Može li vino biti savršeno? Može, sudeći po ocjenama vinskih kritičara dvaju značajnih svjetskih vinskih časopisa. Britanski Decanter i američki Wine Enthusiast objavili su liste vina kojima su njihovi suradnici prošle godine dodijelili 100 od mogućih 100 bodova. Ukupno je riječ o 27 vina, a nijedno nije na obje liste. No, Britanci su davali po 100 bodova i različitim berbama istih vina.

shutterstock_1421452541
Shutterstock 

Decanterovi suradnici su 17 vina kušanih lani proglasili savršenima. Francuskih vina je 15 i to deset crnjaka iz Bordeauxa, dva s obala Rhône te tri bijela šampanjca. Ne iznenađuje da je među Bordožanima Château Petrus. Riječ je o jednom od najskupljih vina na svijetu. Vinogradi i vinarija su u Pomerolu, na desnoj obali rijeke Gironde gdje dominira merlot, a savršenom je lani ocijenjena berba 1998. Prema Wine Searcheru, tražilici koja uspoređuje cijene vina u gotovo 100.000 vinoteka širom svijeta, butelja u prosjeku stoji gotovo 30.000 kuna. Najeftiniji Petrus iz godine u kojoj je hrvatska nogometna reprezentacija u Francuskoj bila treća na svijetu je u Hong Kongu. Tamošnja kuća Bonhams na aktualnoj dražbi nudi kutiju sa šest boca po početnoj cijeni od, preračunato, oko 90.000 kuna, dakle "pišljivih" 2000 eura po butelji. Prava cijena bit će zasigurno puno veća, a i na nju treba uračunati i 24 posto naknade za dražbu. Najjeftiniju butelja u redovitoj prodaji ima vinoteka La Cave du Marche iz mjesta Chartres 90 kilometara jugozapadno od Pariza i stoji malo manje od 23.500 kuna. Najskuplja je u kalifornijskom gradiću Petaluma, gotovo 119.000 kuna. I tim iznosima treba dodati lokalni porez. Iz Pomerola je i Château Lafleur čije su dvije berbe zavrijedila 100 bodova: 2016. i 2010.

profimedia-0374677535
Profimedia 

Od bordoških vina s lijeve obale Gironde, a u njima je u pravilu najviše cabernet sauvignona, na Decanterovoj su listi četiri od pet iz prve kategorije, zovu je "1er Cru Classé" prema slavnoj klasifikaciji iz 1855. godine. To su Château Margaux, Château Haut-Brion iz 2010. te Château Latour i Château Mouton Rotschild iz 2010. Potonja vinarija od 1945. svake godine ima drukčiju etiketu, a autori su najslavniji umjetnici poput Dalija, Chagalla, Picassa, Kandinskog, Warhola... Berbu 2004. je svojim akvarelom ukrasio i engleski kraljević Charles. Ta mu je čast pripala zato što se te godine obilježavala stota obljetnica Antante Cordiale, saveza između Velike Britanije i Francuske.Na berbi 2016. vrijednoj 100 bodova je djelo južnoafričkog crtača i autora animiranih filmova Williama Kentridgea.
Château Haut-Bailly, Château Léoville-Las Cases i Château Pichon Longueville Comtesse de Lalande iz 2010. peostala su tri bordoška vina savršena prema Decanterovim mjerilima. Na listi su dva šampanjca Salon Cuvée S, Le Mesnil Blanc de Blancs iz 1996. i 2008. i treći, Krug Clos d'Ambonnay iz 2002. Sa sjevernog dijela doline rijeke Rhône 100 bodova dobilo je vino Domaine Jamet Côte-Brune, Côte Rôtie 1990. od syraha s položaja Brune i Rôtie, a s južnog Châteauneuf-du-Pape Château de Beaucastel, Hommage à Jacques Perrin 2001. U vinu dominira sorta mourvedre, a posvećeno je pokojnom vlasniku vinarije.

100 bodova vinoteka u Montalcinu
StoryGourmet Press 

Uljezi koji nisu iz Francuske među 17 Decanterovih vina vrijednih 100 bodova su Amerikanac i Toskanac. Quilceda Creek Cabernet sauvignon 2004. ne potječe, što bi se očekivalo, iz Kalifornije, nego iz države Washington koja je također na zapadnoj obali, ali sjevernije, iznad Oregona i uz granicu s Kanadom. Bibi Graetz Testamatta 2018., pak, vino je toskanskog umjetnika norveško-izraelskih korijena koji je kupovao stare vinograde zasađene autohtonim sortama sangiovese, canaiolo i colorino, a 2000. osnovao vinariju u mjestu Fiesole pokraj Firence. Testamatta na talijanskom znači luda glava. Njegova vina, kao i dio gore navedenih najpoznatijih bordoških može se kupiti i kod nas, ali nisu to navedene berbe.

Royal_Tokaji_Boxes_ST-w-btl-720x1024
StoryGourmet Press 

100 bodova tokaji vinograd
StoryGourmet Press 

Prema suradnicima američkog časopisa Wine Enthusiast 100 bodova lani je zaslužilo deset vina iz četiri države. Iz Italije su četiri, dva iz Toskane od sangiovesea i dva iz Pijemonta od nebbiola. To su Brunello di Montalcino Biondi-Santi 2012. Riserva i Brunello di Montalcino Il Marroneto 2015. Madona delle Grazie te Barolo Brovia 2016. Brea Vigna Ca' Mia i Barolo Giovanni Rosso 2016. Ester Canale Rosso Poderi del'Antica Vigna Rionda. Dva vina su i iz Portugala i Kalifornije: mladi Porto Ferreira 2018. i suhi crnjak iz regije oko rijeke Duoro Quinta do Vale Meáo te Cabernet sauvignon Heitz 2014. Martha's Vineyard i Syrah Terre Rouge 2016. Ascent. Preostali su šampanjac Philipponnat 2010. Clos des Goisses Extra Brut te mađarski Royal Tokaji 2013. SZT. Tamás Single Vineyard 6 Puttonyos Aszú First Growth. Za objašnjenje naziva ovog Tokajca trebala bi knjiga, ali dovoljno je reći kako je to Tokajac, koji već stoljećima širom svijetza kraljem vina ili vinom kraljeva.

100 bodova grgich-cab-sauv-PXL_070916_14087812
Sanjin Strukić/PIXSELL 

S obzirom na to da sam proteklih desetljeća proputovao većinu najpoznatijih europskih vinskih regija, a i "sudio" na nekim od najznačajnijih svjetskih ocjenjivanja vina, imao sam priliku i kušati neka vina koja se tu spominju. Nisu to doduše bile iste berbe i nisam siguran zaslužuju li ona koja sam imao u čaši baš 100 bodova, no pamtim ih godinama pa 95 ili koji više sigurno vrijede. A moram priznati da mi se na jednom slijepom ocjenjivanju omakla i "stotka". Dugo sam tražio gdje da vinu koji bod oduzmem i nisam pronašao. Bio je to Cabernet Sauvignonu 2012. Estate Grown Grgich Hills, kalifornijske vinarije našeg Miljenka Grgića. I nisam jedini bio oduševljen. Prosječna ocjena sedmorice ocjenjivača, ponavljam da nitko nije znao o kojem je vinu riječ, bila je 99. Je li to vino bilo savršeno. U tom smo trenutku očito vjerovali da jest. A ljepota je, kažu, u očima promatrača.