Davno su prošla vremena kada se računala nisu mogla pohvaliti lijepim dizajnom. U novije vrijeme se u izradi koriste razni materijali, a novi Asus Zenbook S 16 UM5606 ima kućište od keramike. OK, možda bi to trebalo malo pojasniti.

Materijal na poklopcu laptopa se zove Ceraluminum – to je visokotehnološka keramika, pri čemu su aluminiju dodana svojstva keramike te je konačni rezultat čvrstoća i otpornost na habanje koju nudi keramika, ali uz lagani materijal poput aluminija.

Asus Zenbook S 16 UM5606 (1).jpg
KRUNOSLAV ĆOSIĆ 

Na vanjskom se dijelu primjećuje monogram s linijama koje tvore slovo A, s asocijacijom na Asus, s bojama inspiriranim prirodom. Konkretno, ovaj model je Scandinavian White, a dostupna je i siva Zumaia Gray boja.

Dizajnu vrijedi posvetiti još nekoliko riječi – dodir po površini ne aludira na hladni metal, ugodan je i ulijeva povjerenje. Odmah ćete osjetiti kako se radi o drugačijem osjećaju na dodir nego kod drugih prijenosnih računala.

Asus Zenbook S 16 UM5606 (2).jpg
KRUNOSLAV ĆOSIĆ 

Uz izrazio čvrsto kućište debljine od samo 1,1 centimetar i mase 1,5 kilograma ultra-tanki dizajn nema kompromisa što se tiče ugrađenih komponenti tako da su 12-jezgreni Ryzen AI 9 HX 370 na taktu do 2 GHz (36 MB Cache, boost do 5,1 GHz, 12 jezgri, 24 niti), SSD memorija od 2 TB te 32 GB LPDDR5X-7500 radne memorije pravi mamac. Dok radi računalo se gotovo ne čuje.

Asus Zenbook S 16 UM5606 (3).jpg
KRUNOSLAV ĆOSIĆ 

Današnja prijenosna računala imaju samo nekoliko konektora i to je dovoljno u praksi. Asus Zenbook S 16 UM5606 s obje bočne strane pokazuje 2x USB4 Type-C, HDMI 2.1, USB 3.2 Gen 2 Type-A, standardni čitač SD kartica te 3,5 mm audio ulaz za slušalice. Za spajanje na internet tu je najnoviji WiFi 7.

Za život u pokretu bitno je hlađenje jer uz visoke performanse ide i nusprodukt – toplina koja se uz geometrijski dizajn rešetke i dvostruke ventilatore te grafitni lim tiho izvlači iz iznimno tanke parne komore. Dok je računalo neopterećeno prelazi u takozvani whisper način te buka tada iznosi ispod 25 dB.

Asus Zenbook S 16 UM5606 (4).jpg
KRUNOSLAV ĆOSIĆ 

3K Asus Lumina OLED ekran dijagonale 16 inča na papiru se čini prevelik za prijenosno računalo, ali u stvarnosti, uz tanki dizajn i malu masu te omjer 16:10, gubi se taj osjećaj. Ozbiljan rad zahtijeva prostor i ugodno okruženje, a veliki ekran podjednako je bitan i za zabavu. Tu stranu osjetit ćete najbolje uz ugrađenih 6 zvučnika i impresivan zvuk koji prati scene, a potpisuje ga harman/kardon.

120 Hz osvježavanja slike pruža dobar odziv (od samo 0,2 ms) i kad se na računalu igrate, što će sigurno biti povremena namjena, visoka 3K rezolucija i OLED tehnologija pružaju fascinantnu oštrinu detalja (rezolucija je 2880 x 1800 točkica), bez nazubljenosti, a boje su vjerne i živahne čak i na suncu jer Asusov prijenosnik nudi maksimalno osvjetljenje od 400 kandela (500 kandela uz HDR).

Asus Zenbook S 16 UM5606 (6).jpg
KRUNOSLAV ĆOSIĆ 

Točnost boja jamči Pantone, svjetski stručnjak za to područje. Uz to, ovaj OLED ekran emitira 70 posto manje plave svjetlosti od standardnih LCD-ova. To je izuzetno bitno kada radimo u večernjim satima i nakon isključivanja laptopa želimo što prije zaspati.

Mnogima je touchpad na prijenosnim računalima slaba karika, najčešće zbog malih dimenzija pa uz ovako raskošne proporcije računala površina za rad s prstima može biti jako velika i bolje ergonomski riješena.

Asus Zenbook S 16 UM5606 (7).jpg
KRUNOSLAV ĆOSIĆ 

Smart Gesture omogućuju da se po rubu touchpada kontrolira osvjetljenje zaslona, jačina zvuka i upravlja reprodukcijom videa. Tipkovnica bijele boje ima ergonomski razmaknute tipke koje su gotovo bešumne pri tipkanju (uz nešto plići hod) tako da ćete moći raditi čak i u spavaćoj sobi, uz pozadinsko osvjetljenje.

Nema zamjerke na bateriju velikog kapaciteta od 78 Wh koja može izdržati cjelodnevni rad koji će mu nametnuti profesionalci – u standardnom načinu te pri gledanju video sadržaja računajte na 12 do 13 sati rada, uz zaslon na 50 posto jakosti osvjetljenja. Uz prijenosnik dolazi kompletan punjač snage 65 W (bateriju će napuniti za nešto manje od dva sata) te Asus Pen 2.0 stylus namijenjen pisanju i crtanju po ekranu koji je osjetljiv na dodir tako da će reagirati i na dodir prsta.

Asus Zenbook S 16 UM5606 (8).jpg
KRUNOSLAV ĆOSIĆ 

Stylus se nadopunjava uz priloženi SUB-C kabel. Zgodno je što se mogu mijenjati vrhovi, kako biste pri crtaju dobili uži ili širi trag. Premium Windows ultrabook računalo pokazuje se dobrim na svim poljima, korištenje Windows 11 Pro OS-a je ugodno i komforno, a grafička integrirana kartica je AMD Radeon 890M. Iznad ekrana nalazi se kamera u fullHD rezoluciji s infracrvenom funkcijom, uz podršku za Windows Hello.

Asus Zenbook S 16 UM5606 (9).jpg
KRUNOSLAV ĆOSIĆ 

Ono što nudi ovaj laptop je AI, umjetna inteligencija uz Copilot+ u Windowsima 11 Pro (za pokretanje se koristi direktna tipka na tipkovnici). Lakše ćete uz AI pronaći određeni dokument u šumi njih, dobit ćete brzo odgovor na pitanje koje vas muči ili temu koju istražujete, a moći ćete preko Copilota podešavati i računalo.

Asus Zenbook S 16 UM5606 (10).jpg
KRUNOSLAV ĆOSIĆ 

NPU modul procesora AMD Ryzen AI 9 zadužen je za umjetnu inteligenciju, uz koju će se mnoge radnje izvršavati još brže, a istovremeno će se paziti i na potrošnju energije tako da nije nužno korištenje AI-ja u radu kako bi se osjetili benefiti umjetne inteligencije. Uz 50 TOPS-a procesor trenutno predstavlja vrh ponude.

Ovo elegantno remek djelo u pogledu dizajna, izrade i ugrađenog hardvera ima i svoju cijenu pa se za Asus Zenbook S 16 UM5606 treba izdvojiti 2370 eura. Uz to, zadovoljava standarde američke vojske MIL-STD-810H tako da će uz minimalnu mogućnost uvijanja izdržati i teške uvjete rada poput ekstremno niskih i visokih temperatura, vlage, vibracija itd.