Bosiljak, omiljena aromatična biljka, savršen je začin za jela s rajčicom, nezaobilazni dodatak u raznim salatama, duša zelenog pesta – biljka koja se jednostavno uzgaja kako u vrtu tako i na balkonu. Ali bosiljak je i biljka čiji listovi vrlo brzo gube na svježini i snažno zelenoj boji ukoliko nisu pravilno zbrinuti. To je posebno važno ukoliko raspolažete s rezanim grančicama bosiljka, netom kupljenim na tržnici ili odrezanim iz domaćeg uzgoja. Kako bi biljku sačuvali od propadanja dobro je posegnuti za vrlo jednostvnim metodama.
1. Uronite grančice u čašu s vodom
Baš onako kako bi učinili sa stručkom sviježeg cvijeća. Podrežite krajeve stabljika te uronite u čašu s vodom te odozgo listove zašitite plastičnom vrećicom pa sve zajedno smjestite u hladnjak gdje bosiljak možete čuvati i do tjedan dana.
2. Poslužite se kuhinjskim ubrusima
Ne raspolažete li s dovoljno prostora u hladnjaku posegnite za kuhinjskim papirnatim ručnicima. Prije umatanja oprane i osušene grančice bosilja, jednu po jednu, položite na ubrus koji će očuvati vlagu. Zarolajte ih te pospremite u plastičnu vrećicu te smjestite u hladnjak. Tako pospremljeni bosiljak možete čuvati 2 do 3 dana.
3. Pospremiti bosiljak za zimu
Zamrzavanjem – ovo je odlična metoda za pohranu ovih aromatičnih listića, ali uzmite u obzir da odmrznuti listići neće biti izgleda i teksture kao svježi pa je odmrznuti bosiljak odličan za pripremu kuhanih jela i pesta. A bosiljak se zamrzava tako da se listići dobro operu, kratko blanširaju u kipućoj vodi te se odmah premjeste u ledenu kupku. Osušite ih te posložene na papir za pećenje smjestite u zamrzivač.
Sušenjem – odvojite listiće od stabljike, operite ih i dobro posušite. Posložite ih na papir za pečenje i stavite na najgornji nivo u pećnici u kojoj ćete na najnižoj temperaturi sušiti listiće 2 do 4 sata. Posušene izvadite te ostavite da se ohlade te da ispari sva vlaga. Osušene listiće pospremite u suhe posude za skladištenje, staklenke s poklopcem. Suhi bosiljak je odličan dodatak za pripremi pizze i raznih marinada, ali pripazite na količinu, suhog se bosiljka dodaje znatno manje od svježeg.