Svjetski poznat dizajner, Karl Lagerfeld rođen je u Hamburgu 1933. u bogatoj njemačkoj obitelji, iako je tvrdio da je rođen 1938. godine. Istina je da je Karl Otto Lagerfeld, koji je kasnije izbacio ‘t’ iz prezimena, rođen 10. rujna u Hamburgu u bogatoj obitelji, a roditelji su mu bili izuzetno obrazovani i načitani, piše “Elle”.
Djetinjstvo
Sredinom 1930-ih Hitlerova moć je sve više uzimala maha širom Njemačke, pa je otac odlučio preseliti obitelj u izolirani dio zemlje na sjeveru, gdje je Karl odrastao sa starijom sestrom i polusestrom iz očevog prvog braka. Iako tvrdi da se toga ne sjeća, osobito odnosa nacista prema svojoj obitelji, rođak Kurt u spomenutoj knjizi tvrdi da to nisu bila dobra vremena i da su bili gotovo na rubu gladi.
Karl je većinu svog djetinjstva proveo okružen knjigama
Kad bih zamolio majku da mi pročita priču, odgovorila bi mi: 'Nauči čitati.' A kad bih odlučio ispričati priču, rekla bi mi: 'Ti možda imaš četiri godine, ali ja nemam', Prisjetio se jednom prilikom Karl koji je u školi bio dobar učenik, ali izrazito nedruštven.
'Bio sam previše egzotičan za tu školu. Prezirao sam društvo druge djece. Nisam se igrao s njima, niti mi je bilo stalo do njih. Jedva sam išao u školu. Sve sam naučio kod kuće. Do šeste godine govorio sam njemački, engleski i francuski i to zato što sam molio da me nauče. Moj problem je bio taj što mi je bilo jako dosadno, želio sam biti odrasla osoba, a ne dijete. Kao da je djetinjstvo trajalo zauvijek - od moje osme do osamnaeste godine prošlo je, činilo mi se, sto godina. Danas roditelji previše bdiju nad djecom. Ne bi trebalo biti tako. Djeca moraju znati gdje im je mjesto. Uvijek sam bio sa strane, čitao ili crtao. I želio sam biti tamo. Želio sam biti odrasla osoba, želio sam da me se shvati ozbiljno. Pojam djetinjstva i ono što ono podrazumijeva činio mi se glupim', rekao je Karl, koji je jedino obožavao svoju majku, unatoč čestim kritikama.
Jednom mu je prilikom majka rekla da su njegove priče toliko dosadne da bi bilo najbolje da ih izgovori što brže, a kada je napunio 14 godina, rekla mu je: 'Ljudi koji puše automatski ističu ruke, a s obzirom na to da tvoje nisu lijepe, ne bi trebalo pušiti'. Vjerojatno i zato na njegovim rukama često možemo vidjeti rukavice. Ali on to nikada majci nije zamjerao, što više, u intervjuima često je branio njene postupke.
Karl se u Pariz preselio već 1953. godine. Sa velikom strašću za crtanjem, odlučio je studirati povijest kostima, a voljeo je crtati skice koje su bile ilustracija stilova različitih perioda, sa posebnim naglaskom na 18. stoljeće
Karijera
Godine 1954., nepoznati dizajneri Karl Lagerfeld i Yves Saint Laurent učestvovali su na prestižnom modnom natjecanju Internacional Woolmark Prize.
Karl koji je tada imao 21. godinu, pobjedio je u kategoriji za najbolji kaput, dok je Saint Laurent (sa samo 16 godina) pobjedio u kategoriji za najbolju haljinu. U žiriju su se nalazili i Hubert de Givenchy i Christian Dior – koji je Sainta Laurenta odmah zaposlio. Karla je primetio tada poznati modni dizajner Balmain i zaposlio ga kao asistenta, a tri godine kasnije Karl je dao otkaz.
'Nisam rođen da bih bio nečiji asistent', kaže Karl. Slijedeće tri godine radio je kao umjetnički direktor kuće House of Patou, ali 1961. dosadilo mu je kreiranje formalnih kreacija po mjeri za elitu Poslije tri godine počinje raditi kao kreativni direktor poznate modne kuće Jean Patou. Nakon razlaza sa tom kućom, iduća dva desetljeća radi kao freelancer u Italiji, Francuskoj, Njemačkoj i Engleskoj.
Tijekom 1965. godine, Karl upoznaje Fendi sestre, pet žena koje će mu promijeniti život, postati druga obitelj. Dolazio je u Italiju nekoliko puta godišnje kako bi s njima radio.
Kao freelancer započeo je i suradnju s Chloe, gdje 1975. godine lansira svoj prvi istoimeni parfem. Punih 14 godina kreirao je za njih, a zatim ga je naslijedila Stella McCartney.
Kada je Chanel sredinom osamdesetih godina krenuo lagano padati u zaborav, Lagerfeld 1983.godine postaje kreativni direktor i vraća stari sjaj modnoj kući.
