Nakon što je prošlog četvrtka preminula kraljica Elizabeta II., njezin sin Charles postao je onaj koji će naslijediti njezino mjesto.

Jučer je donedavni princ Charles i službeno proglašen kraljem Charlesom III., a to se dogodilo na sastanku Vijeća za nasljeđivanje trona u palači St. James.

Tada je kralj Charles III. proglašen novim suverenom nacije.

'Cijeli svijet suosjeća sa mnom u nenadoknadivom gubitku koji smo svi pretrpjeli. Moja majka pravi je primjer cjeloživotne ljubavi i nesebičnog služenja kraljevstvu. Vladavina moje majke bila je bez premca, predana i odana. Čak i u tuzi, zahvalni smo joj na njenom vjernom služenju. Duboko sam svjestan svog naslijeđa, dužnosti i odgovornosti koje su sada prenesene na mene', rekao je Charles.

Charles III. službeno je proglašen kraljem
Profimedia 

Charles je tom prilikom morao i potpisati prisegu, a nekim njegovim podanicima su za oko zapeli njegovi prsti. Naime, nakon potpisivanja prisege na društvenim mrežama su počeli brojni komentari o tome kako Charles ima natečene prste te su se neki zabrinuli za njegovo zdravlje.

‘Prate li me neki doktori? Zašto Charles ima tako natečene prste, je li bolestan?’, zapitao se jedan korisnik Twittera.

‘Kralj Charles ima najotečenije prste koje sam ikad vidio, to je znak ozbiljnih problema sa srcem. Taj čovjek neće doživjeti 2025.’, bio je još jedan od komentara.

Britanski Daily Star kontaktirao je liječnika Garetha Nyea sa sveučilišta u Chesteru i zamolio ga za objašnjenje ove pojave.

Nye kaže da brojna stanja mogu dovesti do natečenih prstiju. Jedna mogućnost je primjerice zadržavanje tekućine.

‘Edem je naziv za stanje u kojem tijelo počinje zadržavati tekućinu u udovima, najčešće nogama ili gležnjevima, ali također se može dogoditi i s prstima, što uzrokuje otekline. Edem je uobičajeno stanje koje najčešće pogađa ljude starije od 65 godina, budući da tad sposobnost kontrole tekućine postaje ograničena’, kaže on.

Druga opcija bi mogla biti artritis.

Prsti kralja Charlesa
YouTube 

‘To je još jedno stanje koje se često javlja kod ljudi koji prijeđu šezdesetu. Najčešće pogađa zglobove prstiju. U ovoj situaciji prsti najčešće postaju ukočeni, bolni i natečeni, a iako lijekovi mogu pomoći s bolovima, oteklina obično ostaje’, rekao je doktor Nye.

‘Neki manje uobičajeni razlozi mogli bi biti prehrana s mnogo soli koja dovodi do zadržavanja tekućine, konzumiranje određenih lijekova koji u rijetkim slučajevima mogu za posljedicu imati otekline, poput onih za regulaciju tlaka ili steroidi’, objasnio je liječnik.

Istaknuo je ipak da se na osnovu natečenih prstiju ne mogu donositi zaključci da je zdravlje britanskog kralja ozbiljnije ugroženo.

‘Sigurno nema razloga za ozbiljniju zabrinutost koji bi se mogli pojaviti zbog natečenih prstiju, a ovdje se najvjerojatnije radi o njegovim godinama’, zaključio je.

Podsjećamo, Charles ima 73 godine.