Imali smo u vinskom svijetu nekad vino Jastreb, koje rijetki pamte po užitku tijekom pijenja, a većina po glavobolji koja je uslijedila. U okolici Jastrebarskog, srećom, gotovo da više nema takvih pa se sad podjednako veselo može ići u tamošnje vinarije, kao i vraćati se iz njih, a i sutradan biti veseo i zdrav. U Vukovaru danas imamo vino Golubica koje prave od graševine i nazvali su je po najpoznatijem suveniru s Vučedola, prapovijesnog nalazišta naselja nastalog na obali Dunava oko 3000 godina prije Krista koje je u to zlatno vrijeme bilo značajno otprilike kao što su danas London ili Pariz. U originalu je bila riječ o jarebici, a ne golubici, no nema veze. Veća je šteta što se nisu više pozabavili samim vinom. U Podunavlju su danas poznatije vinske ptice močvarice, u hrvatskoj Kosovi, a u svijetu kosovi. Njima je ova Vinska trica i posvećena.
Ptice su obilježile vinarsku karijeru Damira Josića od 1999. kad je kupio vinograd i gator, kako u Baranji zovu te posebne podrume ukopane vodoravno u pjeskovita brda. I danas je slika ptice na svakoj Josićevoj etiketi, a na nekima pišu i latinski nazivi. Sauvignonu je "nadimak" Ciconia bianca, odnosno bijela roda, a na baranjskom šileru, cabernet sauvignonu i cuvéeu piše Ciconia nigra što znači crna roda. Taj Cuvée, mješavina cabernet franca, cabernet sauvignona i crnog pinota ga je i proslavio. Bilo je to prvo dojmljivo baranjsko crno vino po pristojnoj cijeni. Rubinski je crvene boje, miriše po crnom voću poput kupine i borovnice, a okus mu je mek i dopadljiv. Pristaje jelima od divljači, tamnog mesa općenito te zrelim sirevima, a butelja je u Vrutku 79,98 kuna.
Kos se na francuskom kaže merle, a Francuzi su sortu merlot nazvali po toj ptici čija jata znaju uzeti danak u vinogradima krajem ljeta. Merlot je druga najrasprostranjenija sorta vinove loze na svijetu, iza cabernet sauvignona, a daje neka od najskupljih i najboljih vina, poput Château Pétrusa iz Pomerola pokraj Bordeauxa, koja odležavaju desetljećima prije izlaska na tržište. U hladnijim podnebljima vina su svježija i lakša, no i dalje fina. Takvo je vinarija Cmrečnjak iz Svetog Urbana u Međimurju napravila od grožđa s predivnog položaja Mađerkin breg iz berbe 2017. Miris mu je isprva neutralan, potom mineralan, a poslije se razvija i voćnost pa podsjeća na trešnju i kupinu. Okus je svjež pa sočan i na kraju blago pikantan. Butelja je u vinariji 80 kuna.
Puno je vinara u Hrvatskoj koji se zovu Kos, najmanje tri su u Zelinskom prigorju, ima ih u Hrvatskom zagorju pa i u Istri, ali i u susjednoj Sloveniji. OPG Karlo Kos iz Hrnjanca u Donjoj Zelini ima pticu po kojoj je obitelj dobila prezime i na etiketi. Osim toga njihova vina, slobodno se može reći, najbolje lete prema kupcima, a i da kupci rado idu prema njima. Crni kos kljuca pojedino slovo iz naziva vina na etiketi, a dobro su poznati po rizlingu, pjenušcima, kerneru, kraljevini... Posebnu pozornost ipak zaslužuje Crni pinot 2017. Predivne je crvene boje, vitkog tijela i svježeg, a kompleksnog voćnog okusa kojem su protekle tri i pol godine dale finu pikantnost. Odlično će pristajati pačjem pečenju, a Lu-Ma ekskluziv butelju prodaje za 98,75 kuna.