Iako je COVID-19 trenutačno najspominjanija bolest, neprestano smo izloženi potencijalno štetnim mikrobima svih vrsta. Od štetnih mikroba, kao i od određenih bolesti, štiti nas imunosni sustav koji prepoznaje uljeze poput bakterija, virusa i parazita te poduzima trenutačne mjere. Kako bi ojačali svoj imunosni sustav, ljudi se često odlučuju za posebnu vrstu prehranu ili vitaminske dodatke. No naš imunosni sustav nije tako jednostavno dizajniran i na njega utječe idealna ravnoteža brojnih čimbenika - ne samo prehrana, a posebno ne određena hrana ili hranjiva tvar. A ta ravnoteža počinje u crijevima.
- Prvi i najčešće zanemareni razlog zašto je probavni trakt toliko važan za zdravlje skriva se u činjenici da se 80 posto cijeloga našeg imunosnog sustava nalazi upravo ondje. Tajna oporavka probavnog sustava leži u ravnoteži između dobrih i loših bakterija u crijevima. Ako želite biti zdravi, morate svakodnevno konzumirati hranu bogatu probioticima ili uzimati dodatke prehrani. Probiotici su, dakle, živi mikroorganizmi (tzv. dobre bakterije) koji primijenjeni u adekvatnoj količini povoljno djeluju na zdravlje domaćina. Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, probiotici imaju povoljan učinak u slučaju proljeva, konstipacije, alergija, karcinoma, infekcija mokraćnog sustava te drugih stanja i bolesti kao što su intolerancija laktoze, prevencija karcinoma kolona, sniženje kolesterola, sniženje krvnog tlaka, poboljšanje imunosnih funkcija, smanjenje upale, povoljan učinak kod iritabilnoga kolona, prevencija rasta štetnih bakterija zbog stresa - objašnjava dr. sc. Mirela Marić, mag. nutricionizma i voditeljica Centra za regulaciju tjelesne težine u Poliklinici Aviva.
Probiotici su inače dostupni u prehrani (jogurt, sir, kefir, kiseli kupus), u obliku dodataka prehrani ili se nalaze kao dodaci u hrani, najčešće u fermentiranim mliječnim proizvodima. Odlučimo li se na kupnju dodataka prehrani, dr. Marić ističe kako je važno obratiti pozornost na nekoliko stvari.
Potražite probiotik koji ima 10 do 30 sojeva i birajte sojeve poput Bacillus coagulans, Saccharomyces boulardii, Bacillus subtilis, Lactobacillus rhamnosus
- Prva je kvaliteta proizvođača - kupujte proizvode provjerenih proizvođača s dobrom reputacijom. Važan je i broj bakterija (CFU) - kupujte probiotike koji imaju veći broj bakterija (CFU), od 15 do 100 milijardi. Potražite probiotik koji ima 10 do 30 sojeva i birajte sojeve poput Bacillus coagulans, Saccharomyces boulardii, Bacillus subtilis, Lactobacillus rhamnosus i druge kulture te formule koje će osigurati da probiotici stignu živi u probavni trakt kako bi se mogli kolonizirati. Svakako istražite koji brendovi imaju sojeve koji zadovoljavaju vaše zdravstvene potrebe - naglašava.
Kvalitetnom funkcioniranju probavnog sustava, najvažnijeg u imunosnom sustavu, ne pridonose samo probiotici. Na potpuno prirodan način poboljšanju funkcije probavnog sustava, pa time i poboljšanju cjelokupnog zdravlja, pomaže i voda Donat Mg. Naime, klinički je dokazano da Donat Mg potiče probavu, a ima blagotvoran učinak i na druge dijelove probavnog sustava. Stručnjaci iz Medical centra Rogaška preporučuju ga i za poticanje lučenja žuči, koja je vrlo važna za probavu masti. Redovito pražnjenje žučnog mjehura i žučnih kanala sprečava nastanak određenih tegoba koje mogu nastati zbog neodgovarajućeg rada žučnog sustava.