Vinari Bujštine u posljednje vrijeme imaju velikih razloga za slavlje. Njih 12 – Dešković, Kozlović, Cattunar, Franković, Vina Fiore, Zigante vina, Ipša, Pervino, Bastian d.o.o., Ivančić, Novacco, Monte Rosso na ovogodišnjem Vinistrinom ocjenjivanju okitilo se sa čak 23 zlata za svoje vinske etikete, dok je Kozlović proslavio i jedno osvojeno zlato u kategoriji žestokih alkoholnih pića. A kako je chefica Ana Morgan ove godine u izboru gastronomoskog vodiča Gault&Millau Croatia proglašena najboljim chefom nove tradicijske kuhinje slavlje je priređeno baš u njezinoj konobi Morgan u Brtonigli. Okupljanja su inicirali TZ Buje i Grad Buje kao domaćini, a želja im je bila okupiti najtrofejnije vinare ovogodišnje Vinistre iz Buja i okolnih općina Umag i Novigrad, među kojima je i lijep broj posve novih te mladih vinara.Bilo je to lijepo prigodno slavlje lokalne gastronomije i vinarstva, a navedeni vinari predstavili su svoja zlatna vina, dok je chefica Morgan predstavila pripadajuće ukusne zalogaje nadahnute tradicijskom istarskom kuhinjom koji su uz nagrađena vina izvrsno pristajali.

_P1A9776.JPG
TZ Buje 

“Željeli smo malo unaprijediti, odnosno postrožiti ocjenjivanje. Rezultat su sve ove prekrasne medalje s ovog područja, a ima ih još puno koji su bili blizu zlata i vjerujem da će se i oni s godinama unaprijediti. Po prvi put birali smo najbolju malvaziju na svijetu, u izboru Svijet malvazija koji želimo postaviti na međunarodnu razinu, tako da Istra bude svjetski centar za malvaziju. Ove godine imali smo rekordnih 273 uzoraka iz 10 zemalja. Čak je jedan uzorak bijele malvazije bio i iz SAD-a”, rekao je dirketor Vinistre Ivan Marić te zahvalio svim vinarima koji redovito šalju svoje uzorke vina na ocjenjivanje.

_P1A0339.JPG
TZ Buje 

“Pa normalno da ćemo slati vino na ocjenjivanje na Vinistru, to je potvrda naše kvalitete, ali i podrška Vinistri koja već godinama diže ljestvicu kvalitete”, poručila je Antonella Kozlović koja je zajedno sa suprugom Gianfrancom imala i najviše razloga za slavlje - njihova vinarija Kozlović okitila se s čak sedam zlata za vina, jedno u kategoriji žestokoih alkoholnih pića te glavnim priznanjem - titulom Best in show koja se dodjeljuje malvaziji koja je unutar svih kategorija osvojila najveću apsolutnu ocjenu.

_P1A9926.JPG
TZ Buje 

Podsjetimo, na Vinistrinom ocjenjivanju ponovo su pali rekordi! Na ocjenjivanje je pristogao nikad veći broj malvazija, čak 273 uzorka iz deset zemalja (Hrvatske, Italije, Slovenije, Grčke, Španjolske, Njemačke, SAD-a, Portugala, Crne Gore i Srbije), ali bio je i nikad veći boj ocjenjivača, njih 70 iz 15 zemalja. U Poreč je stiglo 35 uzoraka jakih alkoholnih pića, također najveći broj do sada. S malvazijama i jakim alkoholnim pićima na Vinistrino međunarodno ocjenjivanje ukupno je pristiglo 565 uzoraka. Među njima bilo je i spomenutih 12 vinara iz Bujštine sa svoje 23 zlatne etikete vina, te jednim zlatom u kategoriji jakih alkoholnih pića.

_P1A9817.JPG
TZ Buje 

“Danas ne mogu reći da čestitamo najboljima jer su ovdje svi najbolji. Nije tako u svim granama poljoprivrede, ali vinarstvo i maslinarstvo ovdje kod nas imaju veliku perspektivu i dokazano je da imamo svjetsku kvalitetu. Vinistra je nacionalna manifestacija vinara, te je sigurno najprestižnija i najposjećenija. To nam je prilika da promoviramo našu županiju, da promoviramo Istru na najbolji mogući način - našim vinima. Naša vina poznata su u cijeloj Hrvatskoj i u Europi, a počinju biti prepoznatljiva i u svijetu. U budućnosti naša je strategija upravo ta svjetska promocija. Istra je područje koje proizvodi najviše malvazije, više od osam milijuna boca, i to je ozbiljna količina. Izborili smo se i za teran te sada imamo i drugu sortu s kojom ćemo raditi velike stvari u budućnosti. To je sorta koja može dati određenu kvalitetu u smislu zrenja, odležavanja, a malvazija je ono što volimo svakodnevno piti. Naš turizam oslanja se na našu gastronomiju, a ona se pak dobrim dijelom oslanja na proizvodnju vina”, rekao je dr.sc. Ezio Pinzan pročenik Upravnog odjela za poljoprivredu Istarske županije.

