Za sve one koji vole sendviče: ako niste imali priliku iskusiti katsu sando i umijeće japanske izrade sendviča, sada je vrijeme da to učinite. Ovaj pravi “comfort food” poznat je (i popularan) ne samo zbog svoje jednostavnosti, već i po impresivnom nizu nadjeva - od mesa, vrhnja i jaja pa sve do voća. Ne samo da je ovaj sendvič postao #1 japansko jelo, već je zahvaljujući svojoj skromnosti i jednostavnosti ušao u srca mnogih gurmana širom svijeta. Samo prošle godine, spominjanje sando sendviča na internetu poraslo za čak 97% pa se očekuje kako će ove godine katsu sandosi biti posvuda.
Izrada ovakvih sendviča zapravo je jako zabavna jer se možete poigrati sa sastojcima, od wagyua, preko piletine pa do voća.

Katsu sando može se raditi s raznim nadjevima
Instagram Katsu sando može se raditi s raznim nadjevima

Koristi se mekani mliječni tost/kruh, panko mrvice pri pohanju te tonkatsu umak koji se sastoji od voća i povrća kao što su rajčice, darulje, suhe šljive, celer, jabuke, crveni luk, mrkva... i desetak začina, soja umaka, octa i šećera.
Vjerojatno najpopularniji (a mnogi će reći i najukusniji) je wagyukatsu sando, kako u Japanu zovu sendvič od prvoklasne wagyu govedine. A mi vam donosimo i recept.

Wagyukatsu sando
Profimedia Wagyukatsu sando

Za početak, treba vam Wagyu govedina, možete je nabaviti u Beef Shopu ili pak naručiti online. Treba vam oko 20 dkg, debljine do 2 cm. Ostali sastojci su: japanski mliječni kruh (ili visokokvalitetni bijeli kruh), maslac, 3 žlice kečapa, 3 žlice Worcestershire umaka, 1 žlica meda, 1/2 žlice sojinog umaka, 1 šalica panko mrvica, 1 jaje, brašno, ulje, sol i papar.
Prvo napravite umak - kombinirajte kečap, Worcestershire, med i umak od soje. Dobro promiješajte i ostavite sa strane. Zatim zagrijte ulje u tavi od lijevanog željeza na umjerenoj vatri. Temperatura prženja trebala bi biti oko 200 ° C. Lagano umutite jaje u plitkoj posudi i ostavite sa strane. Ubacite mrvice u posudu i ostavite sa strane. Premažite jednu stranu kriške kruha s maslacem, a zatim je lagano prepecite u tavi dok ne porumeni. Maknite s vatre, ravnomjerno odrežite koricu s rubova i ostavite sa strane. Narežite Wagyu na veličinu kotleta, nešto manju od kriške kruha. Obje strane začinite solju i paprom, a zatim lagano pospite brašnom - ravnomjerno tapkajući po površini i rubovima tako da su sve strane pokrivene. (Pokušajte što manje dodirivati meso, da svojom tjelesnom temperaturom ne topite masnoću). Meso potom uvaljajte u jaje, pa u mrvice, pazeći da su sve strane ravnomjerno obložene. Pažljivo stavite meso u ulje i pržite oko 45 sekundi sa svake strane. Izvadite iz tave i ostavite 2-3 minute da se meso odmori. Wagyu stavite između kriški, dodajte umak, prerežite na pola i poslužite odmah.