Brojni su razlozi koji mogu utjecati na promjene u rutini spavanja. I dok se svaki pojedinac razlikuje po broju sati potrebnih za dobar osjećaj nakon buđenja stručnjaci se slažu da je za optimalno funkcioniranje poželjno minimalno sedam sati sna. Ali što učiniti kada pod pritiskom uzbuđenja, emocija i odgovornosti organizacije vlastitog vjenčanja izgubite ritam, poremetite mirne noći, počnete se svako toliko buditi te osjećati stalni umor? Potrebna vam je promjena koju je moguće usvojiti primjenom jednostavnih i dobordošlih savjeta. I zapamtite, niste jedina buduća mladenka koja se suočava s problemom neurednog sna.
Uspostavite novu rutinu odlaska u krevet - svaku večer u isto doba. Bez obzira da li ćete u krevetu čitati ili samo ležati, to je dovoljno dobar signal tijelu i mozgu da je vrijeme za odmor.
Zaboravite na kavu, jaki čaj ili kofeinske napitke u poslijepodnevnim i večernjim satima.
Potpuno zamračite spavaću sobu.
Prije spavanja dobro prozračite spavaću sobu te ugasite grijanje. Tijelu gode niže temperature kako bi lakše utonulo u san.
Isključite sve monitore (na televizoru, kompjutoru, mobitelu, tabletu...) jedan sat prije odlaska na spavanje. Oni emitiraju plavu svjetlost donekle sličnu danjem svjetlu, čime usporavaju proizvodnju melatonina, hormona sna.
Na rub jastula kapnite kap, dvije eteričnog ulja lavande. Ono opušta i umiruje.
Popijte opuštajući čaj za 'laku noć' na bazi lipe, kamilice, matičnjaka, valerijane ili verbene u koji možete dodati malo cimeta.
Ukoliko vas kupka opušta uživajte u toploj kupki ili tuširajući se toplom vodom. Hladnija voda razbuđuje, baš kao i jaki mirisi, zvukovi te boje.
Prigušite svjetlo i odaberite udobnu odjeću za spavanje.
Ukoliko se sljedeće jutro morate ustati ranije krenite i ranije na počinak. Tijelo i um će vam bit zahvalni.