Što je to - miriše kao limun, ima okus kao limun, a nije limun?
Ta daaaa, tako je, pogodili ste. Riječ je o limunskoj travi, biljci koja je, osim po svojim ljekovitim svojstvima, kod nas sve više poznata i kao vrlo ukusan začin.
No, krenimo redom. Limunska trava je grmolika aromatična biljka, izgledom nalikuje trski a stabljika joj može izrasti i do metar i pol u visinu. Listovi su plavo zelene boje a vlati su oštrih rubova; biljka ima i cvijet koji, doduše, jako rijetko cvjeta. Postoje dvije osnovne vrste limunske trave: Cymbopogon citratus i Cymbopogon flexuosus, a razlika između te dvije vrste je ta što ova prva sadrži aktivni spoj mircen te što se ta prva više koristi u prehrani i medicini.
Limunska trava sadrži vitamine, minerale i antioksidanse potrebne za očuvanje organizma. Sadrži vitamine A i C, zatim magnezij, folnu kiselinu i cink, kalij, kalcij, bakar, željezo i fosfor. Od nje se mogu raditi sokovi, čajevi i ulja. Recimo, čaj od limunske trave je odličan za opuštanje, za zdravlje usne šupljine, smanjenje osjećaja boli i osjećaja nadutosti. Što se tiče esencijalnih ulja, mogu se koristiti za opuštanje mučnine, rješavanje probavnih problema, smanjenje koncentracije “lošeg” kolesterola u krvi, smanjenje osjećaja boli i upalnih procesa u tijelu. Ulje se najčešće koristi tako da ga se ili udiše ili ga se miješa s još nekim uljem i umasira u kožu.

No, nama je limunska trava najzanimljivija kao začin. Koristi se u vijetnamskoj, tajlandskoj, malezijskoj i indonezijskoj kuhinji, no otkrili su je i zapadnjaci vidjevši da njezin pomalo opor limunast okus poboljšava razna jela. Limunska trava obavezno ide u curry, idealna je za pikantnija jela a može ju se dodati i u deserte pa i u koktele.

limunska trava kako je istok osvojio zapad
Profimedia 


Može se koristiti sušena, mljevena ili svježa a možete upotrijebiti i njezine stabljike umjesto štapića za roštilj ali ih onda prethodno morate namakati da omekšaju. Ako koristite svježu limunsku travu, odrežite vrh i ogulite vanjski sloj (dakle, slično kao i kod mladog luka) a možete je i malo zgnječiti da otpusti aromu. Ako pak koristite sušenu, prije uporabe je malo namočite u vrućoj vodi.
Limunska trava odlično ide uz teška, mesna i masna jela jer će ih osvježiti, ide super i u salate (tad se najmekši dio nasjeće u kolutiće, opet kao i kod mladog luka), slaže se i s piletinom kao i s jelima od ribe i morskih plodova. Pripazite jedino ako ste trudnica i dojilja ili ako imate povišen očni tlak, tad ju je najbolje - izbjegavati.


U nastavku donosimo recept za piletinu s umakom od đumbira i limunske trave!

Sastojci:

4 fileta pilećih prsa
4 komada limunske trave
20 g svježeg đumbira
200 g masla
50 ml bijelog vinskog octa
70 ml bijelog vina
1 limun
maslinovo ulje
sol i papar

Narežite piletinu na tanke filete, iscijedite limunov sok a đumbir ogulite i sitno narežite. Odrežite donji i zeleni dio limunske trave, preostali srednji dio uzdužno zarežite i skinite vanjske tvrde slojeve, a mekanu unutrašnjost, koja miriše poput limuna, nasjeckajte. Tu nasjeckanu limunsku travu stavite u ugrijanu tavu, dodajte narezani đumbir, ulijte ocat i vino, miješajte i kad uzavre pričekajte da tekućina napola ispari. Za to vrijeme, u posebnoj tavi, na par žlica ugrijanog ulja, dodajte pileće odreske, posolite ih i popržite s obje strane.
U tavu s umakom dodajte maslac, smanjite vatru i kuhajte 1-2 minute, dok se maslac potpuno ne rastopi. Potom posolite i popaprite, ulijte limunov sok, promiješajte i tavu maknite s vatre. Umak procijedite i prelijte ga preko piletine te poslužite.