Nema ničeg boljeg od osjećaja koji vas preplavi kad se umotate u meki ručnik nakon tuširanja. No što ako vaši ručnici više ne izgledaju kao novi, a nisu ni mekani? Bez brige, postoji način da im vratite stari izgled i osjećaj.

Ne samo da pravilno pranje ručnika pomaže da ih održite čistima i mirisnima, već im produžava vijek trajanja i sprječava da postanu hrapavi, mlitavi i oštećeni.

Možda s pranjem rublja nemate problema, no pranje ručnika potpuno je druga igra, piše Readers Digest. Vrlo lako mogli biste završiti s ručnicima iz kojih se širi neugodan miris, a još veći je problem to što bi se u njima mogle gomilati bakterije.

ručnici
Unsplash 

Ručnike biste trebali prati svaka dva do tri dana, ističu dr. Philip Tierno, klinički profesor patologije i mikrobiologije na Medicinskom fakultetu NYU Grossman i dr. Chuck Gerba, profesora mikrobiologije na Sveučilištu Arizona.

Ako prođe više dana, bakterije će se početi nakupljati u vašim ručnicima, što dovodi do neugodnog mirisa.

Tierno ističe i da biste ručnike trebali prati svakog dana ako je vaša koža sklona aknama. Ako lice brišete korištenim ručnikom, bakterije s njega mogle bi prijeći na vašu kožu i izazvati nove akne.

Stručnjaci tvrde da je više razloga zašto biste ručnike trebali redovito prati, ne samo njihov svjež miris. Najvažnije je da se redovitim pranjem smanjuje nakupljanje bakterija. Ako vam se čini da se bakterije ne mogu skupljati jer brišete čisto tijelo nakon tuširanja, varate se.

ručnici
pexels 

'Kad kažete da s tijela ispirete bakterije, djelomično ste u pravu - ispirete neke bakterije. No neke se zadržavaju i prelaze na vaš ručnik gdje se razmnožavaju', napominje Tierno te dodaje da svako korištenje ručnika povećava broj tih bakterija.

Studija koju je provodio Gerba pokazala je da rabljeni ručnici imaju 1000 puta više bakterija od tek kupljenih. Gomilanjem bakterija pojavljuje se onaj dobro poznati pljesnivi miris.

Redovito pranje osigurava da ručnici dulje ostaju mekani te da bolje upijaju vodu.

Za dobro pranje ručnika potreban vam je dobar deterdžent. Ručnike perite odvojeno od ostatka rublja, držeći obojene ručnike i bijele ručnike odvojenima kako biste izbjegli transfer boje.

U perilicu stavite polovicu uobičajene količine deterženta jer se previše sredstva za pranje može samo nakupljati na ručnicima. Ako koristite izbjeljivač, koristite onaj bez klora. U potpunosti preskočite omekšivač.

Bijele ručnike perite u vrućoj vodi, a obojene u toploj vodi, koristeći uobičajeni ciklus pranja.

ručnici
Unsplash 

Nakon pranja ručnike odmah izvadite iz perilice i svaki protresite prije nego ga stavite u sušilicu. To će olabaviti tkanje, a ručnici će ostati mekani nakon sušenja. Sušite ručnike na srednjoj do niskoj temperaturi dok se potpuno ne osuše. Sva preostala vlaga mogla bi uzrokovati plijesan.

Izbjegavajte pretjerano sušenje, koje bi s vremenom moglo oštetiti vlakna. Odmah izvadite ručnike iz sušilice i ponovno ih protresite prije slaganja.

Ako ste tek oprali ručnike, a oni svejedno mirišu na plijesan, pomoći bi vam mogao ocat. Jednostavno dodajte 1/2 do 1 šalicu bijelog octa u ciklus ispiranja.

Kako održavati kuhinjske krpe pročitajte ovdje.