'Svaka čast Storyju na ovoj akciji! Problematizira jako važne zdravstvene teme poput ove. Da samo jedna žena nakon što pročita ovaj intervju osvijesti činjenicu da dvije godine nije bila, primjerice, na mamografiji, ovaj razgovor imao je smisla', rekla je 56-godišnja urednica i voditeljica na HRT-u Tončica Čeljuska, jedna od ovogodišnjih ambasadorica našeg projekta Story Pink Ribbon koji se odvija na nekoliko razina, a časopis Story pokrenuo ga je još 2011. radi obilježavanja mjeseca borbe protiv raka dojke.
U posve iskrenom i ženskom razgovoru govorila je o osobnom iskustvu i brizi o zdravlju, pomoći tijekom menopauze, snimanju s hrabrom gospođom Katicom Perišom te važnosti unutarnjeg i vanjskog sklada što je došlo s mudrošću i zrelom ljepotom.
Story već više od desetljeća u listopadskom ružičastom broju promiče važnost prevencije i redovitog pregleda grudi radi sprečavanja raka dojke. Vi ste jedna od ovogodišnjih ambasadorica našega projekta i na tome vam hvala. Kako gledate na ovu priču, bi li ova problematika trebala biti više zastupljena u javnom prostoru?
Žene su danas opterećene majčinstvom, ambicijama, poslom pa mnoge sebe zanemare i stave na posljednje mjesto. Kada govorimo o grudima, žene su za sebe nešto napravile već rutinskim samopregledom, a postupak se u krajnjem slučaju može pronaći na internetu ako se već nisu konzultirale s liječnikom. Ovdje vrijeme znači život. Činjenica je da je zloćudni proces izlječiv ako se na vrijeme otkrije i zato je važno imati naviku redovitog odlaska na sistematske preglede. To je trošak u vrijednost cipela ili odjeće ako ga ne omogući poslodavac. Uvijek bih investirala u takav pregled jednom godišnje. Uostalom, imam primjere poznanica i prijateljica koje su na sistematskom doznale da nešto nije u redu, i to relativno na vrijeme, a mogle su doći i puno kasnije, što ne bi bio dobar scenarij. Treba utjecati na svijest žena o važnosti zdravlja, ljubavi prema sebi i životu te u skladu s tim posložiti prioritete, u ovom slučaju ginekološki pregled pa pregled grudi - ultrazvuk i mamografija. Na žalost, statistike pokazuju da sve mlađe žene obolijevaju od raka dojke.
Imate li neko objašnjenje za tu pošast?
Nisam liječnica, ograđujem se, ali zdrav razum i ono što znamo iz opće kulture kažu da je stres okidač i uvijek je neka psihosomatska priča u pozadini određene bolesti. Danas su mladi dosta opterećeni, anksiozni, pod pritiskom očekivanja. Živimo u bezidejnom dobu u kojem mnogi ne znaju sami odrediti granice, živjeti u miru sa sobom. A mladost je takva, nema iskustvo anulirati neke udarce pa je nesretna i razočarana. To jesu lijepe godine, ali su i stresne. Zato rutinski pregledi svega što smo naveli ne bi trebali predstavljati problem jer naše zdravstvo pruža i više nego što ima mogućnosti.
Snimili ste editorijal za naslovnicu s gospođom Katicom Perišom. Kako je izgledalo vaše druženje?
Katica je divna žena, vrlo pozitivna, krasne naravi i veliki borac. Majka je četvero djece i, zanimljivo, redovito je odlazila na preglede. Međutim, tijekom zatvaranja zbog pandemije koronavirusa propustila je pregled i njezin slučaj se razgoropadio. Na svu sreću sada je dobro.
Kada ste vi osvijestili važnost pregleda grudi?
Kada sam ušla u menopauzu uvidjela sam da je to doista razdoblje u kojem su fizičke reakcije drukčije. Iskreno, nisu mi se baš svidjele. Otišla sam ginekologinji i rekla da baš 'ne uživam' u valunzima, natečenosti i sličnim tegobama, a ona mi je preporučila nadomjesnu hormonsku terapiju. Već je godinama uzimam i odlično se osjećam.
O čemu je točno riječ?
