Filigranski predmeti nastaju od vrlo tankih niti plemenite kovine koju majstor umjetnik prvo obrađuje nevjerojatnom preciznošću. Dalje se izrađuje osnovni okvir - najčešće cvijet ili neki geometrijski oblik - pa se umijećem spajanja, ispreplitanja te dodavanjem sitnih kuglica stvara željeni ukras, katkad tako krhkog izgleda da podsjeća na čipku.
Iako je ova tehnika je od davnina dio stvaranja i umijeća zemalja Mediterana, počeci nastanka filigrana sežu još do Egipta. Seobama naroda i umijeće se filigrana pronosilo diljem europskog kontinenta, a svojevrsni vrhunac ono je doživjelo u Bizantu u 12. stoljeću kada su se u filigranske motive počeli umetati kamenčići.
I dok se za izradu predmeta filigran tehnikom do tada uglavnom koristilo zlato, Španjolci su u srednjem vijeku počeli rabiti srebro.
Iza srednjeg vijeka filigran na nekoliko stoljeća izlazi iz žiže interesa da bi svoj veliki procvat opet doživio u 18. st. s nastajanjem obiteljskih obrta. Od tada do danas filigran jedna od najomiljenijih formi izrade tradicionalnog nakita.
Kod nas su filigranski motivi posebnost Dalmacije i Dubrovnika. Puce, spona, broš, igla, kopča bili su obavezni dio miraza svake djevojke spremne za udaju koji se nasljeđivao s koljena na koljeno.
No, filigranski broševi, križevi, naušnice, ukrasi za kosu, dugmad i dan danas su divan poklon koji u sebi spaja duh tradicije s modnim trendovima. Zato nosimo i poklanjajmo filigranski nakit - budimo posebni!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima (Narodne novine, br. 111/2021, 114/2022), komentiranje na našim portalima omogućeno je samo korisnicima koji su se prethodno registrirali i koji su se upoznali s našim pravilima komentiranja. Zabranjeno je postupanje suprotno odredbama članka 94. stavka 2. Zakona o elektroničkim medijima, a svaki je korisnik osobno odgovoran za cjelokupan sadržaj koji objavi ili učini dostupnim.
Još uvijek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš raspravu.