Svakom se djetetu tijekom školovanja dogodi loša ocjena ili barem lošija od očekivane. I dok neka djeca ne pridaju veliku važnost tome, drugima to stvara veliku frustraciju. Naime, stres zbog škole može uzrokovati bolove u trbuhu, glavobolju, razdražljivost... Kako učiti efikasnije i uz manje utrošenog vremena postići bolje rezultate, ključno je pitanje na početku nove školske godine. Prisiljavanje djeteta da “sjedi za knjigom” neće dovesti do značajnih rezultata, a svaki odgovorni roditelj mora znati kako je nužno prihvatiti djetetovu individualnost, pomoći mu da razvije samopouzdanje i bude motivirano za učenje. U takvim okolnostima ni školski uspjeh ne bi trebao izostati.
Zlatni standard koji još uvijek vrijedi
Krenete li istraživati na Internetu temu 'učenje', brzo ćete shvatiti kako se temelji učenja nisu značajno promijenili. Iako su danas djeci na raspolaganju moderne metode učenja i brojne interaktivne igrice koje na njima blizak način pomažu kod učenja, neki savjeti, poput onih iz brošure “Mali savjeti za uspješno učenje” Hrabrog telefona, još su uvijek zlatni standard.
Dobro je prije početka učenja napraviti raspored vremena, tj. raspored aktivnosti koji obuhvaća učenje, ali i zabavu i sve ostale obaveze. Neka djeca razmisle o predmetu kojeg trebaju naučiti te otprilike odrede vrijeme koje im je potrebno za to. Neka uče 20 do 30 minuta, a nakon toga obavezno naprave pauzu od 5 do 10 minuta kako bi se naučeno gradivo “posložilo“ u glavi. Stanke su izuzetno važne u učenju te ih se treba pridržavati. Ako uče koncentrirano, i s pauzama, ne bi trebali učiti više od 2 do 3 sata dnevno.
Iskustva govore da većini djece odgovara ako uvijek uče na istom mjestu. Poželjno je da to bude miran kutak kako bi se lakše koncentrirali. Preporuča se da to bude radni stol gdje mogu uspravno sjediti i ne opterećivati kralježnicu, ali kod neke djece zaista se pokazalo da bolje uče na krevetu, debelom tepihu na podu i sl. Sjedenje s čelom prema dolje, bilo da sjede ili leže potrbuške, pridonosi, navodno, boljem pamćenju.
Ako se dijete teško koncentrira na jednom mjestu, neka 'testira' nekoliko različitih mjesta za učenje. S mjesta za učenje treba ukloniti stvari koje bi im mogle odvlačiti pozornost (TV, časopise, igrice, mobitel…), no nekoj djeci pomaže glazba dok uče, pa neka svira u njihovu korist.
Neka ne jedu za vrijeme učenja jer to ometa pozornost! Ako su gladni, preporuča se napraviti pauzu za obrok i nakon toga nastaviti s učenjem.
Aktivno učiti znači učiti s razumijevanjem! Nije dovoljno samo “sjediti za knjigom”. Neka ponove ono što su učili toga dana u školi, jer će im učenje kasnije biti lakše. Neka usporede gradivo iz udžbenika sa svojim bilješkama, podcrtaju ono što je bitno, označavaju gradivo flomasterima i papirićima u različitim bojama. Često se koriste različite boje markera koje označavaju stupanj važnosti gradiva (npr. žuta: najmanje važno, zelena: važno, crvena: najvažnije).
Koliko god su zadaci u školi (ali i na fakultetu ili u uredu) raznoliki, toliko je raznolik i asortiman u Kauflandu svih potrepština za povratak u školske klupe. I to po najpovoljnijim cijenama, uključujući i praktične, lijepe i pristupačne proizvode njihovog brenda Talentus.
Neka izrade kratke podsjetnike pomoću kojih će brže zapamtiti gradivo i kasnije ga lakše ponoviti. Mogu si zadati zadatak da pročitaju lekciju i napišu pitanja koja bi ih nastavnik mogao pitati.
Što više ponavljaju ono što su naučili, veća je vjerojatnost da će gradivo zapamtiti bolje i na duže vrijeme.
