Ukoliko volite pite ali i gljive okušajte se u pripremi slane pite gallete koja privlači kako okusima tako i izgledom. I dok smo navikli pripremati slatke gallete (a one su u svako godišnje doba tako dobrodošle), ovaj put donosimo recept za pripremu gallete koja se može poslužiti i kao hranjiv obiteljski obrok. Jer vrijeme je za jela s gljivama koje osim u rižotima, krem juhama, mesnim jelima te omletima, svoju moć otkrivaju i u ovom jelu iz pećnice. Za početak pripremite prhko tijesto, pa nadjev, a dok se gallete peče pripremite svježu salatu po želji.

Galetta s gljivama

shutterstock_1114581215
Profimedia 

Sastojci
150 g oštrog brašna
150 g glatkog brašna
pola žličice ružmarina
žličica majčine dušice
2 jaja
250 g maslaca
glavica luka
500 g šampinjona
250 g bukovača
280 g svježeg (mladog) kozjeg sira (možete koristiti i kravlji sir ili kombinaciju svježeg i sira s plemenitom plijesni)
hladne vode po potrebi
sol
papar

Priprema
Za prhko tijesto: u dublju zdjelu stavite oštro i glatko brašno, prstohvat soli, pola žličice ružmarina, pola žličice majčine dušice i promiješajte. Zatim dodajte 150 g hladnog maslaca izrezanog na kockice i umijesite. Smjesa treba biti nalik na krušne mrvice, tada dodajte dva jaja i mijesite dok se sve sasvim ne poveže. Zatim na papir za pečenje stavite malo oštrog brašna i na njemu razvaljajte tijesto za galette.

Za nadjev: gljive dobro operite i izrežite na listove, a luk sitno nasjeckajte. Na 100 g maslaca kratko pirjajte luk pa mu dodajte izrezane gljive. Začinite solju, paprom i majčinom dušicom. Gljive su gotove kada ispari sva tekućina, ugasite vatru i ostavite ih da se ohlade pa im umiješajte kozji sir. Smjesom nadjenite prhko tijesto – cijeli nadjev stavite na sredinu i ostavite nekoliko centimetara ruba sa strane. Preklopite slobodne krajeve preko nadjeva kao paketić i stavite peći na 200 stupnjeva na pola sata.