Čak i ako priča o vitaminu E za njegu kože još nije stigla do vas, možda ga već koristite, a da toga niste ni svjesni. Sastojak je brojnih kozmetičkih proizvoda, prvenstveno jer je dobar za suhu kožu te smanjuje bore i crvenilo.

Vitamin E je topiv u mastima, a u prirodi se nalazi u uljima, voću i orašastim plodovima. Također se prirodno nalazi u ljudskom tijelu, kao sastavni dio sebuma. Ljudi koji imaju masniju kožu, koja sporije stari, prirodno imaju više vitamina E. 

U preparatima za njegu kože najčešće se nalaze dva oblika ovog vitamina: tokoferoli i tokotrienoli. Lako prodiru u kožu, hidratiziraju je, štite kao antioksidansi i djeluju kao humektansi i emolijensi. Prvi znači da vlaže kožu, a drugi da 'zaključavaju' sastojke u koži i ne dopuštaju njeno isušivanje.

Ulje za lice
Shutterstock 

Vitamin E dobro djeluje protiv upala, treba ga mazati na ožiljke, a podnose ga i osobe s ekcemom i rozaceom.

Djelomično štiti od djelovanja sunčevih zraka, ali ne može zamijeniti kremu sa zaštitnim faktorom. Ulje vitamina E nije dobro za svakoga – trebale bi ga izbjegavati osobe alergične na ovaj sastojak, a može izazvati i mitesere i akne.

Osim što je česta komponenta krema, vitamin E nalazi se i u mnogim uljima, a pripravak možete napraviti i sami.

Ulje za lice
Shutterstock 

Bazno ulje može biti arganovo, konopljino ili suncokretovo, a na količinu od 50 ml dodajte 20 kapi vitamina E.

Smjesu čuvati u tamnoj boci, na tamnom i hladnom mjestu i prije upotrebe dobro protresti. Ako ulje želite koristiti samo na ožiljcima, a ne na cijelom licu, štapić za čišćenje ušiju namočite u ulje i tapkajte samo po mjestu nekadašnje ozljede.

Prije nanošenja, dobro je isprobati nekoliko kapi na unutarnjoj strani podlaktice. Utrljajte ga i pričekajte 24 sata, a ako se pojavi crvenilo, svrbež ili otok nemojte nanositi ulje vitamina E na kožu, piše Lepa&srećna.