Mnogi o zdravijoj prehrani pomisle tek prije ljeta, kada žele izgubiti koji kilogram. I dok su brojne brze dijete tu da vam pomognu kada poželite smršavjeti 'u zadnji tren', puno je bolje za vaše zdravlje (i figuru) da o zdravoj prehrani pripazite tijekom cijele godine.
To ne znači puno odricanja i gladovanja, ali treba se pobrinuti da u svoj organizam unosimo što više zdravih i nutritivno bogatih namirnica kojima ćete u organizam unijeti hranjive tvari neophodne za njegovo zdravo funkcioniranje.
Gastroenterolog Will Bulsiewicz na svom je Instagramu podijelio niz namirnica koje biste trebali konzumirati jer su izvrsne prvenstveno za zdravlje crijeva i srca, ali i za opće zdravlje organizma.
Voće
Bulsiewicz objašnjava da ljudi koji konzumiraju više voća imaju manju vjerojatnost da će razviti dijabetes i također im je lakše izgubiti težinu.
Fermentirana hrana
Liječnik preporučuje da u svoju prehranu uključite fermentirane namirnice poput kimchija, misa i kefira jer takve namirnice pomažu kod mikrobne raznolikosti crijeva. Kimchi također može pomoći u smanjenju rizika od pretilosti.
Lisnato povrće
Kelj, salata od kunića, špinat... Lisnato povrće odlično je za zdravlje jer je puno antioksidansa, minerala i vitamina, a sadrži vrlo malo kalorija.
Omega-3-masne kiseline
Omega-3 su zdrave masti koje su potrebne našem tijelu. Mogu pomoći u smanjenju 'lošeg' LDL kolesterola i smanjiti rizik od srčanih bolesti te mogu poboljšati zdravlje srca i smanjiti upale u tijelu.
Sjemenke, orašasti plodovi i morske alge bogati su omega-3 masnim kiselinama.
Aromatično povrće
Luk i češnjak prepuni su antioksidansa koji mogu pomoći u smanjenju upala, a također su zdravi za crijeva jer sadrže prebiotike koji potiču rast zdravih crijevnih bakterija.
Mahunarke
Mahunarke su izvrsne za zdravlje srca, crijeva i dugovječnost te pomažu u smanjenju rizika od srčanih bolesti, raka, moždanog udara i dijabetesa.
Sve mahunarke obiluju vlaknima koja su izuzetno važna za probavu.
Gljive
Gljive sadrže vlakna, mogu poboljšati zdravlje crijeva i imaju protuupalna svojstva. Izvor su vitamina B i D te kalija. Bogate su proteinima, a istraživanja su pokazala da konzumacija samo 18 grama gljiva dnevno može smanjiti rizik od raka za 45 posto.