Izlaganje suncu, genetika, hormonalni utjecaj i upalni procesi na koži, najčešći su uzroci pigmentnih promjena kože koje se, nažalost, pojavljuju kod većine žena i u bilo kojem životnom razdoblju. Najčešći uzrok hiperpigmentacije izlaganje je suncu. Naime, melanin djeluje kao prirodna zaštita kože od sunca i zbog njega koža dobiva preplanulost, što mnogi volimo i prakticiramo. Međutim, prekomjerno izlaganje suncu može poremetiti ovaj proces i izazvati ono što nam nije nimalo drago – ephelides ili sunčane pjege Smeđe mrlje, veličine nekoliko milimetara, javljaju se najčešće na mjestima gdje smo najviše bili izloženi UV zračenju - na licu i šakama, no mogu se javiti i na ramenima, gornjem dijelu leđa, na rukama… I postaju naglašenije tijekom ljeta.
Na pojavu smeđih mrlja, osim sunca, utječu i hormoni, koji su uzročnici posebne vrste hiperpigmentacije poznate kao melazma. Melazma se također najčešće pojavljuje na licu, pogotovo na obrazima, hrptu nosa, čelu i gornjoj usnici. Iako se može pojaviti i kod muškaraca (samo u 10% slučajeva), s melazmom se češće susreću žene, baš zato što ih uzrokuju promjene u razini hormona. Melazma tako pogađa 10-15% trudnih žena (tijekom trudnoće endogeni hormoni stimuliraju melanocite zbog čega oni proizvode više pigmenata melanina) i 10-25% žena koje uzimaju oralnu kontracepciju (jer njihovo tijelo prolazi kroz hormonalne promjene slične onima koje se zbivaju tijekom trudnoće).
Treća skupina hiperpigmentacija posljedica je izlaganja suncu i starenja; smeđe mrlje pojavljuju na područjima kože najviše izloženima suncu, poput lica, šake ili na podlakticama, obično se javljaju nakon 40. godine života, a starenjem se njihov broj povećava. Za ove promjene je karakteristično da ne blijede tijekom godišnjih doba s manje sunčeve svjetlosti.
Kemijski piling i laserska terapija, najčešći su tretmani kojima dermatolozi pokušavaju riješiti problem hiperpigmentacijskih mrlja, no ono što činimo sami – od našeg ponašanja na suncu do svakodnevne rutine njege – ključno je za prevenciju hiperpigmentacijskih mrlja, ali i saniranja problema kad se pojavi. Naime, mnogi misle da su hiperpigmentacijske mrlje 'pretvrd orah' i da se tu ništa ne može bez nekih skupih i dugotrajnih tretmana. Doduše, jednom kad tamne mrlje nastanu, izlaganje suncu može pogoršati stanje, pa hiperpigmentacijske mrlje (ali i staračke pjege i melazme) postaju još tamnije. No svakodnevna rutina njege, odnosno korištenje ciljanih preparata, itekako imaju učinak, a kako bismo to i dokazali podvrgnut ćemo tri osobe našem eksperimentu. Tri žene – trudnica Nikolina Kunić, koja se tek suočava s ovim problemom i o njemu ne zna puno; majka dvoje djece Petra Gajšak, koja je nakon druge trudnoće otkrila što je melazma, te Danijela Lončarić, međunarodno akreditirana intuitive coach, kojoj 'na naplatu' dolazi dugotrajno izlaganje suncu u mladosti – dva će tjedna koristiti Eucerin Anti-Pigment liniju, posebno formuliranu kako bi smanjila hiperpigmentaciju te ujednačila ten, te će nam ispričati i foto dokumentirati svoja iskustva.
Svi preparati u Eucerin Anti-Pigment liniji njege sadrže thiamidol, učinkovit i patentiran sastojak koji djeluje na pojavu hiperpigmentacije smanjujući proizvodnju melanina. U liniji je Anti-Pigment dnevna njega SPF 30, Noćna njega, Dvofazni serum, Spot korektor za ciljanu primjenu, Skin Perfecting serum i Dnevne tonirane njege SPF 30 (svijetla i srednje tamna nijansa). Korištenje ovih ciljanih proizvoda dokazano će smanjiti tamne mrlje i spriječiti njihovo ponovno pojavljivanje. Dok je thiamidol patentirani sastojak iz Eucerina, postoje i drugi aktivni sastojci koji se obično koriste za liječenje ovog problema: arbutin, azelaična kiselina, vitamin C i njegovi derivati.
Nikolina, Petra i Danijela dva će tjedna koristiti: Eucerin Anti-Pigment skin protecting serum (ili Anti-Pigment dvofazni serum te Eucerin Anti-Pigment dnevnu i noćnu kremu.
*Sadržaj nastao u suradnji s brendom Eucerin.