_P1A0118.JPG
TZ Buje 

Za Malvaziju istarsku, berbu 2021. zlatom su ovjenčani Dešković, Kozlović, Bastian d.o.o., Ivančić i Novacco, a zlata su osvojile i zrele malvazije – tri iz vinarije Kozlović (Santa Lucia Malvazija 2018., Selekcija Malvazija 2019. te Santa Lucia Malvazija 2017.), kao i Malvazija Reserva 2015. vinarije Cattunar. Za pjenušac od 100 % malvazije nagrađena je vinarija Monte Rosso. Najboljim vinima od autohtonih istarskih sorata proglašeni su Deškovićeva Malvazija istarska 2021. kao najbolja svježa malvazija, Kozlovićeva Santa Lucia Malvazija 2018. kao najbolja zrela malvazija te Kozlovićev teran 2021. kao najbolji mladi teran. Među bijelim cuveeima zlato su osvojili Cattunarov Amanti Cuvee 2021. te Frankovićev Cuvee Blanc, a među crvenim Ipšina Santa Elena 2018. Vina Fiore osvojila su zlato u kategoriji najboljeg cabernet franca svojim vinom od te sorte iz 2020. godine, a među najbojim vinima od cabernet sauvignona zlatni su postali Cabernet Sauvignon 2017. Zigante vina te Frankovićev Cabernet Sauvignon 2018. Zlata je vinarija Dešković osvojila i svojim vinima Pinot sivi barrique 2020. te Refošk barrique 2020. Zlato je dobio i Kozlovićev teran 2021. te tri zrela terana – Giancarlo Zigante Teran San Stefano Gran Riserva iz 2017., ali i onaj iz 2018., kao i teran Exclusive 2015. vinarije Pervino. Ne zaboravimo i titulu 'Best in show' koja se dodjeljuje malvaziji koja je unutar svih kategorija osvojila najveću apsolutnu ocjenu, a riječ je o Kozlovićevoj Satna Lucia Malvaziji iz 2018.

_P1A0108.JPG
TZ Buje 
_P1A0411.JPG
TZ Buje 

Kušanje svih tih sjajnih nagrađivanih vina uz iznimno ukusne male zalogaje chefice Ane Morgan (pečenu šunku u kruhu, aspik s kremom od hrena, carpaccio od boškarina, pate od fazana s mostardom od luka, platu sireva te bruschette s rajčicama i kaparima) bilo je uvod u nezaboravnu večeru u kojoj je chefica Morgan pripremila niz vrhunskih specijaliteta iz svoje kuhinje koji su izvrsno pratili nagrađena vina (a i obrnuto!). Za prvi slijed gosti su kušali veloute od šparoga s blanširanim šparogama i čipsom od skute i šparoga, potom je uslijedila guščja jetra s medom, muškatom i marelicama, a nakon toga i teleći file, krema od krumpira, hrskavci od luka. Za desert chefica Ana Morgan ponudila je crostatu sa skutom i kruškom.

_P1A0450.JPG
TZ Buje 

_P1A0625.JPG
TZ Buje 

Za goste s kojima su slavili silna osvojena zlata, u vinariji Kozlović pripremili su, nakon burne slavljeničke noći, i spektakularan istarski doručak gdje su se nizali vrhunski specijaliteti koje su pripremili divni domaćini Antonella i Gianfranco Kozlović sa svojim vrijednim timom. Od svježih sokova (cijeđena naranča, ali i sok od terana!), preko kobasica i drugih suhomesnatih proizvoda, odličnog izbora tvrdih sireva, ali i preukusne skute... pa sve do nedela, fritaje sa šparogama i slaninom – sve je bilo preukusno. Spomenimo i vrhunsku domaću paštetu i džem od grožđa izabela koji proizvode Kozlovići. Naravno, nije nedostajalo ni svježeg voća, posebno sezonskih jagoda, ali nisu zaboravili ni na slatko – domaća orehnjača Antonelle Kozlović nas je oduševila, baš kao i fritule i crostata sa šumskim voćem. A imali smo prilike kušati i jednu ekskluzivu – njihov novi pjenušac od terana. Naime, Gianfranco Kozlović smatra kako je teran idealna sorta za pjenušce jer ima puno kiselina i niske alkohole. Nama se jako svidio, a vjerujemo da će i ostalim ljubiteljima Kozlovićevih vina, jednom kad stigne u prodaju.

_P1A0782.JPG
TZ Buje 

_P1A0900.JPG
TZ Buje 

_P1A0919.JPG
TZ Buje