Nema župana, gradonačelnika i načelnika u 14 županija i gradu Zagrebu, 55 gradova i 87 općina nakon prvog izbornog kruga pa će za više od pola stanovnika Hrvatske birališta raditi i sljedeće nedjelje. Bez gradonačelnika su i četiri najveća grada: Zagreb, čiji je gradonačelnik zahvaljujući posebnom statusu glavnoga grada ujedno i župan, te Split, Rijeka i Osijek. Ova izborna vinska trica posvećena je onima koji će u drugom krugu pobijediti, onima koji neće, ali i onima kojima birači nisu ni pružili drugu priliku. "Nakon pobjede zaslužili ste šampanjac. Nakon poraza vam baš treba", rekao je francuski vojskovođa, državnik i car Napoleon I. Bonaparte koji se nauživao pobjeda i napatio nakon poraza, a našim malim i velikim Napoleonima, kao i onima koji to neće postati, slijedi preporuka pjenušaca.

Tri najbolja hrvatska pjenušca
StoryGourmet Press Rosé Brut nature 2015. Korak, Plešivica. Cijena - 139,25 kn

Enologinja Nika Silić Maroević pobijedila je u prvom krugu izbora u Korčuli pa je taj grad dobio gradonačelnicu, a vinarija Korta Katarina puno je izgubila, barem privremeno. Niki, kao i ostalim budućim županima, gradonačelnicima i načelnicima, neće biti ružičasto pa neka se, prije nego što se prime posla, okrijepe ponajboljim našim ružičastim pjenušcem, a to je Korak Rosé Brut nature 2015. Bazno vino od crnog pinota do ljeta je njegovano u bačvici, a potom je više od pet godina provelo u boci na kvascima. Zrelih je, a nježnih aroma, sasvim suho i finih tanina, odlično uz marinirano meso tune ili sabljarke, najfinija jela od lososa, steakove... U Miva Galeriji vina stoji 139,25 kuna.

Tri najbolja hrvatska pjenušca
StoryGourmet Press Jasminka Vuglec breg/Bodren. Cijena - 470 kn

Gubitnicima drugog izbornog kruga ostat će gorak okus u ustima koji mogu isprati polusuhim pjenušcem Jasminka vinarije Vuglec breg iz Škarićeva pokraj Krapine, nazvanim po enologinji Jasminki Šaško. Bazno vino je od chardonnayja (50 posto), graševine, rajnskog rizlinga i zelenog silvanca, a nakon druge fermentacije u boci odležava u boci na kvascima približno četiri godine. Prije degoržiranja, odnosno izdvajanja taloga, kao ekspeditivni liker dodano mu je ledeno vino vinarije Bodren iz Pregrade pokraj Huma na Sutli. Butelja pjenušca mednih i botritisnih mirisa te dojmljivog okusa s izvrsnim balansom slatkoće i svježine u vinariji Vuglec breg stoji 470 kuna.

Tri najbolja hrvatska pjenušca
StoryGourmet Press Istra brut 2007./2008./2009. Misal, Višnjan. Cijena - 149,70 kn

Kiselo se sigurno osjećaju oni koji su do prošle nedjelje sanjali kako će postati mali carevi, a drugu priliku će čekati do 2025. ili neke treće godine. Utješiti se mogu pjenušcem Istra za koje su grožđe u vinariji Misal iz Pršurića pokraj Višnjana brali tri godine: 2007., 2008. i 2009. Dio baznog vina macerirali su sedam dana, dio je bio u hrastovoj bačvi šest mjeseci, a dio su napravili kao svježu malvaziju. Nakon spajanja, pa druge fermentacije u boci, njegovali su ga na kvascima šest godina. Pjenušac je odličan u svim elementima, za zdravice u posebnim prilikama, a i uz jela s tartufima, jajima, šparogama, bakalarom, lososom, kao i steakove. Butelja u Vrutku stoji 149,70 kuna.