Falafel, kuglice od boba i slanutka, raznih biljaka i začina, jedno je od onih jela koje uglavnom svi vole. Pa kako i ne bi kad su ti ”vegetarijanski čevapčići” kako ih se često zove, jako ukusni a iznimno laki za pripremu. Ovaj specijalitet jede se na cijelom Bliskom Istoku, u Izraelu ga se smatra nacionalnim specijalitetom a posljednih godina je sve popularnije i na Zapadu.
Falafel se pravi od omekšanog i mljevenog slanutka ili boba kojem se dodaju peršin, korijander, češnjak, crveni luk, pecivo, sol, papar i kim. Od mase se mijesi tijesto, iz kojeg se formiraju male pljeskavice i prže u ulju. Baznom receptu se može dodati razno drugo povrće, ovisno o tome što volite, pa tako postoje i falafele s graškom, batatom, ciklom…

profimedia-0375594222
Profimedia 

Točno podrijetlo falafela je nepoznato a postoje, naravno, razne teorije odakle dolazi. Većina ovih teorija slaže se da je falafel razvijen u Egiptu. Međutim, prilično je osporavano pitanje kada i od koga. Neki tvrde da datira oko 1.000 godina, sve do egipatskih Kopta, koji su ga sa sobom donijeli sa Bliskog istoka. Drugi kažu da falafel možda došao i iz Indije u 6. stoljeću.
Jedna od prihvaćenijih teorija smješta izum falafela u modernije doba, u kraj 19. stoljeća. Ovo je vrijeme kada se jelo počelo pojavljivati ​​u egipatskoj književnosti, odmah nakon britanske okupacije 1882. Prema ovoj teoriji, britanski časnici uživali su u prženim kroketima od povrća dok su bili u Indiji i zamolili svoje egipatske kuhare da pripreme verziju s lokalnim sastojcima.
Vjeruje se da se falafel prvi put pojavio u Aleksandriji, glavnoj egipatskoj luci i gradu s najvećom koncentracijom europskih trupa. Za razliku od mnogih popularnih verzija koje se poslužuju u današnjim restoranima s falafelom, ovaj prvi falafel napravljen je od fava graha. Kako je naziv za fava grah na egipatskom ful, vjeruje se da riječ falafel potječe iz ovih izvornih mediteranskih recepata.

profimedia-0133318356
Profimedia 

Priprema falafela je zaista jednostavna, možete ga napraviti u svojoj kuhinji za svega pola sata. U nastavku pogledajte koje namirnice vam trebaju te kako ide priprema.

Sastojci:
1 konzerva slanutka, ocijediti
4 češnja češnjaka, grubo nasjeckana
1 ljutika, grubo nasjeckana
2 žlice svježe nasjeckanog peršina
1 žličica mljevenog kima
1 žličica mljevenog korijandera
3 žlice višenamjenskog brašna
Sol
Svježe mljeveni crni papar
Biljno ulje, za prženje

Za umak od jogurta:
Pola šalice grčkog jogurta
Sok od 1 limuna
1 žlica ekstra djevičanskog maslinovog ulja
1 žlica svježe sjeckanog kopra
Sol
Svježe mljeveni crni papar

Za tahini umak:
Pola šalice tahini paste
1 češanj češnjaka, mljeven
1 žlica soka od limuna
2 žlice tople vode (po potrebi i više)
Sol

Za serviranje:
Pitice
Nasjeckana salata
Prepolovljene cherry rajčice
Tanko narezani krastavci

profimedia-0434359603
Profimedia 

Priprema:

U food procesoru s metalnom oštricom izmiksajte slanutak, češnjak, ljutiku, peršin, kim, korijander i brašno te začinite solju i paprom. Miksajte dok smjesa ne postane gruba i brašnasta, ne predugo. Dobivenu smjesu oblikujte u kuglice, stisnite da se smjesa sabije. Stavite ih da se ohlade u hladnjaku dok se ulje zagrije.
U posudi zagrijte biljno ulje te u njemu pržite falafele do zlatne boje, a zatim ih prebacite na tanjur obložen papirnatim ručnikom i odmah začinite solju. Zatim prirpemite umak od jogurta: u zdjeli umutite jogurt, limunov sok, ulje i kopar. Začinite solju i paprom. Sad je na redu tahini umak - u zdjeli umutite tahini pastu, češnjak, limunov sok i toplu vodu. Začinite solju.
Poslužite falafele u piti s zelenom salatom, rajčicom i krastavcem te ih prelijte umakom.