domu.

„Pripremila sam nekoliko vježbi koje naš čitateljice i čitatelji mogu bez utega izvoditi u svome domu, a jedini rekviziti koji su potrebni su stolac i štap od metle ili primjerice partfiša ili nečeg trećeg. Vježbe radimo kako bismo tonirali mišiće ruku, stabilizirali donji dio leđa, otvorili i povećali pokretljivost gornjeg dijela leđa, jačali mišiće oko lopatica i poboljšali njihovu stabilnost.
Pripazite da prilikom vježbanja koristite sve mišiće corea, pa tako i trbušne. Sretno!“, poručila nam je Sanja.