Ponekad je dobro učiti u paru ili grupi - kroz međusobno ispitivanje i razjašnjavanje nejasnog gradiva povećava se motivacija za učenjem, a ujedno provjeravaju i ponavljaju ono što su naučili.
Pet koraka za učinkovitije učenje
(tekst je preuzet iz knjige “Učenje ne mora biti mučenje” Jorga Knoublacha)
1. KORAK: čitati letimično
Cilj letimičnog čitanja je dobiti najbolji mogući pregled prije prelaska na detalje. Kako dobiti pregled? Na kraju svakog poglavlja nalazi se sažetak. Taj sažetak je mudro pročitati na početku, a zatim 'preletjeti' cijeli tekst, odnosno pročitati naslove, istaknute rečenice, tablice i slike
2. KORAK: pitati se
Korisna mogu biti tzv. policijska pitanja: tko, kako, gdje, što, kada, zašto. Ovim korakom poboljšava se koncentracija i povećava motivacija.
3. KORAK: čitanje
Prilikom čitanja potrebno je obratiti pozornost na nekoliko stvari, prije svega pronaći glavnu misao (ono o čemu tekst govori). Neka podcrtavaju i označavaju tekst pomoću markera, no neka ne pretjeruju i ne podcrtavaju više od onoga što je stvarno potrebno. Važno je aktivno čitati, a to znači samog sebe uvijek podsjećati na to da žele razumjeti i zapamtiti pročitano.
4. KORAK: pamćenje
Kada su gotovi s čitanjem, neka podignu pogled s knjige i svojim riječima prepričaju pročitani sadržaj. Neka sa strane zapišu i neke ključne bilješke ili podatke koje im je teže zapamtiti. Glasno izgovaranje misli ili ponavljanje također je vrlo učinkovito. Više od polovice ukupnog vremena učenja trebalo bi se pozabaviti 2. i 4. korakom, tj. pitanjem i pamćenjem.
5. KORAK P: ponavljanje
Svaki put kada se nešto nauči, naučeno treba i provjeriti. To je izvrsna tehnika da spriječite da se isto zaboravi odmah. Dobar način protiv zaboravljanja je ponavljanje gradiva u određenim vremenskim razmacima: nakon 2, 8 i 30 dana.
Ono si što jedeš! Važnost prehrane za uspjeh u školi
Svjesni smo važnosti prehrane usred užurbanosti svakodnevnog života, ali ono što dijete jede izravno utječe na njegovu sposobnost učenja, koncentracije i uspjeha u školi. Razmišljajte o mozgu djeteta kao o motoru kojemu je stalno potrebno pravo gorivo kako bi funkcionirao u najboljem izdanju. Ne samo što pomažu stabilizaciji energije, nego hranjivi obroci i uravnotežena prehrana pospješuju kognitivne funkcije, zdravlje općenito i raspoloženje djeteta, a time utječu i na djetetovu sposobnost učenja i pozitivne interakcije u učionici. Dijete mora imati barem jedan kuhani obrok dnevno, no i ostali obroci (pri čemu je doručak kao pogonsko gorivo njajvažniji) moraju biti uravnoteženi. Tako i običan sendvič, 'složen' na kreativan način, djetetu može osigurati sve potrebne hranjive sastojke. U Kauflandu uvijek imate priliku kupiti sve za sendvič po vašem ukusu po najpovoljnijim cijenama, a do 14. rujna i po 20% nižim cijenama uz Kaufland Card. Mesne delikatese, veliki izbor izvrsnih sireva, peciva, namaza, dodataka poput maslina, kiselih krastavaca i sl., sve je tu! Kreirajte svoj „signature“ sendvič i imate priliku osvojiti 60 eura na poklon-kartici. Posjetite njihov Instagram (@kauflandhrvatska) i/ili Facebook (@KauflandHrvatska) profil, osmislite naziv svog "signature“ sendviča te otkrijte od čega se sastoji u komentaru ispod objave nagradnog natječaja. Natječaj traje do 14. rujna 2024.
*Sadržaj nastao u suradnji s Kauflandom.