U SAD-u se 15. siječnja obilježava Nacionalni dan bagela, peciva koje svoje podrijetlo zapravo vuče iz Poljske, iako se Amerikanci njime rado diče. Povijest ovog peciva seže u 17. stoljeće, kada su ga pripremale poljske židovske obitelji te se u proteklim stoljećima vrlo malo mijenjala njihova tradicionalna receptura. Recept za ovo omiljeno pecivo u SAD su donijeli upravo poljski Židovi, a mnogi su od bagela tamo i živjeli budući da su otvarali svoje pekarnice po preseljenju u Ameriku, Pecivo se tradicionalno oblikuje rukom u oblik prstena, a pravi se od dizanog tijsta. Nakon što se oblikuju, prvo se kratko prokuhaju u vodi, a tek potom peku. Tijesto je gusto i pomalo gumeno, dok je njegova korica obično hrskava i zlatno-smeđe boje. Najčešće ih se prije pečenja posipa sjemenkama maka ili sezama, a ponekad se pospu krupnom solju. Obično se prave od bijelog pšeničnog brašna, no postoje i druge verzije poput bagela od cjelovitog pšeničnog ili raženog brašna. Također, postoje i slatke verzije, primjerice čokoladni bageli.

Još širu popularnost bageli su postigli krajem 50-ih i početkom 60-ih godina prošlog stoljeća. Naime, 1958. Daniel Thompson počeo je raditi na prvom stroju za bagele, pekar Harry Lender i njegov sin Murray prvi su došli na ideju prodavati smrznuta peciva te su bili pioniri automatizirane proizvodnje 60-ih godina.

Sretan vam (i sit) Nacionalni dan bagela!
Profimedia 

RECEPT ZA BAGELE

TIJESTO:
1 žlica javorova sirupa
1 paketić suhog kvasca
1 i ¼ šalice mlake vode
540 g glatkog brašna
2 žličice morske soli
1 razmućeno jaje i sjemenke (maka, sezama) za posipanje

VODA ZA POŠIRANJE:
1 i ¼ žlice javorova sirupa
2 žličice sode bikarbone
½ žlice soli

U manjoj posudi izmiješajte javorov sirup, kvasac i vodu i pustite da se kratko diže. Izmiješajte brašno, sol i mješavinu s kvascem. Tijsto dobro izmijesite, dok se postane glatko. Potom oblikujte kuglu od tijesta i stavite je da se diže, prekrivenu plastičnom folijom na toplom mjestu, 60 do 90 minuta. Pripremite dva pleha za pečenje na koje ćete staviti lagano namašćen papir za pečenje. Tijesto razdijelite u osam kuglica, a potom svaku razvucite u 'uže' koje ćete zavrtjeti u krug tako da se krajevi spoje. Svaki prsten stavite na pleh. Prekrijte plastičnom folijom i pustite da stoji u hladnjaku preko noći. Drugi dan izvadite plehove iz hladnjaka i ostavite na sobnoj temperaturi oko sat vremena. Pećnicu zagrijte na 230 stupnjeva. Jedah bagel stavite u vodu da vidite hoće li plutati. Ako potone pustite bagele da se dižu još pola sata. Pripremite vodu za poširanje – zavrijte osam šalica vode i u njoj rastopite javorov sirup, sodu bikarbonu i sol. Stavite do tri bagela odjednom u vrelu vodu (no količina zapravo ovisi o promjeru posude u kojoj ih kuhate), smanjujući temperatuiru svaki put kad vode krene jako ključati. Bagele poširajte sa svake strane oko minutu. Potom ih vratite u pleh, tako da glatka strana bude prema gore. Bagele premažite razmućenim jajetom i pospite sjemenkama. Možete i izbjeći premazivanje jajetom te jednostavno jednu stranu bagela umočiti u sjemenke. Pecite ih 14 do 18 minuta, donosno dok ne postanu zlatno-smeđi.