Kada se govori o kvalitetnoj tjelovježbi mnogo ćemo toga čuti i pročitati o mobilnosti i fleksibilnosti. Uglavnom, značenje ova dva pojma vrlo često se poistovjećuje, no kako kaže Sanja Kovačec, vlasnica Power House studija za vježbanje u Zagrebu, oni nikako ne znače istu stvar.
Pojednostavljeno rečeno - pojam mobilnosti koristimo kada pričamo o zglobovima, a fleksibilnosti kada je riječ o mišićima.
I oboje je važno!

“Fleksibilnost je mogućnost izduživanja mišića, dok pod mobilnošću podrazumijevamo mogućnost zgloba da se aktivno kreće kroz puni obim pokreta, bez ograničenja ili nelagode. Kakva će biti naša mobilnost ovisi o tome koliko se mišić može istegnuti, kao i o pokretljivosti samog zgloba. No, ona najvažnija razlika između ova dva pojma je da mobilnost uključuje i komponentu motoričke kontrole iz središnjeg živčanog sustava ili mozga”, priča Sanja Kovačec te nadalje objašnjava da u njenom studiju s vježbačima itekako rade treninge misleći na oboje te dodaje: “Pasivno istezanje ili vježbe fleksibilnosti ne pridonose kontroli naših kretnji niti stabilnosti zglobova, dok aktivno istezanje ili vježbe mobilnosti itekako poboljšavaju našu sposobnost da kretnje i zglobove kontroliramo i stabiliziramo. A to je važno u svakodnevnom životu, jednako koliko i prilikom izvođenja vježbi u nekom studiju, teretani ili kod vas doma.”

Preduvjet mobilnosti je stabilnost

O pravilnom načinu stabilizacije Sanja nam je dosta govorila u prethodnim člancima koje možete pronaći na našem portalu, stoga taj dio preskačemo, ali ćemo napomenuti, jer je važno, da je stabilnost, zapravo, prvi preduvjet mobilnosti.
“Ako centar našeg tijela (trup, kralježnica) nema adekvatnu stabilnost, pokreti naših ruku i nogu zasigurno će biti ograničeni. Mozak će uvijek ograničiti mobilnost (pokretljivost) tijela do one pozicije u kojoj se osjeća sigurno i to je razlog zašto se neki mišići uvijek čine veoma napeti, a pokretljivost tog područja limitirana. Kada pričamo o istezanju, svi najčešće istežemo baš te mišiće, iako napeti mišić nije nužno skraćen. Suprotno takvom popularnom vjerovanju, mišići koji su napeti su uglavnom slabi i njihovim ih pasivnim istezanjem još više oslabljujemo, pojačavamo njihovu napetost, a zglobove činimo nestabilnijima. Vježbama mobilnosti, uz vježbe jačanja muskulature, zglobove činimo stabilnijima i funkcionalnijima, što pridonosi normalizaciji mišićne napetosti, a samim time i do poboljšanja pokretljivosti”, objašnjava Sanja Kovačec.

I sportaši i rekreativci

“Možete se čitav dan pasivno istezati i ležati u špagi no postignuti efekt će biti samo privremen, stoga kako bi zadržali novu veću razinu pokretljivosti moramo izgraditi snagu i stabilnost. To je bitno kako za sportaše tako i rekreativne vježbače, jer što je naša mobilnost lošija, skloniji smo kompenzacijama, lošoj motorici i tehnici vježbi, kao i ozljeđivanju. Što više naviknemo kretati tijelo kroz puni obim pokreta bez opterećenja, povećavamo njegovu sposobnost da se kvalitetno kreće s opterećenjem, kao i u eksplozivnim kretnjama”, kaže Sanja.

Dodaje da je upravo zato vježbe mobilnosti važno izvoditi na početku treninga, a mogu nam poslužiti i kao zagrijavanje. Suprotno tome vježbe fleksibilnosti su najčešće statične i izvodimo ih na kraju treninga kao “cool down”.

Uzrečica “motion is lotion” zaista vrijedi, kretanjem zglobova se izlučuje zglobna tekućina koja će podmazivanjem zglobova omogućiti veću pokretljivost. Kada izvodimo vježbe za mobilnost govorimo o dinamičnim i fluidnim vježbama velikog obima pokreta. Kod mobilnosti se ponajprije fokusiramo na torakalnu kralježnicu, ramena, kukove i gležnjeve jer su to regije koje najčešće imaju restrikcije u pokretljivosti.

Ovoga tjedna, kao što ste mogli i zaključiti, Sanja nam je pripremila set vježbi za mobilnost. Sjetite se svega što smo pričali o disanju i stabilnosti corea, jer ovo su aktivne vježbe u kojima mišići itekako rade, no istovremeno su i veoma ugodne. Uživajte!