Svestrani Igor Hajdarhodžić, diplomirani glumac koji se bavi glazbom, medijskom produkcijom i vizualnim oblikovanjem objekata vezanih uz pomorstvo, otvorio je jedinstvenu izložbu ‘Brodogradilište Grožnjan predstavlja: Igor Hajdarhodžić - brodovi’, koja se može pogledati do 25. kolovoza na platou Lazareta. Izložba se održava u sklopu popratnog programa 71. Dubrovačkih ljetnih igara. Dobri poznavatelji Igorova rada kažu da izloženi predmeti sačinjeni od odbačenih pa ponovno pronađenih predmeta nude dvije mogućnosti razmišljanja - naglašeni sarkazam vezan uz industrijsko društvo te upozorenje na ekološku zapuštenost našeg planeta.

Domaći glumac od otpada napravio fascinantne umjetnine
Roza Zanini Mozara/DLJI 


Story: Poznato je da ste godinama izrađivali drvene brodove, a tijekom posljednje dvije također vas zaokupljaju brodovi, ali od metala?

Tako je. Na ovoj izložbi riječ je o metalnim konstrukcijama, odnosno brodovima dimenzija od tri do pet metara na temu parobroda s početka 20. stoljeća. Izrađujemo ih u Grožnjanu u bravarskoj radionici Puljarević.

Story: Koliko je trajala izrada konstrukcija, gdje ste nabavljali materijale i tko vam je pomagao u ovom kreativnom procesu?

Materijale za izradu nabavljamo po otpadima i u suradnji s romskom zajednicom, a sve je trajalo dvije godine. Sa mnom surađuju Toni Nikolić, Srećko Puljarević, Petar Dugandžić i Vjeko Gelemanović. Inače, ovi su parobrodi izloženi na glavnom trgu u Grožnjanu i svojevrsna su atrakcija.

Story: Je li izložba prodajna? Kako ste brodove transportirati u Dubrovnik i imate li još poziva za izložbe?

Brodovi su traženi, ali se teško odlučujem na prodaju. Ovo je ručni rad i zbilja je poseban, sastavljen od recikliranog materijala i antikviteta. Za transport do Dubrovnika kupili smo kamion s prikolicom, i to vrlo povoljno od vatrogasnog društva. Kad sam prije dvije godine u palači Sponza izložio dva metra velike drvene brodove, reakcije su bile izvrsne i izložba je bila iznimno posjećena. Drago nam je što dobivamo upite o ovome postavu iz europskih pomorskih muzeja u Hamburgu, Rotterdamu, Veneciji i Barceloni. Izložbu prati i serija izvrsnih fotografija Tomislava Kovačevića. Dodao bih i da Puljarević drži školu elektro zavarivanja za dame.

Domaći glumac od otpada napravio fascinantne umjetnine
Roza Zanini Mozara/DLJI