Kad se spomene kurkuma, biljna vrsta iz porodice đumbirovki od čijeg se korijena biljke dobiva istoimeni začin aromatičnog okusa, odmah pomislimo na njezina brojna ljekovita svojstva. Ipak, ovoj osobiti korijen, osim što je ljekovit - odavno je zastupljen u kineskoj i indijskoj medicini, gdje se najčešće koristio kao prirodni lijek protiv različitih upala ali i pri poboljšavanju umnih sposobnosti - istodobno poboljšava boju i okus hrane pa se posljednjih godina ovaj jarko žuti začin udomaćio i u zapadnjačkoj prehrani.
Kurkuma je biljka aromatičnog, ljuto-žarećeg, blago gorkog i smolastog okusa a u sušenom obliku razvija aromu naranče i đumbira, a tad je okus ljut, gorak i mošusan.
Koristi ga se u jelima od mahunarki, krumpira i povrća, jelima od ribe, janjetine i peradi te se stavlja u rižu a uz ugodnu aromu, jelima daje i lijepu, zlatnožutu boju. Kurkuma sadrži kalcij, željezo, magnezij, cink, fosfor, bakar i selen a od vitamina - C, B1, B2, B3, B6, K i E. Zbog svog aktivnog sastojka, kurkumina, izrazito je ljekovita biljka, djeluje kao jako moćan antioksidant s protuupalnim i antibakterijskim svojstvima. Novija istraživanja utvrdila su mogućnost ljekovitog djelovanja na upalnu bolest crijeva (Chronova bolest ili ulcerozni kolitis) a neke kliničke studije pokazale su da kurkumin može ublažiti bolove u zglobovima kod reumatoidnog artritisa. Istraživanja su pokazala da usporava pojavu raka dojke, prostate, debelog crijeva i pluća a kod starije populacije, ako se svakodnevno upotrebljava, može smanjiti mogućnost oboljevanja od Alzheimerove bolesti. Poznata je i kao zaštitnik jetre te pomaže kod probavnih smetnji.
Kurkuma ina važnu ulogu u indijskoj kuhinji - nalazi se u gotovo svakom njihovom jelu, a koristi se i u kuhinjama Južne Azije, Australije, Afrike i Južne Amerike. Posljednjih godina je sve prisutnija i u zapadnoj kuhinji, mahom zbog svojih ljekovitih svojstava. Ipak, s ovim začinom treba pažljivo - ako se pretjera, jelo će biti gorko a ako se koristi sušena verzija začina, treba paziti da jelo ne bude previše ljuto.
Za juhe, umake i rižu dovoljno je dodati prstohvat praha kurkume prilikom kuhanja. Prstohvat praha možete dodati i u tijesto za palačinke, pa ih pečene napuniti povrćem, mesom peradi, riba i rakova.
Kurkumu možete koristiti za začinjavanje i bojanje salatnih preljeva kao i za dipove s majonezom za povrća i bijela mesa, s kiselim vrhnjem i mladim lukom za povrće na žaru, te jogurtom i vlascem za svježe krastavce i rajčicu. Kad govorimo o indijskoj kuhinji, treba spomenuti i njihovo poznato jelo Dal Makhani, jelo od leće i mahunarki, s umakom od rajčice, maslaca i vrhnja, koje tek s kurkumom dobije pravi okus. Kao začin kurkuma je prisutna u jelima iz Afrike, naročito u Maroku, u jelima poput tradicionalne tangine, vrste peke bilo da je povrtna ili pileća s cous-cousom, janjeća s povrćem i dr. Upotrebljava se i u mariniranom povrću, relishima i chutneyima.
Kurkuma raste u Indiji, Kini i Indoneziji a kod nas se najčešće nabavlja sušena, u prahu. Svojom jarkom, žutonarančastom bojom, dosta nalikuje curry prahu, u kojem je jedan od najznačajnijih sastojaka. Prah kurkume valja čuvati u tamnim staklenim bočicama, jer će direktno izlaganje svjetlosti učiniti da kurkumin gubi svoju boju i oštrinu. Ipak, pripazite s korištenjem kurkume - ne preporuča se trudnicama i dojiljama, dijabetičarima, osobama s bubrežnim kamencima i svakako ne uoči neke operacije. U svim ostalim slučajevima - slobodno navalite!
U nastavku donosimo recept za omlet s povrćem i kurkumom.
Sastojci:
malo ulja
1 glavica luka
1 rajčica
1/4 čajne žličice kurkume
4 jaja
peršin
sol i papar
Priprema:
Na tavi zagrijte ulje pa dodajte luk narezan na trakice. Kad luk omekša, dodajte na sitno nasjeckanu rajčicu i kurkumu te malo vode. Dinstajte 2-3 minute, dok se rajčica ne počne raspadati a onda preko smjese prelijte umućena jaja. Dodajte začine i završite kao klasičan omlet.