Teško je zamisliti ovo zimsko vrijeme bez klinčića, uz cimet, našeg omiljenog začina tijekom hladnih mjeseci. Dodajemo ga u kuhano vino, medenjake, kolačiće, likere, u umake s goveđim mesom… pa dalmatinska pašticada je jednostavno nezamisliva bez klinčića!
Klinčić je, zapravo, pravi zimski začin, barem što se tiče europske kuhinje jer u Indiji ga, primjerice, koriste stalno, u brojnim jelima.
Latinski naziv mu je Syzygium aromaticum, duljine je 12 i 16 mm i cvjetni je pupoljak stabla karanfilovca. Miris klinčića je aromatičan i opor dok mu je okus slatkasto-trpak i vrlo jak, zbog čega zaista daje pečat svakom jelu. Nastojte koristiti cijeli klinčić zbog zagarantirane veće svježine ali i vodite računa da intenzivan okus ne prevlada jelom pa ga postepeno dozirajte.
Klinčić potječe s Molučkih otoka, a s obzirom da uspijeva samo u tropskoj morskoj klimi, klinčić se danas uzgaja u Indoneziji, Tanzaniji, na Madagaskaru, Šri Lanci, u Maleziji i Granadi. Konzumira se više od 2000 godina a u naše krajeve su ga donijeli, naravno, pomorci.
Koristimo ga u juhama, umacima, temeljcu za kuhanu ribu, mesnim i slatkim jelima. Kod pripreme kolača i kuhanog vina ga kombiniramo sa cimetom a koristimo ga i za postizanje ravnoteže okusa marinada i temeljaca za pripremu peradi, divljači i ostalih mesa. Posebno ga se koristi kod pripreme klasičnih i svečanih jela pa čak i kod ukrašavanja i pripreme pečene šunke. Odlično se slaže i s jabukom pa je stoga klinčić neizostavan začin umaka od jabuka, torte i pite od jabuka. Može ga se koristiti i u prahu i to kod bogato začinjenih kolača, keksa, nabujaka i pudinga.

Nastojte koristiti cijeli klinčić zbog zagarantirane veće svježine
Profimedia Nastojte koristiti cijeli klinčić zbog zagarantirane veće svježine

No, osim što je odličan saveznik u kuhinji, klinčić je i moćna ljekovita biljka s provjerenim djelovanjem protiv upala, bolova, oksidacija te čak i karcinoma, posebno karcinoma dojke - u Indiji, jednoj od zemalja s najvećom potrošnjom klinčića na svijetu, stopa raka dojke je za čak 75 posto niža nego u Europi i SAD-u. Naime, glavno eterično ulje u klinčiću, eugenol, prema nekim istraživanjima, ubija preko 91 posto stanica tri vrste raka dojke te usprava rast stanica raka dojke za 78 posto za samo četiri tjedna (testirali su u laboratorijskim uvjetima, na miševima). Također, novija istraživanja potvrđuju i učinkovitost klinčića u borbi protiv karcinoma prostate, pluća, kože i grla.
Eugenol je odličan i u borbi protiv raznih upala pa je klinčić učinkovit i kod zubobolje - stavite cijeli klinčić što bliže bolnom zubu i smanjit će se i bol i upala zubnog mesa.
Klinčić je bogat mineralima - kalcijem, željezom, magnezijem, fosforom, cinkom, bakrom, manganom i selenom kao i vitaminima C, B6, E, K, folnom kiselinom, tiaminom, riboflavinom i niacinom. Pomaže i kod nesanice, kod smanjena šećera u krvi, pomaže radu jetre i uklanja loš zadah.
Zbog svojih antioksidativnih svojstava, smatra ga se za jednim od najzdravijih začina na svijetu - rastvara i krvne ugruške jače od aspirina a odličan je i kao prirodni afrodizijak. Samo skuhajte čaj od klinčića - par klinčića polijte s vrućom vodom, pustite 15 minuta i procijedite - i pravac krevet!