Danas, 12. siječnja slavi se dan marcipana, slastice koja se prvenstveno sastoji od šećera ili meda i mljevenih badema, ponekad nadopunjenih bademovim uljem ili ekstraktom. To je lagana i ukusna slastica, obično se kombinira s čokoladom, a zbog svoje elastičnosti koristi se za proizvodnju raznovrsnih proizvoda: slatkiša, dekoracije za deserte i torte ili pak slastica u obliku egzotičnog voća ili povrća.

profimedia-0522611146.jpg
Profimedia 

Podrijetlo marcipana nije sasvim jasno i izaziva brojne sporove među zemljama, od kojih svaka ima primat u svom izumu. Grčka i Francuska, Austrija i Italija, Estonija i Mađarska bore se za pravo da se smatraju rodnim mjestom ove delikatese. S druge strane, kulinarski povjesničari slijede njegov trag sve do Perzije. Smatra se da su marcipan u Europu donijeli Turci trgovačkim putovima a tijekom tog razdoblja, Hanzeatska liga je transportirala velike količine marcipana, čineći ga glavnim proizvodom većine gradova diljem Europe. Gradovi Lübeck i Tallinn imaju ponosnu tradiciju proizvodnje marcipana i proizvode najkvalitetnije marcipane s dvije trećine badema (po masi), što rezultira sočnom, svjetložutom slasticom. U Lübecku je otvoren i muzej, u Niederegger cafeu, kojem možete ne samo naučiti što je marcipan, već i isprobati više od 500 vrsta marcipana.

profimedia-0033909810.jpg
Profimedia 

Tako, primjerice, možete doznati i da se marcipan u srednjem vijeku propisivao kao lijek za psihičke i tjelesne bolesti, što nije ni čudno jer je dobar za zdravlje mozga - bademi sadrže velike količine lecitina odgovornog za stimulaciju živčanih stanica. Također, marcipan je svojevremeno bio rezerviran samo za plavu krv - likovi napravljeni od marcipan šećerne paste i želea predstavljani su na kraju srednjovjekovne gozbe kraljevskoj obitelji. Zanimljivo, u muzeju možete vidjeti i ljude napravljene od marcipana.

profimedia-0034852099.jpg
Profimedia 

Ako ste ljubitelj ove slastice, onda će vas razveseliti činjenica da i kod kuće možete napraviti marcipan. Donosimo recept za takozvanu hladnu verziju, koja se koristi kao premaz za torte kao i za oblikovanje raznih figura.

profimedia-0335692544.jpg
Profimedia 

Sastojci:

200 g oguljenih badema
200 g šećera u prahu
bjelanjak od 1 jaja
1 žličica voćnog likera
nekoliko kapi limunovog soka

Priprema:

Prvo treba osušiti bademe u pećnici, nekoliko minuta. Zatim ih samlijete i pomiješate s bjelanjkom i šećerom u prahu. Potom dodajte sok od limuna i liker, dobro promiješajte žlicom i ponovno izmiksate. Dobivenu masu zamotajte u prozirnu foliju i ostaviti nekoliko dana u hladnjaku nakon čega je spremna za oblikovanje.