DIY (do it yourself) trend suptilno se zavukao među nas, pa tako sve češće zadovoljavamo svoju beauty rutinu u toplini vlastitog doma. Možda smo postali previše komotni, možda više nego prije cijenimo vrijeme, a – najvjerojatnija opcija – napredak tehnologije, omogućila nam je da na lakši način dođemo do jednakih rezultata.

I mnoge vodeće robne marke već su izgradile business-to-consumer poslovne modele koji zadovoljavaju preferencije njihovih kupaca. Upute su jasne, procedura je jednostavna i zašto onda gubiti vrijeme po različitim salonima i trošiti energiju na 'small talk', kad sve možemo o baviti sami – dok, primjerice, na omiljenoj streaming platformi gledamo novu hit-seriju. TikTok kao popularno odredište za trendovske kozmetičke proizvode, parodije, tutorijale i hakove, dodatno je popularizirao 'do it yourself' trend, pa smo tamo tako svjedočili rađanju izazova #SockCurls, u kojem su korisnici stvarali kovrče od svojih čarapa; obrve su se oblikovale pomoću četkice i običnog sapuna, a postovi o uklanjaju dlačica (depilaciju žene definitivno najmanje vole!) preplavile su tu društvenu mrežu.
Vosak, depilacijske trake, šećerna pasta, britvice..., sve su to načini kojima se žene same rješavaju neželjenih dlačica. Ako vam je depilacija previše bolna, a brijanje naporno, jer – tek što obavite posao, dlačice opet izvire i sve morate ispočetka – zasigurno sve češće razmišljate o nekoj dugotrajnijoj metodi. IPL uklanjanje dlačica moglo bi biti upravo ono što tražite. I to, dakako, u vlastitom domu, zahvaljujući najboljim beauty gadgetima.

Philips Lumea IPL
Story 

Profesionalni tretmani za trajnu depilaciju u salonima poprilično su skupi i za mnoge nisu opcija, pa ne čudi rastuća popularnost kućnih IPL uređaja. Istražili smo kako funkcioniraju i koji će od uređaja na tržištu - sukladno rastućem DIY trendu - najbolje obaviti posao?

Prvi, najvažniji korak – biti informiran. Što je uopće IPL i kako djeluje? IPL je engleska skraćenica za 'intezivno pulsirajuće svjetlo'. Svjetlo iz IPL uređaja sadrži više valnih duljina (svjetlosnih pulseva) koje djeluju u korijenu dlake i tu se zaustavlja (ne ulazi, primjerice, u krvotok). Naime, melanin će upiti svjetlost i tako, pojednostavljeno rečeno, uništiti folikul dlake, sprječavajući njezin rast. IPL se može primijeniti na bilo kojem dijelu tijela – pazusima, bikini zoni, na nogama, leđima, pa čak i na licu – zahvaljujući posebno dizajniranim nastavcima.

Kako znati je li uređaj siguran? Na tržištu je puno proizvoda koji jamče uspjeh, no mi želimo najbolji. Važno je da uređaj, baš poput Philips Lumea IPL serije 9000, ima ugrađene kvalitetne filtere, a to su oni koji propuštaju samo čistu (bijelu) svjetlost, koja nema UV ili infracrveno zračenje. Samo tako možemo biti sigurni da postupak neće imati nikakav negativan učinak na kožu.

Imajte na umu da lasersko uklanjanje dlačica ne djeluje jednako za sve. 'Dodatni' pigment na koži može zbuniti lasersku dlaku, pa IPL uređaji nisu pogodni za vrlo tamnu kožu. Lumea IPL serije 900 dizajnirana je tako da razumije našu kožu. Prepoznaje nijansu kože, čak i preplanulu, birajući najugodniju postavku svjetla za tu nijansu.
Kako uređaj radi? Važno je slijediti četiri ključna koraka. Prvo je potrebno ukloniti dlačice s površine brijanjem, depilacijom ili nekom drugom metodom. Potom je potrebno odabrati odgovarajuću postavku za svoju nijansu kože pomoću senzora SmartSkin. U idućem koraku, držite uređaj Lumea pod kutom od 90 stupnjeva i pritisnite gumb za svjetlosne impulse. Pomičite uređaj preko područja koje tretirate tako da držite pritisnutim gumb za svjetlosne impulse. Žene koje su koristile Lumea uređaj na ovaj način, primijetile su do čak 92% manje dlačica nakon samo tri tretmana. Do it yourself! Da, uživajte u jednostavnosti, vremenu i novostečenoj slobodi…

Philips Lumea IPL
Story 

*Sadržaj nastao u suradnji s Philipsom.