Znate onaj osjećaj kad vam se toliko jede neka hrana i onda kad je skuhate ili naručite, navalite na nju u velikim količinama i uživate u svakom zalogaju, dok ne počistite tanjur? No, uz uspone dolaze i padovi. U ovom slučaju, pad bi značio - osjećaj prejedanja odnosno mamurluk uzrokovan hranom. Da, da, i to postoji. Nije samo alkohol potencijalni uzrok onog lošeg osjećaja u tijelu i glavi. I hrana nas može poleći u krevet, ne zato jer je loša nego zato jer smo u njoj pretjerali.
Dakle, ako smo dan prije pretjerali, sutradan plaćamo danak jer prevelika količina može dovesti do nekih neugodnih simptoma kao što su:
- umor
- nadutost
- mučnina
- osjećaj zatezanja u želucu
- višak plinova u tijelu

profimedia-0528432261
Profimedia 

Mnogi od ovih simptoma se pogoršavaju ako smo jeli masnu ili tešku hranu stoga trebamo to imati na umu prije nego krenemo s jelom. Svakako ćemo izbjeći ili barem ublažiti simptome.

No, što je tu je, prejeli smo se i danas patimo. Kako si možemo pomoći?
Za početak, čaj će pomoći u smirivanju svake mučnine i nadutosti. Čaj od đumbira ozbiljno pomaže kod mučnine dok čaj od paprene metvice može smanjiti nadutost.

profimedia-0359074275
Profimedia 

Poznato je i da je potrebno od šest do osam sati da hrana uspješno prođe kroz vaš sustav. Dakle, kada se probudimo s bolnim želucem, iako nam ideja da još nešto stavimo u njega ne zvuči najbolje, valja znati da će ipak doručak pomoći. Preporučuju se zdrave opcije poput voća (umjereno) ili zobenih pahuljica. Svakako trebamo izbjegavati slatko ali i sve što je prepuno ugljikohidrata. Tijelo nam se treba riješiti svega od dana ranije a trpanje nezdravom hranom će sigurno pogoršati stvari. Međutim, ne treba u potpunosti odbaciti ugljikohidrate; složeni ugljikohidrati koji se nalaze u smeđoj riži ili zobenim pahuljicama su dobri za ovo stanje.

Ako smo se odlučili za voće, trebamo paziti i na šećer pa ga valja uzimati malo. S druge strane, povrće neće pogoršati nikakve dugotrajne simptome pa s njim ne možemo pogriješiti.

profimedia-0090036071
Profimedia 

Pomoći će nam i odlazak u kratku šetnju nakon jela - hodanje može pomoći sustavu da probavi hranu i ublaži simptome. Istina, nije se najlakše dići s kauča u tom stanju ali ako pomaže, znamo što nam je činiti!

Dodajmo još za kraj i nekoliko preventivnih savjeta. Onaj najočiti je - ne jesti puno čak ni ako umiremo od gladi. Samo se prisjetimo prethodnih osjećaja prejedanja… Osim toga, valja znati da često naš mozak brka glad s dehidracijom. Mozak šalje slične signale tijelu kada smo žedni i gladni, zbunjujući nas i često nas dovodi do toga da, umjesto da popijemo čašu vode, nešto pojedemo. Dakle, dobar je savjet popiti čašu vode pola sata prije jela kako bi se tijelo malo napunilo prije obroka. To će svakako smanjiti potrebu za većom količinom hrane, a moglo bi i smanjiti općeniti osjećaj gladi.
Ukratko, valja pristupiti svemu kao klasičnom mamurluku; možda će trebati puno puta da naučimo lekciju, ali na kraju je ipak naučimo…