Od svih sastojaka za njegu kože koji su nam danas dostupni, retinol je možda najtransformativniji, a opet najviše pogrešno shvaćen.
Nekoć se mogao pronaći samo na policama dermatoloških ordinacija, a sada je ovaj moćni aktivni sastojak pronašao svoj put do mnogih linija za njegu kože koje ga uključuju u kreme, serume, ulja i gelove. No, s toliko sitnih razlika u formulaciji, pronalaženje prave za vas nije uvijek lako. Otkrivamo vam osnovna pravila o retinolu te najinovativnije, najučinkovitije i najpristupačnije formule na
tržištu.
Što je retinol?
Derivat vitamina A, retinol, većina stručnjaka i dermatologa smatra posljednjom riječju u učinkovitoj, 'aktivnoj' njezi kože.
Istraživanja su dokazala njegovu sposobnost da pomogne bezbrojnim problemima kože, od finih bora do pigmentacije, pa čak i akni.
Kako djeluje retinol?
Jednostavno rečeno, retinol djeluje tako da ubrzava stopu rotacije stanica u koži, što znači da nove, svježe stanice kože
prolaze do površine kože brže nego što bi to činile prirodno. Ova djelotvornost ima niz estetskih prednosti.
'Iz perspektive kože, retinoidi djeluju na dubokoj staničnoj razini, gdje pomažu u poticanju proizvodnje kolagena i elastina, smanjenju staničnog starenja i zagušenja pora te reguliraju proizvodnju sebuma', objašnjava liječnica opće prakse i specijalistica za zdravlje kože dr. Anita Sturnham. 'Tijelo ne može proizvesti vitamin A i stoga ga treba opskrbljivati našom prehranom i hranjenjem naše kože lokalno, kroz njegu kože.'
Što radi retinol?
Stanična regeneracija koju izaziva retinol može rezultirati opsežnim dobrobitima za mnoge tipove kože i probleme.
Postoji mnogo studija koje se bave ulogom retinola u smanjenju uobičajenih znakova ubrzanog starenja.
Mnogi su otkrili da može smanjiti hrapavost, hiperpigmentaciju i bore povezane s fotostarenjem (ili oštećenjem od sunca).
Retinol također obećava u liječenju tipova kože s aknama, a istraživanje je pokazalo da obitelj retinoida može smanjiti aktivne akne i inhibirati stvaranje novih.Tekstura kože, uključujući ožiljke i pigmentaciju također može biti značajno smanjena.
Koje su nuspojave retinola?
Prema Sturnham, postoji nekoliko potencijalnih problema s puno njege kože na bazi retinola. 'Neki brendovi koriste u osnovi inertne količine koje nemaju koristi za kožu, dok druge imaju tako snažne formulacije na bazi retinoida da su rizici nuspojava
veći od prednosti', govori liječnica .
Nuspojave, odnosno suha koža koja se ljušti i umjerena iritacija, postaju sve manje zastupljene kako inovacija napreduje.
Najbolji proizvodi s retinolom danas koriste napredne formulacije i sustave za isporuku inkapsulacije sa sporim otpuštanjem kako bi uklonili iritaciju uzrokovanu povećanjem staničnog prometa.
Kako koristiti retinol?
Kao i kod svake aktivne njege kože, primjena je ključna za postizanje uspjeha retinola. Dr. Sturnham savjetuje korištenje samo noću, nakon sredstva za čišćenje i prije (nježne) noćne kreme. 'Uz kvalitetan serum, apsorpcija će biti brza i nema potrebe odgađati nanošenje vaše hidratantne kreme'.
Kada svoju kožu upoznajete s retinolom, važno je pripaziti s količinom. Postepeno uvodite retinol u vašu beauty rutinu. Početnici bi trebali početi nanošenjem jednom tjedno, polako povećavajući svake druge večeri. Pretjerana količina vjerojatno će dovesti do iritacije i ljuštenja.
Strpljenje je potrebno i kada su rezultati u pitanju: očekujte da ćete primijetiti poboljšanja kože za otprilike tri do šest mjeseci, ovisno o proizvodu koji koristite.
Za vas smo pronašli serume s retinolom po pristupačnim cijenama, a možete ih pogledati u našoj galeriji.