U modernom okruženju betona i asfalta drveće stvara prirodnu zaštitu koja snižava temperaturu čak do pet stupnjeva Celzijevih. Sadnja biljaka i zelenih oaza zapravo je najjednostavniji način smanjenja onečišćenja zraka, jer biljke apsorbiraju ugljični dioksid iz atmosfere, ali i – posadimo li ih pravilno oko kuće – smanjuju i potrebu za energijom za grijanje ili hlađenje za 20 do 50%. U vrijeme kad je ekologija zbog stalnog povećanja stakleničkih plinova u atmosferi vruća globalna tema, nerijetko se zaboravlja da već malim promjenama navika, koje može napraviti svatko od nas, možemo itekako utjecati na 'zeleniju budućnost'. Srećom, toga su svjesni u Udruzi za zaštiti prirode i okoliša te promicanje održivog razvoja Agronauta, koji su u suradnji s roditeljima i djecom iz Osnovne škole Murterski škoji u Murteru, osmislili projekt "Dica sade više – za stupanj niže“, koji je prepoznala i INA dodijelivši im sredstva u svojem natječaju Zeleni pojas.

Murter sadnja drveća
privatni arhiv 

murter sadnja drveća
privatni arhiv 

Naime, INA je još 2014. pokrenula Zeleni pojas, natječaj za sufinanciranje ekoloških projekata kojima je cilj očuvanje okoliša u lokalnim zajednicama. U proteklih 10 godina u sklopu Zelenog pojasa podržali su tako čak 134 projekta i uložili gotovo 420 tisuća eura. Među 15 projekata koji su i ove godine došli u fokus zbog njihove važnosti za lokalnu zajednicu, ali i bolju, zeleniju i održiviju budućnost cijelog društva, je i ovaj u Murteru. Učenicima je podijeljeno više od 200 sadnica maslina, čempresa i lovora kojim će, iz pomoć svojih roditelja, ozeleniti Murter.

"Ideja je bila sa svaki učenik pronađe pravo mjesto, posadi biljku ili stablo te ju označi svojim imenom na neki kreativan način, primjerice na oblutku ili štapiću od sladoleda. Njegov zadatak, naravno, time ne prestaje, već treba voditi brigu o sadnici da se lijepo razvija i raste. Pozvali smo ih, ako žele, da njihovu akciju sadnje fotografiraju i pošalju na naš WhatsApp ili podijele na svojim društvenim mrežama uz hashtag #dicasadevise“, pojašnjava Ivona Jadrić, direktorica Udruge Agronauta, napominjući kako akciju ne bi bilo moguće provesti bez financijske potpore Ininog Zelenog pojasa. Koliko je važan ovaj program govori i to da je Zeleni pojas kao primjer dobre prakse uvršten u Globalno izvješće o održivom razvoju za 2018. godinu jer izravno doprinosi očuvanju života na Zemlji, jednom od 17 Globalnih ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda.

fotografiranje biljaka
Shutterstock 

U suradnji s partnerima dosad je u sklopu Zelenog pojasa posađeno gotovo 12 tisuća (11.761) sadnica drveća, cvijeća i raslinja te je zazelenjen prostor od 121.339 četvornih metara. Uredili su zelene staze, obnovili odmorišta i dječja igrališta, čistili su livade, šume, podmorje, priobalje, jezera i rijeke, obnavljali su prihvatilišta za životinje, otvarali učionice u prirodi, podržali rad učeničkih zadruga i edukacije o ekologiji… I ove godine na natječaj je stiglo puno prijava i doista je bilo teško odabrati najbolje. Kampanja #dicasadevise istaknula se jer ima i edukativan karakter i doprinosi stvaraju dobrih navika kod najmlađih.

“U proteklim tjednima proveli smo i 13 edukativnih radionica sa svim razredima OŠ Murterski škoji i u Područnom odjelu u Betini. Svi su učenici naučili nove informacije o važnosti ozelenjavanja, negativnim stranama urbane gradnje bez zelenila, utjecaju zelenih površina na prosječne godišnje temperature i sl.”, kaže Ivona Jadrić.

Osmi što će djeca posaditi biljke u vlastitim okućnicama, u sklopu ove akcije u školskom je dvorištu posađen i drvored od 12 murvi. Inače, Udrugu Agronauta osnovala je 2005. godine grupa murterskih entuzijasta kao odgovor na rastuću potrebu brige o zaštiti prirode i okoliša otoka. Nizom akcija već su pokazali da svatko od nas može dati doprinos očuvanju prirode i učiniti da živimo kvalitetnije. Tako su, uz projekt „Dica sade više – za stupanj niže“, koji je oduševio žiri u Ininom Zelenom pojasu, pokrenuli i druge ekološke projekte, poput "More naše plavo“, kojim će se kroz edukacije neformalnim metodama u radu s djecom i odraslima podizati svijest o značaju očuvanja mora ili “Wear & Share”, proljetno čišćenje ormara.
Iz udruge Argonauta pozivaju sve roditelje i učenike uključene u kampanju da još uvijek mogu udruzi poslati fotografije i snimke sadnje kako bi ih uvrstili u promotivni video koji će se producirati kroz mjesec studeni. Ujedno zahvaljuju donatoru, Ini, što je prepoznao projekt i potporom omogućio da se ostvari.

Zeleni pojas
INA 

*Sadržaj nastao u suradnji s Inom.