Minus 9,8 stupnjeva bilo je 8. siječnja prije svitanja u trsju Vinarije Kostanjevec iz Lukovca pokraj Koprivnice i ekipa je krenula u ledenu berbu graševina. S oko 800 trsova ubrali su dovoljno zamrznutih bobica za 70 litara mošta koji će polako fermentirati i možda tek za godinu dana biti spreman za punjenje u bocu. Još će se mjesecima, možda i dvije godine u staklu razvijati gusto vino slatko poput nektara prije nego što krene ka potrošačima. Ledenu berbu traminca Iločki podrumi imali su u četvrtak, 13. siječnja.

Ledena berba marketinški je najzanimljivije predikatno vino za koje u vrijeme berbe i prešanja smije biti najviše minus sedam Celzijevih stupnjeva, a grožđe mora biti “napadnuto” plemenitom plijesni koja vinu daje posebne arome i okus. Mora sadržavati i najmanje 127 stupnjeva sladora po Oechslovu moštomjeru. U predikatna vina spadaju i kasna berba, izborna, izborna berba bobica te izborna berba prosušenih bobica. Odlikuju ih jantarna boja i kompleksne arome meda i suhog voća, a ponajbolja imaju i jako izražene kiseline bez kojih bi bila tupasta. Osim kasne berbe, u pravilu su poluslatka ili slatka, često i s više stotina grama neprovrela šećera po litri. Toliko su slatka da im ponajbolji zreli sirevi više pristaju nego deserti. Zahvaljujući kiselinama i sladoru poprilično su dugovječna. Ova trica predstavlja tri tipična ledena vina iz tri naše podregije od tri sorte koje su među najpogodnijima za takva vina.

traminac.jpg
StoryGourmet Press Traminac 2016. Ledena berba, Papak, Ilok, 0,375 l. Cijena - 395 kn

Što je hladnije u vrijeme ledene berbe vino će biti bolje, ali bit će ga i manje pa mu je i cijena veća. Iločki vinar Mladen Papak brao je na minus 14 grožđe za ovaj ledeni traminac. Po toj je sorti iločko vinogorje najpoznatije, pogodno je za odgođene berbe, a vino spada u berbu 2016. iako su grožđe brali 7. siječnja 2017. kad je u vinogradu bilo i 30 centimetara snijega. Prepoznatljivog je sortnog mirisa, gusto poput ulja i raskošnog okusa, a polubuteljka u osječkoj vinoteci Vinita stoji 395 kuna.

rizling.jpg
StoryGourmet Press Rajnski rizling 2014. Ledeno vino, Bodren, Hum na Sutli, Zagorje, 0,25 l. Cijena - 281,25 kn

Prvi u Hrvatskoj specijalizirao se za predikatna vina Boris Drenški iz Huma na Sutli, a širom svijeta za "slatkiše" njegove vinarije Bodren čulo se nakon Decanterovih ocjenjivanja 2008. i 2009. na kojima je osvojio dvije, odnosno četiri zlatne medalje. Ledeni rajnski rizling iz 2014. ima 260,4 grama neprovrela sladora i 9,7 grama kiselina po litri, a uz takvu slatkoću alkohola i ne može biti više od sedam posto. Vino je odlično izbalansirano, a bočica od 0,25 litara u vinariji je 281,25 kuna.

graševina.jpg
StoryGourmet Press Graševina 2009. Ledena berba, Kutjevo, 0,375 l. Cijena - 560 kuna

Najveći proizvođač ledenih vina u Hrvatskoj, općenito i predikatnih, je vinarija Kutjevo. Vjerojatno su i rekorderi po količini neprovrela šećera: Ledena graševina 2007. imala ga je 461 gram pa je gotovo pola vina bio prirodni slador. Grožđe za Graševinu Ledeno vino 2009. brali su sredinom prosinca na glasovitom položaju Hrnjevac, a vino je gusto, slatko i slasno, zlatno žute boje i finog mirisa plemenite plijesni, karamela te suhog voća i cvijeća. Polubuteljka u vinariji stoji 560 kuna.