Srčane bolesti su među najvećim opasnostima za suvremenog čovjeka, a jedan od glavnih čimbenika rizika za njihovu pojavu je povišeni kolesterol.
To se odnosi na takozvani 'loš' - LDL kolesterol, koji se povezuje s većim rizikom od razvoja kardiovaskularnih bolesti.
Ako je nekome dijagnosticiran visok kolesterol u krvi, to znači da u arterijama ima previše masne tvari koja se može nakupiti i na kraju uzrokovati začepljenje krvnih žila, a time i smanjen protok krvi.
Postoji više uzroka povišenog kolesterola, a među vodećima je neadekvatna prehrana. Najvećom opasnošću obično se smatra previše zasićenih masnoća u jelovniku, a dok određene namirnice povećavaju rizik od kolesterola, postoje i one koje mogu biti od pomoći.
Voće se preporučuje kod povišenog kolesterola
Ne postoji namirnica koja je 'lijek' za povišeni kolesterol, ali su određene namirnice u tim slučajevima poželjne u prehrani. Među njima su, kako ističe nutricionistica Ellie Brecher, jabuke.
'Jabuke su voće bogato hranjivim tvarima, sadrže 10 posto preporučenog dnevnog unosa vitamina C, s bakrom, vitaminom K i vitaminom A', rekla je za GloucestershireLive, govoreći o jednoj jabuci srednje veličine.
'Konzumacija jabuke dnevno izvrsna je navika za zdravo srce jer ne samo da pektin pomaže u snižavanju kolesterola, već se polifenoli u jabukama povezuju i s nižim krvnim tlakom i smanjenim rizikom od moždanog udara', dodala je.
Kako prenosi britanski Express, tu tvrdnju podupiru istraživanja, od kojih je jedno objavljeno u American Journal of Clinical Nutrition 2020. Studija britanskih i talijanskih znanstvenika pokazala je da se unos dvije jabuke dnevno može povezati sa snižavanjem razine kolesterola u krvi. U studiji je 40 sudionika koji su jeli dvije jabuke dnevno tijekom osam tjedana imalo nižu razinu kolesterola.
Zatim je također otkriveno da su ljudi imali zdravije i opuštenije krvne žile kad su jeli jabuke svaki dan, učinak sličan onom kod drugih namirnica koje sadrže polifenole, poput čaja i crnog vina.
'Jabuke sadrže jednu vrstu flavonoida koji se nazivaju procijanidini, a koji imaju snažna antioksidativna svojstva i mogu pridonijeti smanjenju lipida niske gustoće (LDL kolesterola)',rekla je prof. Julie Lovegrove, jedna od autorica studije, s Hughom Sinclairom s Odjela za ljudsku prehranu na Sveučilištu Reading, a prenosi Glossy.