Imamo dobre vijesti za sve ljubitelje češnjaka! Pronašli smo, naime, neke korisne savjete kako ovu začinsku biljku što dulje održati svježom, odnosno kako što dulje i kvalitetnije možemo iskoristiti njezinu aromu ali i zdravstvene beneficije.
Češnjak je, zapravo, prilično lako skladištiti, ali evo nekoliko korisnih uputa koje će mu produljiti svježinu! Kao prvo, kupite više češnjaka i držite ih zajedno, prekrivene svojim omotom. Tako će dulje ostati svježi, čak i do šest mjeseci! Portal marthastewart kaže da pametno češnjak vezati u snop ili u pletenice i objesiti negdje u kuhinji i onda po potrebi otkidati češnje koji trebaju za kuhanje.
Ako pak ne želite da vam češnjak visi u kuhinji, stavite ga u neku posudu. Može poslužiti i papirnata ili mrežasta posuda, neka košara ili pak obična zdjela. Jedino nije dobra plastična vrećica jer je važno da je češnjak izložen kruženju suhog zraka što nije moguće u plastičnoj vrećici jer ona zadržava vlagu.
Također, ako vam je već u posudi, stavite je na neko tamno i hladno mjesto a da nije podrum jer je najčešće vlažan što ne odgovara češnjaku - omekša i osuši se. Dobar izbor je smočnica pa čak i ladica (ako ste, primjerice, češnjak stavili u papirnatu vrećicu). Dobro je i da češnjak nije blizu krumpira, luka i sličnog povrća jer oni ispuštaju plinove koji potiču klijanje češnjaka a i stvaranje plijesni.
Ako ste pak krivo procijenili koliko vam je potrebno češnjaka za kuhanje te vam je ostalo nekoliko oguljenih češnjeva, najbolje ih je zamotati u plastiku ili staviti u zatvorenu vrećicu te staviti u hladnjak. Tamo mogu biti i do tjedan dana. Ako je pak riječ o narezanom češnjaku, prelijte ga uljem i stavite u hladnjak ali samo na dan dva maksimalno!
A kad smo već kod hladnjaka, spomenimo i frizer. Češnjak se može narezati i staviti u posude za led s malo vode a onda se prilikom kuhanja kockica ubaci - ravno u tavu.