Nevjerovatno prepoznatljivog izgleda i oštrog jezika uspio je održati naslijeđe Chanel kuće i učiniti je jednom od najluksuznijih modnih kuća ikada. Karl je dao novi identitet brendu i potpuno redizajnirao sve, od ideje do izgleda trgovina. Zadržao je klasične linije Chanel stila, ali ih je na čudesan način modernizirao.
Godišnje je izbacivao čak osam kolekcija za Chanel (Ready-to-wear i Haute Couture), pet za talijanski luksuzni brend Fendi, čiji je kreativni direktor još uvijek bio te nekoliko za brend s vlastitim imenom. Lagerfeld je svoju popularnost podigao na višu razinu kada je lansirao majicu sa grafičkim dizajnom: 'Karl who?'
Sposobnost da osmisli toliko kreacija za tri različita brenda činilo ga je jedinstvenim modnim dizajnerom, a uz sve to bavio se i fotografijom.
Ljubav prema fotografiji
Karlove fotografije objavljivale su se u najvećim modnim časopisima. Zanimljivo je da je sam snimao Chanelove kampanje i kataloge, a nerijetko je i umjetničke fotografije izlagao u galerijama. Govorio je četiri svjetska jezika - njemački, francuski, engleski i talijanski. U Francuskoj je, osim fotostudija, otvorio i knjižaru 7L i tiskarnicu Édition 7L koja je do sada objavila više od četrdeset naslova. Riječ je uglavnom o knjigama čiju je tematiku sam preferirao - uz modu i fotografiju, tu su literatura, humor, oglašavanje, glazba ,novine, mitologija, ilustracije i arhitektura.
Ljubavni život
Kada je riječ o njegovom ljubavnom životu, Karl se 70-ih godina prvi put zaljubio. Srce mu je osvojio francuski aristokrat i boem Jacques de Bascher, s kojim je dijelio naklonost literaturi, odjeći i stilu. Lagerfeld mu je pomagao financijski, ali nikad nisu živjeli zajedno niti su ikada, kako je jednom rekao, spavali zajedno.
'Beskrajno sam ga volio, ali nikada nismo imali fizički kontakt. Naravno, zaveo me njegov fizički šarm', otkrio je jednom prilikom. Bili su zajedno 18 godina, tokom 70-ih i 80-ih, sve do De Bascherove smrti, izazvane posljedicama AIDS-a 1989. godine. Karl je spavao na pomoćnom krevetu u njegovoj bolničkoj sobi i bio uz njega do poslijednjeg trenutka. Nije ga napustio ni kad ga je De Bascher varao sa drugim muškarcima.
'Naravno da sam znao za aferu s Laurentom. Yves i ja smo više od 20 godina bili bliski prijatelji. Pierre Bergé, Laurentov tadašnji partner, uništio je naše prijateljstvo. Govorio je da upravljam njihovim odnosom kako bih destabilizirao Laurentovu modnu kuću', kaže i priznaje kako je zažmirio na sve De Bascherove seksualne eskapde.
'Smatrao sam da je u tim trenucima bio neuračunljiv. Želio sam jedino vidjeti njegovu ljepšu stranu. Nisam bio svjestan stvari koje čuva u mraku. Govorio bi mi što je sve radio dok nisam bio pored njega, ali nisam postavljao pitanja', kaže Karl koji nakon njega nije imao novog partnera. Nakon što je preminuo, Lagerfeld je utehu pronašao u hrani, što je i priznao u knjizi u kojoj opisuje svoj put do ponovne mršavosti.
Gubitak kilograma
Često je znao mijenjati svoj izgled, pa je tako za 13 mjeseci uspio smršati 47 kilograma. Njegova knjiga ‘The Karl Lagerfeld Diet’, koju je 2002. objavio u suradnji s liječnikom Jean-Claude Houdretom, prodana je u više od milijun primjeraka.
'Ako vam problem viška kilograma nije važan, ako ne žalite zbog toga što ne možete nositi trendi odjeću malih konfekcijskih brojeva, onda ova knjiga nije za vas', napisao je u predgovoru.
'Ja sam smršavio, a moj liječnik je zaradio. Prodali smo gotovo milijun primjeraka. Nikada ne jedem šećer, sir, kruh... Bila je to jako dobra, zdrava odluka, moj najbolji potez u životu. Srećom, nisam više u opasnosti, nemam slabosti. Kada vidim tonu hrane u studiju, čini mi se kao da je sve to napravljeno od plastike. Čak mi i ne padne na pamet da bi čovjek išta od toga mogao staviti u usta. Osjećam se poput životinje u divljini, one ne diraju ono što nemaju namjeru pojesti', objašnjava.
Smrt
Karl Lagerfeld preminuo je u 86. godini, u veljači 2019. godine nakon borbe sa rakom gušterače. Svijet je šokirao odlukom da svoje bogatstvo ostavi svojoj mački za koju se svi pitaju gde je nakon što su se pojavile informacije da su njegove osobne stvari stavljene na prodaju.