Velikan balkanske rokerske glazbene scene Borisav Bora Đorđević, poznatiji kao Bora Čorba, preminuo je u 72. godini života. Iza sebe je ostavio brojne obožavatelje i svoju veliku, neutješnu obitelj, koja je bila uz njega sve do posljednjeg dana.

Bora je preminuo u bolnici u Ljubljani, gdje je bio smješten zbog ozbiljnih problema koje je imao s plućima.

Tužne vijesti objavljene su na Facebook stranici Riblje čorbe.

'Poštovani prijatelji, s tugom i žalošću obavještavamo vas da nas je napustio naš prijatelj i brat, Borisav Bora Đorđević. Počivaj u miru, dragi naš Boki.'

Glazbenik je rođen u Čačku 1. studenog 1952., a svoju glazbenu karijeru započeo je 1965. godine.

Prije nego što je osnovao grupu Riblja čorba 1978. godine, Bora je bio član brojnih čačanskih i beogradskih sastava, kao što su Zajedno, Suncokret i Rani mraz, u kojem je također bio i Đorđe Balašević.

Bora je još kao dijete pokazao talent za pjevanje i crtanje, a išao je i na natjecanja te je osvajao i nagrade. Nakon osnovne škole, Bora je odlučio upisati gimnaziju gdje je započeo svoje formalno obrazovanje. U školi su ga mnogi poticali da svoje kreativne sposobnosti unaprjeđuje, što mu je dalo vjetar u leđa da stvori sliku onog čime se zaista želi baviti.

Potom je upisao Pravni fakultet, no nakon dvije godine Bora je shvatio da ta profesija nije za njega, pa je pokušao upisati Fakultet dramskih umjetnosti u Beogradu. No kako nije primljen na glumu, upisao je kazališnu organizaciju na FDU. Od tada je apsolvent.

Bora Čorba
Vladimir Šporčić/Kurir 

Tako dolazi na ideju o osnivanju benda i rađa se grupa Hermelini u Čačku. Ova grupa je sastavljena od tri školska prijatelja i predstavljala je temelje Borine glazbene karijere.

Mediji su pisali da je Bora jednom prilikom uhićen, jer je bio optužen da je s članovima svog benda od ukradenog novca kupovao instrumente na kojima su svirali. Tada su navodno uhvaćeni i Bora je u zatvoru proveo sedam dana. Poslije toga Bora je izbačen iz gimnazije, a sud je donio odluku da ga oslobodi pod određenim uvjetima. Kako bi ga sklonili od lošeg društva, Đorđevićevi roditelji su 1970. godine odlučili preseliti u Beograd.

U Beogradu je on nastavio glazbeno obrazovanje. Preokret nastaje kad dolazi do osnivanja grupe SOS, koja će kasnije prerasti u Riblju Čorbu, bend koji je bio i ostalo Borina 'osobna iskaznica'.

Tragična sudbina supruge

Svaki njihov nastup bio je popraćen energijom koja je kupila mnoge mlade ljude, a prvi album Riblje čorbe, 'Kost u grlu', donio je bendu munjevit uspon na muzičkoj sceni. S pjesmama koje su pričale priče o svakodnevnom životu i društvenim temama, borili su se za pažnju publike. Popularnost Riblje čorbe dodatno je porasla s albumima kao što su 'Pokvarena mašta i prljave strasti'.

Bora Čorba je autor mnogih najpoznatijih pjesama u povijesti jugoslavenskog rocka. Grupa Riblja čorba, pod njegovim vodstvom, ostavila je neizbrisiv trag na glazbenoj sceni Balkana. Njihovi hitovi evociraju bogate emocije i često komentiraju društvene i političke teme.

Što se tiče Borinog ljubavnog života, više od 30 godina je bio u braku sa svojom srednjoškolskom ljubavi Draganom Đorđević, s kojom ima sina Borisa. Kao svoje dijete prihvatio je i Draganinu kćer Tamaru iz prvog braka. Par se razveo 5. veljače 2007. godine, a 23. ožujka iste godine Dragana je izvršila samoubojstvo.

Bora Čorba i prva supruga
Kurir 

Dvije i pol godine kasnije oženio je 26 godina mlađu Aleksandru, koja je porijeklom iz Rudnika, a koju je upoznao tijekom turneje u Americi. Vjenčali su se 18. studenog 2009. godine u Rudniku, a četiri i pol godine kasnije su se razveli.

Od 2014. godine ljubio je Dubravku, s kojom je živio u Sloveniji, piše Glossy.