Pravi, često nedovoljno opjevani ‘heroji’ kuhinje su začini - ‘tajno oružje’ koje naglašava i dodaje novu dimenziju prirodnim okusima povrća, voća, mesa i žitarica. Specifične mješavine začina mogu poslužiti i kao temelj za cijelo jelo, kao što je slučaj s masalama ili curryjem. Začini su trikovi iz rukava, zaštitni znakovi nekog jela, spas u zadnji čas ako je jelo nedovoljno ukusno. Ukratko - ako se bavite kuhanjem, začini su vam veliki prijatelji.

Osim toga, ako govorimo o svjetskoj kuhinji, aroma, teksture, boje i okusi kuhinje svake kulture jedinstveni su dobrim dijelom zahvaljujući tradicionalnoj metodi začinjavanja u zemlji ili regiji. Stoga, ako želite prizvati te okuse i na svoj tanjur, ubacite među klasične začine i neke iz međunarodne kuhinje i poigrajte se s njima. Evo nekoliko prijedloga.

profimedia-0348619937.jpg
Profimedia 

KURKUMA

Kurkuma je osnova u mnogim azijskim i bliskoistočnim kuhinjama. Složenog, bogatog i drvenastog okusa, neophodna je za većinu curryja, masala te perzijskih i bliskoistočnih variva. Kurkuma je također hvaljena zbog svojih zdravstvenih prednosti jer djeluje na niz stanja i bolesti, kao što su: reumatoidni artritis, konjuktivitis, rak kože, vodene kozice, visoki kolesterol, urinarne infekcije… Kurkumu možete ubaciti u curry s kokosom i svinjetinom, napraviti zlatno mlijeko, dodati u smoothie s mrkvom i đumbirom ili ga ubaciti u juhu od cvjetače.

profimedia-0406951713.jpg
Profimedia 

ANIS

Kad govorimo o anisu, mislimo na zvjezdani anis i na sjeme anisa. Iako slični po imenu, to su dva različita začina s tim da je sjeme anisa znatno snažnije. Oba začina imaju slatki, topli okus nalik na sladić a koriste se u kineskoj, indijskoj i bliskoistočnoj hrani. Koristite zvjezdasti anis ili sjeme anisa u masalama, tajlandskim čajevima i phou. Anis se također dobro slaže s cimetom, muškatnim oraščićem i klinčićima. Dobro ide i uz jela od riba i rakova te uz jela koja se dugo kuhaju, a u slasticama se koristi za aromatiziranje mliječnih krema.

profimedia-0351781821.jpg
Profimedia 

KIM

A pod kimom mislimo na kim u prahu koji daje zemljani i orašasti okus s notom ljutine ali i limuna. Ključni je sastojak taco začina, garam masale (mješavina začina), tikka masale… Koristite kim u prahu kako biste oponašali okuse meksičke, indijske i vijetnamske hrane. Ide uz prženi grah, ljuti čili, odlično se slaže s “teškom” hranom – pečenjima, tijestima, varivima a osim što obogaćuje okus jela, kim pomaže u probavljanju istih.

profimedia-0311714631.jpg
Profimedia 

KLINČIĆ

Ovaj začin uspijeva i u slanim i u slatkim jelima. Klinčići se obično koriste u kineskoj, grčkoj, indijskoj, istočnoeuropskoj i jamajčanskoj kuhinji. Ključna je komponenta kineskih 5 začina, nalazimo ih u masalama, chai mješavinama začina i jamajčanskim jelima. Koristimo ga i u našoj pašticadi a funkcionira i u juhama, umacima, temeljcu za kuhanu ribu…

profimedia-0102258245.jpg
Profimedia 

KARDAMOM

U Indiji je hvaljen kao "kralj začina”, ovaj član obitelji đumbira lagan je, limunast i osvježavajući. Okus mu se uspoređuje s kombinacijom crnog papra i eukaliptusa. Svijetli i začinjeni začini obavezni su za curry prah, mješavine garam masale, libanonske baharat začine i etiopski berbere. Poput klinčića, blaga slatkoća i dugotrajna toplina kardamoma čine ga izvrsnim dodatkom chai mješavinama začina i pečenjima.

profimedia-0488659708.jpg
Profimedia 

KOPAR

Kopar nalazimo u kuhinji istočne Europe, ali nije nepoznat i u drugim kuhinjama. Pronađen je u drevnim egipatskim grobnicama, rimskim ruševinama i neolitskim naseljima. Maslaćast, travnati okus kopra danas se koristi u grčkoj, azijskoj i američkoj/cajunskoj kuhinji. Kopar je temelj svakog autentičnog tzatziki umaka, zapadnoeuropske krumpirove juhe i klasika: ukiseljenih krastavaca s koprom.