Čak 7300 sadnica hrasta lužnjaka bit će posađeno u velikoj akciji pošumljavanja, koja će se 22. studenog održati u Turopoljskom lugu. Rezultat je to projekta „Pluća turopoljskog kraja“, kojeg je pokrenula Udruga LAG Zrinska Gora Turopolje, a za kojeg je dobila financijska sredstva iz Inina Zelenog pojasa. INA je, naime, još 2014. pokrenula Zeleni pojas, natječaj za sufinanciranje ekoloških projekata kojima je cilj očuvanje okoliša u lokalnim zajednicama. U proteklih 10 godina u sklopu Zelenog pojasa podržali su tako čak 149 projekata i uložili više od 420 tisuća eura. Među 15 projekata koji su i ove godine došli u fokus zbog njihove važnosti za lokalnu zajednicu, ali i bolju, zeleniju i održiviju budućnost cijelog društva, i ovaj je Udruge LAG Zrinska Gora Turopolje.

"Kad smo vidjeli Inin natječaj, prepoznali smo potencijal s obzirom na to da se kao udruga bavimo ruralnim razvojem. Prijavili smo se i osvojili 5.000 eura, a zahvaljujući tome novcu organizirat ćemo najveću akciju pošumljavanja na ovom području. Svi su pozvani da se odazovu, okupljanje je u 8 sati kod kaznionice u Turopolju, ali zainteresirani nam se mogu pridružiti i naknadno. Mi ćemo osigurali alat i sadnice, a sudionike pozivamo da ponesu svoje radne rukavice i odgovarajuću obuću“, kaže Anamarija Grčević iz Udruga LAG Zrinska Gora Turopolje. Zašto baš hrast lužnjak? Anamarija kaže kako su se konzultirali sa stručnjacima Hrvatskih šuma koji su rekli da je ovo područje vrlo pogodno za sadnju ove vrste drveća. U Hrvatskoj hrast lužnjak tvori ekološki vrlo značajne šumske zajednice koje su staništa brojnih ugroženih i/ili zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta te gljiva. Ekološki učinak šuma hrasta lužnjaka iznimno je velik, no on je, nažalost, i jedna od najugroženijih vrsta drveća u Hrvatskoj, pa je ova inicijativa Udruge LAG Zrinska Gora Turopolje i Ine još značajnija.

boravak u prirodi
Profimedia 

Pametne klupe, cikloturistički razvoj, jačanje kapaciteta poljoprivrednika na ovom području…, sve su to aktivnosti kojima se bavi ova Udruga. Trenutačno su, kaže nam Anamarija, u postupku donošenja nove razvojne strategije do 2027., u sklopu koje planiraju provesti niz natječaja za poljoprivrednike, razvoj turizma i cjelokupnog lokalnog područja. Kao partneri, sudjeluju i u projektu "Od Istoka do Juga“, čiji je cilj promocija Virovitičko – podravske, Splitsko – dalmatinske, Vukovarsko – srijemske, Sisačko – moslavačke i Zagrebačke županije kroz razvoj ruralnog turizma i jačanje ljudskih kapaciteta.

Sadnja 7300 sadnica hrasta lužnjaka, koja je u planu za 22. studenog, dokaz je kako baš svatko, posadi li samo jedno drvo, može učiniti puno za ekologiju i društvo u cjelini. Inače, u suradnji s partnerima dosad je u sklopu Zelenog pojasa posađeno gotovo 12 tisuća (11.761) sadnica drveća, cvijeća i raslinja te je zazelenjen prostor od 121.339 četvornih metara. Uredili su zelene staze, obnovili odmorišta i dječja igrališta, čistili su livade, šume, podmorje, priobalje, jezera i rijeke, obnavljali su prihvatilišta za životinje, otvarali učionice u prirodi, podržali rad učeničkih zadruga i edukacije o ekologiji… Koliko je važan ovaj program govori i to da je Zeleni pojas kao primjer dobre prakse uvršten u Globalno izvješće o održivom razvoju za 2018. godinu jer izravno doprinosi očuvanju života na Zemlji, jednom od 17 Globalnih ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda.

*Sadržaj nastao u suradnji s Inom.