Dakle, hormoni koji prirodno počinju izostajati u menopauzi mogu se nastaviti uzimati. Medicina je toliko napredovala da se to može nadomjestiti. Kao što je korisno uzimati kolagen, razne vitamine, tako je posve uobičajeno uzimati hormone. Sve me to zanima, volim biti upoznata s mogućnostima medicine. Međutim, otkako sam počela uzimati te hormone više se brinem o pregledima jer je to preporuka. No njihovi su benefiti nemjerljivi u odnosu na male rizike, barem što se mene tiče. Naočigled usporavaju starenje, čuvaju kosu, kožu, kosti, daju energiju. Uostalom, neka se žene informiraju, postoji i jako korisna hrana koja odlično djeluje na ženski organizam u određenim godinama. Za žene u menopauzi tri su adrese najvažnije - trener, ginekolog i endokrinolog.
Jeste li od rane mladosti imali redovitu naviku pregleda grudi?
Baš i ne, ali od ranih četrdesetih svakako.
Dok se neke žene debljaju s godinama, vi ste smršavjeli. Kako?
Smršavila sam nakon što sam shvatila da imam problem s ugljikohidratima i da mi postaju balast. Otišla sam endokrinologu, provjerili smo hormone i otkrili određene oscilacije. Bilo mi je jasno da doslovno moram paziti na svaki zalogaj i brojiti kalorije jer inače neće biti dobro. Počela sam jesti više proteina, puno manje ugljikohidrata. Sretna sam što više nemam onaj osjećaj gladi, imam više energije, a obroci su mi manji. Usto, tri puta tjedno treniram i kad se sve zbroji, u razdoblju od dvije godine lakša sam 14 kilograma. Zahvaljujući funkcionalnom treningu vlastitom težinom, koji ima i puno kardio vježbi, očuvala sam mišićnu masu. Za to je važan kontinuitet vježbanja od barem tri puta tjedno. Ipak, kada govorimo o mršavljenju, najvažnija je hrana jer nema tog treninga koji će anulirati, primjerice, nekoliko čokoladnih kolača. Danas je znanje dostupno, samo treba imati volju i stav o važnosti zdravlja.
Što vam pruža osjećaj zadovoljstva?
Volim druženja i putovanja, trudim se dva puta godišnje otići na neku daleku adresu i za to ne žalim ni eura. Ostalo sam nekako posložila. Djeca su manje-više samostalna, još malo trebaju moju potporu. Uživam u unucima, prijateljima.
Ljubav nije isključena?
Imali smo ljubavi, možda će ih biti još, voljeli smo, bili smo voljeni, neku smo djecu rodili. Sve je to super, ali ima života i mimo toga. Kako bih rekla, nije pitanje biti u vezi ili ne biti. U redu, dobrodošao je taj netko, ali važni su ljudi. Imam sjajnih prijatelja, i muškaraca i žena, i stvarno me inspiriraju. Ne bih rekla da mi nedostaju posebna osoba u životu. Uostalom, različite su sudbine, okolnosti, naravi, samim time i životi. Najpogubnije je sebe stavljati u zamišljene kontekste ili se opterećivati što selo misli. Život uvijek izgleda onako kako izgleda, posljedica je naših izbora, karaktera, ima nešto na što ne možemo utjecati - i dobro i loše. Treba prihvatiti svoj život kao jedini mogući.
Što je tajna vašeg odličnog tena?
Radim javni posao pa mi se čini da je normalno i prikladno posvetiti se sebi uz više njege i brige. Imam sreću što sam upoznala neke fenomenalne ljude poput moje doktorice Marije Škornjak, vrhunske stručnjakinje za njegu lica. Od nje dobijem sve što trebam, fenomenalne kreme i dermatološke tretmane, a prije svega mislim na PRP - prirodni tretman matičnim stanicama, za mene najbolji. Koristim i razne mezoterapijske tretmane, botoks i filere rjeđe, ali ne volim pretjerivati. Ovo što sam spomenula preporučila bih ženama radi usporavanja starenja. Međutim, to je zbilja vrlo individualno i ponekad zavidim ženama kada posve ležerno prihvate patinu koju nose godine. Eto, u mojem slučaju to nije tako. Ipak bih još malo konzervirala dobro stanje kože, ima vremena za bore. Možda tako razmišljam zbog specifičnosti posla u kojem sam neprestano izložena kamerama, a možda je ipak u pitanju moja taština.