Jastog ili kako mu se tepa - kralj rakova - ukusna je delikatesna namirnica čiji lovostaj upravo završava. Naime, jastog se lovi tijekom zime, od kraja listopada pa sve do sredine svibnja ali se, naravno, može zalediti i jesti tijekom cijele godine. Tamno crvene je boje, s čvrstim i bodljikavim oklopom koji završava repom lepezastog oblika. Ima kliješta kojima prikuplja hranu te šarena ticala. Priprema ga se živog, što zbog boljeg okusa a što i zbog činjenice da je tako zdravije; naime kad je jastog mrtav, štetne bakterije koje prikuplja tijekom života brzo se množe i oslobađaju toksine koji se ne mogu uništiti kuhanjem. Zato ga se živog ubacuje u ključalu vodu, kuha pet-šest minuta te još dvadesetak na laganijoj vatri.
Postoje razni načini pripreme jastoga, vrlo često ga se sprema slično kao i škampe - na buzaru ili na brujet. Na Hvaru ga, recimo, spajaju sa domaćom šalšom podlivenom vinom ili prošekom a često ga se baci i na gradele, kad se preporučuje da se peče s oklopom s donje strane, premazan maslinovim uljem ali i da je prethodno malo skuhan.
Mi vam donosimo tri načina pripreme i to prema receptima našeg chefa Ivana Pažanina. Uživajte!

Tjestenina s jastogom

Polovicu svježeg jastoga zapržiti na naglo na maslinovom ulju, dodati domaću šalšu te temeljac od ribe ili jastoga. Iskuhavati do željene gustoće, začiniti te ubaciti unutra domaću tjesteninu. Tjestenina mora biti al dente i u umaku se kuha kratko, 3-4 minute, dok ne upije dovoljno umaka ali opet ne predugo da jastog ne izgubi svoju svježinu. Za ukras dodati snijeg od parmezana posut sa crnom soli.

Juha od jastoga

Jastog - kako pripremati kralja rakova?
Profimedia 

Jastog i povrće dobro izdinstati na maslinovom ulju, zaliti s ribljim temeljcem (može i povrtni temeljac ako nemate riblji) te reducirati do željene gustoće. Sve dobro ispasirati te začiniti po želji.

Poširani jastog

Meso repa jastoga začiniti s mediteranskim začinima i staviti u vakuum vrećicu ili u prozirnu foliju, dobro zavezati da se stvori vakuum i ubaciti u kipuću vodu. Jastog se tako nekoliko minuta kuha u vlastitom soku (minutaža ovisi o količini mesa), potom se izvadi iz vode, pa iz vrećice i servira. Poslužuje se uz umak od šumskog voća i limuna a sve se prelije s emulzijom od naranče i maslinovog ulja da bi se dobio slatkasto-kiseli okus.