Otišli ste na godišnji odmor, uživali, kupali se, sunčali... vratili ste se puni dojmova, preplanuli i veseli, no tek kada je godišnji odmor završio primijetili ste da vam je kosa suha i u jako lošem stanju.
Šteta je već učinjena, ali mislite da joj sjaj i svježinu može vratiti samo šišanje, ne očajavajte jer postoji rješenje.
Savjet za brži rast kose
Naime, mnogi zaboravljaju da slana voda, klor i sunce utječu ne samo na kožu, već i na kosu te da na određene načine treba zaštititi i vlasište. Zato je prva stvar koju trebate učiniti nakon odmora dubinski oporavak, a mi vam donosimo potpuni vodič kako oporaviti kosu i učiniti je ponovno svilenkastom i mekom.
Podrežite vrhove
Vrlo je zanimljivo da kosa tijekom ljetnih mjeseci raste brže, čak i do 15 posto. Stoga se ne ustručavajte otići frizeru i ošišati vrhove nakon povratka s godišnjeg odmora. Ako predugo čekate na šišanje, vrhovi će se dodatno rascvjetati, što znači da ćete kosu morati ošišati puno kraće nego što ste prvotno planirali.
Hidratacija
Kosa isušena solju, vjetrom i suncem očajnički vapi za hidratacijom. Zato je poželjno nabaviti šampon i regenerator koji sadrže hranjive sastojke poput kokosovog, jojobinog ili arganovog ulja. Ako je ikako moguće, izbjegavajte proizvode sa sulfatima jer će dodatno dehidrirati kosu.
Preljev umjesto boje
Ako bojite kosu, sasvim je logično da će vam boja izblijediti nakon ljetovanja. Ipak, preporuča se da pričekate da se kosa oporavi prije bojanja, a da u salonu napravite samo preljev koji će vašoj kosi dati sjaj i učiniti je glatkom.
Duboka regeneracija
Ne postoji bolji način da hidratizirate kosu od regeneratora i maski. Ovakvi tretmani nisu skupi u salonima, a možete prakticirati i kućne varijante. Važno je samo odabrati hranjivu masku koju ćete nakon šamponiranja nanijeti u bogatom sloju, a potom pokriti glavu kapom za tuširanje. Za još bolji učinak kosu zagrijte fenom, preko kape. Ostavite masku onoliko dugo koliko je preporučeno i isperite je što hladnijom vodom.
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje također je veliki prijatelj kose, ali važno je znati da se ova vrsta proizvoda nikada ne nanosi na tjeme, već samo na vrhove. Idealno ga je nanijeti najmanje sat vremena prije pranja kose i nakon toga temeljito isprati.
Proizvodi koji se ne ispiru su obavezni
Stručnjaci za njegu kose slažu se da je nakon dubinskih tretmana potrebno nešto što će je njegovati tijekom dana te savjetuju da odaberete regenerator koji se ne ispire s niti ili hidratantnim uljem koji će zatvoriti kutikulu i nahraniti je od unutra.
Hijaluronski serum na vrhovima
Tu u pomoć uskače vaš hijaluronski serum koji koristite za lice. Sve što trebate učiniti nakon pranja kose je osušiti vrhove ručnikom i na njih nanijeti hijaluronski serum koji ćete lijepo utapkati prstima. Ako to radite redovito, nema šanse da rezultati izostanu.
Zaboravite na neko vrijeme na sušila i pegle za kosu
Jasno je da alati za oblikovanje kose, htjeli to priznati ili ne, oštećuju kosu. No, osobito nakon odmora, kada vam je kosa već lomljiva, trebali biste barem nekoliko tjedana izbjegavati korištenje sušila za kosu ili kovrča za kosu. No, ako ne možete bez toga, stručnjaci savjetuju da obavezno koristite sprej za zaštitu od topline koji u izdašnom sloju nanesete na kosu.
Prirodno sušenje kad god je to moguće
Ovo pravilo je samo nastavak prethodnog, no važno je naglasiti da nikako ne smijete ići u krevet s mokrom kosom jer ćete tako povećati lomljenje kose. Idealno bi bilo kosu nakon spavanja malo oprati, pustiti da se prirodno osuši i tek onda otići u krevet.
Dodaci prehrani za zdraviju kosu
Dodaci vam mogu pomoći u oporavku vlasišta i same kose, osobito ako je došlo do velikih oštećenja. Za odabir prave kombinacije minerala i vitamina najbolje se posavjetovati s farmaceutima, no s B kompleksom nikada ne možete pogriješiti.